מגזין

שתי אחיות קובניות נכנסות לבר

ניר חסון חזר מההופעה של צמד האחיות Ibeyi בפסטיבל way out west בשבדיה עם רף ציפיות גבוה לקראת הופעתן בישראל

מאת ניר חסון. 28-08-2015

תגיות: פסטיבל, Ibeyi, איביי, way out west

 

כמה ימים לפני תחילת פסטיבל המוזיקה way out west בשבדיה, שהתקיים השנה בפעם התשיעית, פורסם שצמד התאומות Ibeyi מגיעות להופעה יחידה בארץ בנובמבר. בא לי בול בזמן. ההודעה הקלה על ההחלטות שלי. בפסטיבלים מהסוג הזה, שיש בהם כמה במות וכמה הופעות במקביל, קל מאוד לפספס דברים, וקשה מאוד להחליט מה לראות ומה לפספס. אם הן מגיעות לארץ - לא אלך לראות אותן, ובמקום זאת אלך להופעה אחרת.

מזל שזאת הייתה רק מחשבה ושכן הלכתי לראות את ההופעה. למה? כי הן מעולות.

ההופעה של איביי התקיימה בגוטנברג סטודיו, אחד משלושת המקומות שנפרשו בעיר שבהם התקיימו ההופעות הליליות לאחר שנסגר הפארק המרכזי. ההופעה התחילה בשעה 00:15, והאולם הגדול, שיכול להכיל יותר מאלף איש עדיין לא היה קרוב ללהיות מלא. זה לא מנע מהאחיות לעלות לבמה ולהכריז שאפילו שהמקום לא מלא, זה לא יגרום להופעה להיות פחות טובה. להפך, היא תהיה יותר אינטימית. אפילו שנשמע כאילו המשפט הזה נובע מתחושת באסה, הן לא נראו מאוכזבות לרגע מכמות הקהל הדלה (שגדלה במהלך ההופעה) ונתנו את כל מה שיכלו כדי לספק הופעה טובה ומרגשת.

הן טובות מאוד בכל מה שהן עושות. הן מקוריות, הן מתוקות וצנועות. השתיים מילאו את החלל בקול הקסום שלהן, שפתח את ההופעה באקפלה. האחת השתלבה בשנייה, ולאט לאט החלו להוסיף גם את כלי הנגינה שאיתם עלו לבמה. הכלים המרכזיים הם פסנתר, סמפלר ולופר. נוסף על הכלים האלה הן מנגנות בכלי הקשה, מנגנות על הגוף, מקליטות ומסמפלות את עצמן ויוצרות חוויה מוזיקלית שלא תבייש את הלהקה הכי גדולה ומנוסה.

במהלך ההופעה הן ביצעו את רוב שירי אלבום הבכורה שלהן, וגם שיר או שניים שלא נכללו באלבום. השירים לא נשמעו כמו הביצועים מהאלבום, ולכל שיר הן דאגו לתת את המגע שלהן שיתאים יותר לביצוע לייב, למקום ולקהל. אני בטוח שבכל הופעה הן נשמעות אחרת. הן יודעות לקרוא את הקהל ולתקשר איתו במהלך ההופעה. דוגמה מעולה לזה היא הביצוע שלהן ללהיט "River", שהן ביצעו פעמיים במהלך ההופעה (באמצע ההופעה ובסופה), וכל ביצוע שלו היה נשמע אחר; הביצוע השני לא היה מיותר, וודאי שלא בוצע כדי למלא חלל של שירים חסרים בהופעה. התקשורת עם הקהל לא נעשית רק בשיח עמו כמו שמוזיקאים טובים עושים, צמד האחיות גם מפעילות אותו וגורמות לו להרגיש חלק ממה שמתרחש על הבמה, ולא רק כצופה; אם בשירת הקהל ואם במחיאות כפיים שייתנו להן את הקצב, והן אפילו ירדו מהבמה ושרו כשהן בתוך הקהל מה שגרם לקהל להיות ממש חלק מהמופע.

אז ההחלטה ללכת להופעה ולראות את איביי הייתה החלטה מצוינת. ומה שכן, להופעה שלהן בארץ אני בא עם ציפיות הרבה יותר גבוהות.

Ibeyi יופיעו ב-24 בנובמבר במועדון הבארבי בתל אביב

תגובות