מגזין

הברירה הטבעית של שלמה בר

המוזיקאי, היוצר והפעיל החברתי התארח השבוע ב"מדפים", לשיחה על אמת, תמימות ותרבות, ועל השירים שסימנו לו את הדרך. האזינו לתכנית המלאה

מאת הדר זילברשטיין. 06-05-2015

תגיות: מדפים, מוזיקת עולם, שלמה בר, הברירה הטבעית, פודקאסט

 

שלמה בר, עם וללא הברירה הטבעית, הוא ללא ספק אחד היוצרים הישראלים המשלבים באופן שקוף וכנה בין פועלו ויצירותיו המוזיקליות לבין דעותיו החברתיות-פוליטיות, המאפיינות את החברה הישראלית אשר ממנה ואליה הוא יוצר. במהלך קריירה ענפה הפרוסה על פני ארבעה עשורים ואינספור הופעות ושיתופי פעולה על במות בארץ ובעולם, בר תרם רבות לשילובה של המוזיקה ה"מזרחית" בנוף התרבותי הישראלי שלנו.

את המוזיקה הכניסה אמו לחייו בגיל מאד צעיר, וזו הפכה לשפה באמצעותה הוא מתקשר ומעביר את דעותיו הנחרצות, ואת פילוסופיית החיים הכה פשוטה והכה חשובה בה הוא מחזיק בדבקות במשך שנים. 

על פי בר, המוזיקה, בדומה לשפה, היא תוצר חד משמעי של המקום בו נוצרה. מסיבה זו תמיד עליה לשאוף ולשקף את חייו של האדם הקטן, הכותב, המבצע או זה שיושב בקהל, את רגשותיו ונופיו, את מערכות יחסיו ושאיפותיו, ומסיבה זו המוזיקה היא חלק בלתי נפרד מהדי.אן.איי התרבותי שלנו.

בר יוצר מתוך החברה הישראלית ההטרוגנית המורכבת ממספר גדול של תת תרבויות הזקוקות וזכאיות לביטוי והכרה תרבותית אמיתית. בתקופה האחרונה הוא מזהה כי סוף סוף צומחים ניצנים אופטימיים לכך שהחברה הישראלית מפנימה, מקבלת ומזהה את עושרה התרבותי (ובפרט והמוזיקלי) של תרבות המזרח. מסר אותו חרט על יצירותיו עוד בטרם נתפסו צלילי צפון-אפריקה ושירי תפילה כטרנדיים. הרבה לפני שקראו לזה מוזיקת עולם.

שוחחנו על מושג התמימות בחיים, על נתינה וקבלה של השראה, ועל האמת, שחזקה מכל ולפעמים גם כואבת. אותה אמת היא המסר שמבקש בר להעביר. אמת של אנשים שווים שלעתים סובלים מהתנהגות מפלה מצד הממסד והמדינה, בדומה למחאת הקהילה האתיופית בימים אלה. אותה האמת, בשילוב עם מושג התמימות המרכזי כל כך בחייו וביצירתו, מלווים אותו על הבמה, באולפן ההקלטה, או כשהוא יושב ומקבל השראה מקדושת השבת שלו.

שאלתי אותו על התמודדות עם קדמת הטכנולוגי במרוצת שנות הקריירה שלו, לעומת הכלים האותנטיים המאפיינים את הפרויקטים המוזיקליים שלו, על הפרויקט החדש שלו עם יובל חבקין AKA)    ריג'וייסר) שייצא בקרוב, על הסופר-גרופ "נקודת מפגש", ועל איך רואה את הדור החדש של האמנים הצעירים שמבליטים את שורשיהם המזרחיים והטבעת המושג החדש "אינדי מזרחי".

 

>>> האזינו לתכנית המלאה של 'מדפים' עם שלמה בר

 

תגובות