מגזין

בואה של מיס היל

לקראת הופעתה של הגברת הראשונה של ההיפ הופ, גתית פרלמוטר והדר זילברשטיין הקדישו ללוריין היל תכנית ספיישל עם שעתיים עמוסות כל טוב. כנסו להאזין

מאת הדר זילברשטיין. 25-04-2015

תגיות: הדר זילברשטיין, היפ הופ, תוכניות מיוחדות, ספיישלים, גתית פרלמוטר, פודקאסט, לוריין היל, Lauryn Hill

 

מיס לוריין היל היא ללא ספק אחת הדמויות החשובות במוזיקה השחורה. המוזיקה שלה עמוסת השפעות מעולם ההיפ-הופ, הסול, הגוספל, הבלוז והרגאיי. היל, שהחלה את דרכה המוזיקלית בתור ילדה מזמרת עם קול דק, הפכה אט אט ל-MC קשוחה בעלת קול ממגנט ועמוק, שלקחה חלק בקבוצות היפ הופ "שכונתיות" מהאיסט-סייד, בהן גילמה את הצלע הנשית.

ואז הפוג'יז קמו. ב-1996 שיחרר ההרכב את אלבומו השני "THE SCORE" אשר הבעיר את המצעדים עם להיטי על ואף זיכה את ההרכב בגראמי. בנקודה זו, היל כבר הייתה במרכז העניינים,  עם סיבובי הופעות עולמיים, הצלחה כלכלית וחשיפה רחבה. אחרי פירוקו של ההרכב, החלה היל לטפח את קריירת הסולו שלה.

או אז, בתחילת שנת 1998 יצא אלבום הסולו שלה "The Miseducation of Lauryn Hill", אותו הקליטה בג'מייקה ובארה"ב והפיקה בעצמה. האלבום עתיר הלהיטים מיקם את לוריין היל במרכז המייסטרים המוזיקלי, עם מצליחים ב-MTV, מכירות מטורפות של מיליוני עותקים בכל העולם והצלחה שרק הפכה יותר ויותר אישית. וכך גם ההיפ-הופ העשיר של היל.

אלבומה הראשון הוא ללא ספק אחת מהיצירות האישיות ביותר שידע הז'אנר עד יציאתו, ופה היה החידוש והייחוד של היל. קצת אחרי יציאתו צוטטה בכמה ראיונות כאומרת שאחת המטרות ששמה לה היא להפוך את ההיפ-הופ לנגיש יותר, שולי פחות, ולכזה שייתפס כנכס תרבותי של ממש, גם מחוץ לרחובותיה של החברה האמריקאית. עם הצהרותיה אלו ויחד עם הצלחות הסינגלים מהאלבום, החלו תעודות ההוקרה להגיע, ומהר מאד הפכה היל לנציגה בולטת של הקהילה האפרו אמריקאית בארה"ב. היא גם הייתה לאחת מאותם שחורים בודדים שדיוקנם התנוסס על גבי שער מגזין TIME היוקרתי. כמה שנים אחר כך שיחררה היל את האלבום הכפול והאקוסטי שלה ב-MTV UNPLUGGED אשר חשף אותה ואת האישיות שלה עוד יותר, הוא היה חם, עמוק ובלתי אמצעי, ונחשב לאלבום קשה לעיכול, בעיקר בשל חוסר ההפקה שבו, מה שנבע מאופי המופע האקוסטי.

עם ההצלחה המטאורית, בהתאמה, הלכה היל ונהייתה רוחנית יותר. היא הוזמנה לשאת דברים בפורומים והרצאות רבות, והפכה לסמל לנשיות חזקה, חושפנית, האומרת את האמת שלה בפרצוף, ללא עידונים, קצת כמו אותו אלבום אקוסטי. יחד עם אותה הצלחה, החלה הפרסונה של היל להיתפס כבעייתית ומרוחקת, ונדמה היה שהיא ממש נעלמה מעיני הציבור. השנים עוברות והיל אינה משחררת שירים חדשים, וכשהיא מופיעה היא מרבה לאחר או פשוט לא לתפקד. כשנשאלה על כך השיבה שחייה האישיים קשים, ושהאימהות שלה במקום הראשון בסדר העדיפויות.

בשנת 2002 שיחררה הודעה רשמית לתקשורת, בה היא מבקשת להיקרא מעכשיו "מיס לוריין היל" ולא בשמה בלבד. היל הסבירה כי היא חשה מכובדת ורמת מעלה וכי היא יודעת שאנשים מגיעים להופעותיה והרצאותיה מפני שרוצים לשמוע את משנתה, ולכן, יש לפנות אליה בכבוד הראוי. מאז אותו אלבום סולו, היל שיחררה אלבום לא רשמי שנושא את כינויה החדש "מיס היל" בו מופיעים כמה שירים מאלבומיה, לצד שירים של הפוג'יז, לצד סנוניות שלא שוחררו מעולם.

בשנת 2013 הגיע מצבה האישי לשפל חדש כשנכנסה לכלא לשלושה חודשים אחרי שהואשמה בעבירות מס בהיקף של כמעט 2 מליון דולר. אותו מאסר גרם לה לשחרר שלוש סקיצות נוטפות זעם, כעס, מרירות והאשמות כלפי החברה האמריקאית. גם הן גררו הרמות גבה רבות. נדמה שהמומנטום החד פעמי וכה גדול שהיה להיל בסוף שנות התשעים ותחילת האלפיים, כמו נשמט לה משתי ידיה, ומעולם לא מוצה, אבל תרומתה המוזיקלית היא עובדה יציבה מלאת עומק ועושר אמיתי וכנה.

בתחילת החודש הבא תגיע מיס היל להופעה יחידה בישראל, כשבע שנים מאז הופעתה הקודמת. לכבוד המאורע המשמח והמסקרן שידרנו תכנית ספיישל בת שעתיים. אתם מוזמנים לבלות איתנו שעתיים שכולן לורין היל, מהפוג'יז, דרך האלבום הלא רשמי, שיתופי הפעולה שלה עם NAS, ארת'ה פרנקלין, J DILLA ועוד.

 

>> האזינו לספיישל לוריין היל עם הדר זילברשטיין וגתית פרלמוטר

 

>>> רוצים לזכות בכרטיס מתנה להופעה של לוריין היל? לחצו כאן

תגובות