מגזין

הפסקול הסובייטי של ניקולס ג'אר

המפיק האלקטרוני המוערך מפתיע עם פסקול מחודש שערך לסרט הפולחן הרוסי The Color of Pomegranates. כנסו להאזין

מאת בן אליעד. 23-02-2015

תגיות: פסקול, The Color of Pomegranates, ניקולס ג'אר, Nicolas Jaar

 

טקס האוסקר אמנם הסתיים והפרסים כבר חולקו, אבל הנה משהו מעניין שאולי יהיה ראוי לחברי האקדמיה לשקול לקטגוריית עיצוב פס הקול המקורי לשנה הבאה: בלילה שבין ראשון לשני, סמוך לשידור הארוך והמייגע של טקס האוסקר, חגיגת הפרסים הגדולה מהוליווד לוותה בהפתעה קטנה ולא צפויה מצידו של ניקולס ג'אר, כשהעלה לרשת פסקול מחודש שרקח לסרט הרוסי The Color of Pomegranates משנת 1969.

The Color of Pomegranates, או "צבע הרימונים" בתרגומו העברי, בבימויו של סרגי פרג'נוב, הציג את סיפורו של סיאט נובה, משורר וזמר נודד ארמני מהמאה ה-18, ששיריו מושרים בהרי הקווקז עד היום. הסרט נחשב לאחת מיצירות המופת של המאה ה-20, ולסרטו השלם ביותר של הבמאי הרוסי, בזכות האסתטיקה הקולנועית שיצר הבמאי באותה תקופה, במיוחד על רקע השלטון הסובייטי הנוקשה,  שפרג'נוב היה אחד ממתנגדיה הגדולים, ואף נשלח למאסר בשל כך. הסרט הופץ לאקרנים בעולם המערבי רק בסוף שנות השבעים וזכה למעמד קאלט, כאשר בשנים האחרונות הופץ בעותק מחודש, ששוחזר ביוזמתו של מרטין סקורסזה.


ג'אר, אחד ממפיקי האלקטרוניקה המוערכים בעולם, וחצי מצד הדיפ-האוס Darkside, לקח את פיסת הקולנוע של פרג'נוב, הסיר את פס הקול המינימליסטי שלה והעניק לה סאונד חדש, קודר ויוצא דופן, ב-20 קטעים מוזיקליים שחיבר במיוחד לצורך הפרויקט המסקרן, המוצע להאזנה כפרשנות מחודשת של ג'אר על רקע צפייה בסרט הפולחן. שמישהו ייתן לו כבר אוסקר.

 

צפו ב - The Color of Pomegranates, בליווי הפסקול המחודש של ניקולס ג'אר

 

(ולשם ההשוואה, צפו בגרסה המקורית של הסרט מ-1969)

תגובות