מגזין

הצלילים האקספירימנטליים של השנה

הוד אהרוני מלקט את הטיונים האהובים עליו מהשנה החולפת: מטכנו דיסטופי ועד הסצנה המחתרתית של מצרים

מאת הוד אהרוני. 24-12-2014

תגיות: אלקטרוניקה, טכנו, דיסטופי, אקספירימנטלי, סיכום שנה, הוד אהרוני, four tet, Fatima Al Qadiri, Zammuto, 2014

אלפיים וארבע עשרה הייתה שנה אקספרימנטלית מבחינתי האישית וגם בבחינת ההשפעות המוזיקליות השונות שהביאה עמה: יוצרים לקחו פסק זמן ממציאות היומיום וחשיבה הישגית והגישו תוצרים משובחים למדי, מדומיינים להפליא. לסחי כמוני זו סיבה מספקת להצטרף לשלל הסיכומים המציפים כעת את הספירה התקשורתית. וזה מתחיל ככה, ללא חשיבות לסדר כי טוב הוא הבלאגן.

 

Fatima Al Qadiri – Asiatisch 

כשרון סנגלי ויצירה מלב המאפלייה הניו-יורקית פגשו בחלום יפני והיוו את אבני הדרך לאחד מהאלבומים האלקטרוניים הטובים של השנה. פאטימה אל קאדירי ביססה את אלבומה האחרון על שורה של חוויות מדומיינות ביפן והתוצאה פשוט עוצמתית. האלקטרוניקה הבוטה של קאדירי יודעת לשרטט היטב מהלכים דרמטיים ששולחים אותנו ישירות לשדות התה של יפן, לאוטוסטרדות אינסופיות ולתרבות מרתקת. סייבורגיזם, אינדסטריאליזם ומורשת ארוכה שעוטפת הכל בסינטיסייזרים מסתבר.

 

Slowly Exploding: 10 Years Of Perc Trax (2004 - 2014)/ Clouds presents ...I Care Because You Don't 

שני אלבומי דם, יזע ודמעות. מהנציגים הבולטים של הטכנו המשופשף והדיסטופי ששוטף את הרחבות לאחרונה. המגמה מתחקה אחרי אחותה הגלובלית, אם בכלכלה ואם בפוליטיקה ואם בפילוסופיה. אנחנו יצורים בעלי חוש הרס עצמי, כזה שלא מפסיק להתפתח ולהפתיע והסביבה המועדונית אינה יוצאת דופן. אלה אוספים של אלקטרוניקה אינטנסיבית שנושמת את עשן המכונות של דטרויט, שותה את מיצי הביבים של שיקגו ומרחפת בחלל הפרוע של ה-IDM ותרבות הסקוואטרים האירופאית, בעשותה כך היא יוצרת לונה פארק שלם של משחקי טמפו ודיסטורשן, עיוותים של זמן ומרחב על רקע ביט אמורפי ודחוס, אלמנטים אמביאנטים ואסידיים נשפכים פנימה והכל עובד חביבי. האסיף המושלם הזה נותן הצצה מרתקת לעתידה השחור של מוזיקת המועדונים ופוסט מודרניזם בואכה סוף העולם.    

 

Zammuto – Anchor 

החבר'ה האלה חזקים בעסקי היזמות. ניק ומייקי זאמוטו, שון דיקסון וניק אודיי יוצרים מתוך חווה ציורית קטנה בוורמונט אינדי פופ שמח ומשובב שתרם לי לא מעט חיוכים בשנה החולפת. האלבום הזה מכיל אקוסטיקה ואלקטרוניקה עדינה במרחבים שבין אלקטרו-פופ, אינדי-רוק, טריפ-הופ, IDM  ומה לא. הכל רענן כאחו הירוק בו הם חיים. ניקח כמה דוגמאות בולטות כמו Henry Lee, שנשמע כמו המשך אורגני אלקטרוני ללהיט של ניק קייב או למשל Good Graces, שעושה למורצ'יבה צמרמורת בחוט השדרה. למשל Electric Ant בעל הביט הדרמטי והפרקשן העדין על ליריקה עדינה עוד יותר, מוציא מהם את המיטב ודואג לפנק לנו את הלבלב טוב טוב. מאיפה כל הטוב הזה צץ לו ככה פתאום, לא אדע. מה שכן החבר'ה האלה בונים גם גאדג'טים ומוזרויות ביניהם קטפולקה רומית שמוכנה לבלוע את כל הכשרון הזה ולשגר אותו לחלל החיצון. אלבום חובה בכל קנה מידה.

 

Culprate – Deliverance 

קולפראט הוא יוצר צעיר ומבטיח מבריסטול שלא מפחד מהמילה אקספרימנטלי. העלם חתום בלייבל Inspected, ואלה נתנו לו חופש לתנודות טקטוניות נמרצות. זהו פוסט דאב במובן הכי רחב של תת הז'אנר ה-או כל כך מתיימר הזה וזה לגמרי מרגיש כמו התפוצצות געשית. זוהי מוזיקה שבחלקה מעושנת בכבדות מתנשפת מאבק של טראנס ובחלקה שירת כבוד לטרייבליזם וקינת רוקנרול. אנחנו במרכז שולחן הניסויים של בחור המנסה להוציא אותנו מאיזון בכל הכשרון המוזיקלי אשר ברשותו והתוצאה פטאלית לטובה. הרצועה הפותחת וזו האחרונה עמוסות מלודיה וכוונות טובות שמתנפצות בנבכי האלבום המורכב. יש שיגידו שהתוצאה מתאמצת מידי להשמע טבעית לקולפראט אך ההנאה הנשאבת מהמוזיקה שלו אינה מוטלת בספק.

 

ועוד כמה קטעים שעשו את 2014 למעניינת יותר: 

 

(Four Tet - Kool FM (Container Remix

בגלל שפור טט (קירן הבדן) והכשרון האסתטי המפותח שברשותו עלו בלהבות החזון הדיסטופי של המפיק הניו יורקי הצעיר קונטיינר.

 

CRMLP026 Ali Love - Eygyptian Space Man

בגלל הדיסקו האיטלקי והשורשים בשמונים, הסצינה המחתרתית במצרים והאלבום של עלי לאב. אחד מהקטעים האלקטרוניים הטובים שלא יצאו ב- 1984 אלא ב- 2014.

 

Bruce - Not Stochastic

בגלל שהשנה הזו המוזיקה הפופולרית חזרה לעבוד בעומסים כבדים יותר. אלקטרוניקה מורבידית בחמישים ערוצים אנאלוגיים ודחיסה דיגיטלית. ברוס מהלייבל Hessle Audio הוא דוגמא טובה. מכשירים, כבלים ומאיצי חלקיקים בדרך לתחיית המתים המשיחית של העידן האנאלוגי צברו תאוצה בשנה החולפת שמובילה אותי לאותת על אלבום משובח נוסף.


(Sophie - Hard (Out Now On Numbers

בחרתי בסופי לא בגלל השטאנציאדה שנוצרה סביב מוזיקת שמונה הסיביות שמשגשגת לאחרונה, אלא כדי להפריך את טענתי הקודמת. אלקטרוניקה מינימליסטית ושבורה אך לא מפוזרת, טובעת בקיטש של עצמה ומניעה דור שלם של יצירה עצמאית.

 

ולמיטיבי הלכת שבינכם, הנה כמה ממפיצי הבשורה ששווה לתפוס להאזנה ולהעשרה כללית: 

Clubwerks

Houndstooth

Fifth Wall Records

PERC TRAX

Power Vacuum

Mindcut Music.com

הוד אהרוני עורך ומגיש את התכנית "נון גרטה", מדי יום ד' ב-14:00, ואת "אפטרפלואו", מדי יום ה' ב-23:00

 

ואיך אתם מסכמים את השנה שעברה?

כנסו לממשק ההצבעה שלנו, ובחרו את האלבומים שעשו לכם את 2014. התוצאות הסופיות ייחשפו במשדר הסיכום החגיגי שלנו, שיתקיים ב-31.12 החל משעה 17:00, בהגשתם של חולית בלאו, רועי חיימוביץ', עדי נוי ובן אליעד.

 

 

תגובות