מגזין

עץ החיים

דארן ארונופסקי, ממשיך להתעסק בחומרים מהם מורכבים החיים בסרטו החדש "המעיין".

מאת אסף קפלן. 05-03-2007

תגיות: דארן ארונופסקי, המעיין

עץ החיים

הפעם הראשונה ששמעתי על "רקוויאם לחלום" סרטו השני של דארן ארונופסקי הייתה בתקופה רעה מאוד בחיי, בעת שירותי בצבא הירוק. מייד התעוררה אצלי סקרנות בלתי מרוסנת. בתור אחד שנמשך ליצירות אלימות/מטורפות ומוטרפות הייתה לי הרגשה שזה בדיוק מה שאני צריך כדי לפרק את הזעם והתסכול שהצטברו בי אז. בהזדמנות הראשונה שהייתה לי צפיתי בסרט ונשאבתי לתוכו כמו דם גיבורי הסרט שנשאב לתוך מזרק ההרואין. הזמן עבר ונחשפתי לסרטו הראשון של ארונופסקי "פאי". שני הסרטים טלטלו אותי כהוגן והותירו בי את חותמם הרבה אחרי הצפייה.

הסרט השלישי של ארונופסקי המעיין, שפוי וקל יותר מקודמיו וזאת בזכות האנושיות והפנטזיה בסרט המעניקות לו קסם אחר, מעט רומנטי, מעט בדיוני ובעיקר סוחף. הסרט נפרש על 3 נקודות זמן המתערבבות זו בזו, המשותף בין כולם הוא חיפוש מתכון לחיי נצח. הנקודה הראשונה-עבר, מתרחשת בספרד של המאה ה-16 תומס קראו (יו ג'קמן) יוצא לחפש אחר עץ החיים התנ"כי, תומס נשלח בפקודת האישה שהוא מעריץ, איזבל, מלכת ספרד (רייצ'ל וויז) , איזבל מאמינה שהעץ הוא המפתח לחיי נצח והוא זה שיציל את ספרד מאויביה. בנקודה השנייה- הווה, תומס הוא מדען המחפש באובססיביות אחרי תרופה למחלת הסרטן, שתציל את אשתו איזי. בנקודה השלישית-עתיד, תומס עוטה על עצמו מעין חיי התנזרות תוך כדי ניסיון להבין את מהות החיים.

בסרט ישנו קונפליקט בין תומס לאיזי, המאבק הוא בין השלמתה של איזי עם המוות לבין תומס המסרב להיפרד ממנה ודורש ממנה להחזיק מעמד. איזי חוקרת את תרבות המאיה ושואבת ממנה את כוחותיה, תרבות זו מאמינה במוות כתחייה מחדש. בני המאיה שומרים על עץ החיים ומאמינים כי הכוכב בחלל המכונה "ערפילית" הוא הכוכב שהמתים מגיעים אליו. הדינאמיקה בין ג'קמן לוויז תוך כדי סיפור על עולמם של בני המאיה, לא נותנים לצופה להתפזר ומשאירים אותו בפוקוס.

מעניין לראות את הבמאי המצוין הזה נוגע בחומרים אחרים יותר רגועים ופחות פסיכוטיים. המעברים בין נקודות הזמן, הצילום המרהיב של הסרט, המשחק המצויין של ג'קמן בשלוש נקודות הזמן והשימוש המדוייק במוסיקה שמעוררת את כל החושים ומכניסה את התודעה ואת הרגש עמוק יותר לתוך הפריים. לצד כל אלו העיסוק במוות, אהבה, מיסטיות ונצחיות יוצר סרט עמוק ששווה להיחשף אליו.

תגובות

  • sdf

    sdf, 06-03-2007 19:08

  • sdf

    sdf, 06-03-2007 19:08