מגזין

מזרח ישן-חדש: יהודה קיסר ולירון עמרם באולפן

הגיטריסט האגדי והיוצר הצעיר ופורץ הגבולות חולקים במה במסגרת פרויקט חדש. רגע לפני הם הגיעו לדבר ולנגן. האזינו

מאת יוסי חלילי. 11-09-2014

תגיות: לירון עמרם, יהודה קיסר, גרוב כבוש

 

כשיהודה קיסר הקליט וניגן בחאפלות תימניות ובאלבומי אמנים שונים לירון עמרם עוד לא נולד. אבא של לירון, אהרן, דווקא היה שם ושימש כאחד הכותבים והיוצרים החשובים של אותה תקופה. עכשיו הם חולקים במה משותפת במסגרת סדרת ההופעות ״דו״. בשלישי האחרון הם הגיעו להתארח באולפני קול הקמפוס וסיפרו על האהבה המוזיקלית המשותפת, העבר והעתיד שלה.

קיסר החל את דרכו המוזיקלית בתחילת שנות ה-70 כנגן ליווי של אמנים רבים, בהם אהובה עוזרי ובעז שרעבי. נגינתו כגיטריסט בעל צליל וסגנון ייחודי החלה להתגבש בלהקתו הראשונה אותה הקים, להקת "צלילי העוד". בהמשך הפך לנגן מבוקש וכך תרם לאלבומיהם והופעותיהם של גדולי הזמר המזרחי, בקריירה ארוכת שנים שנמשכה מאז ועד היום, ובהם זוהר ארגוב, ג'קי מקייטן, מרגלית צנעני, חיים משה, משה גיאת, זהבה בן, שרית חדד, מייק שריף, אייל גולן ועוד. האמן איתו מזוהה קיסר ביותר היה זוהר ארגוב, שאותו ליווה לאורך כל הקריירה הקצרה שלו, בהקלטות אולפן ובהופעות.

לירון עמרם, נצר למשפחה מכובדת בזמר המזרחי תימני, גדל לצד שירים, מקצבים בילתי פוסקים ואבא אחד מוכשר ומהפכן שהכניס בו יצרים, אהרון עמרם, שהיה למבשר המוזיקה התימנית בישראל, ונחשב עד היום לאחד האומנים החשובים בז'אנר.לירון לקח את בית אבא וטס איתו אל המאה 21, ורקח אותו עם ביטים אלקטרונים, פ'אנק שחור, גרוב אפריקאי, באסים כבדים של דאב, גיטרות מסלסלות ואווירת סבנטיז מרדנית על זמנית.

הקידמה והמסורת השורשית משתלבות זו לצד זו ביצירתם העכשווית של השניים ומשמשות עדות לאבולוציה המוזיקלית שהם ואנחנו עוברים הן כיוצרים והן כצרכני מוזיקה.

האזינו ליהודה קיסר ולירון עמרם מתארחים "בגרוב כבוש"

 

תגובות