מגזין

מסע אל שורשי הרגאיי

לרגל הגעתם לישראל של שתי אגדות רגאיי שורשי, הגיע גיל ראסטה לאולפן קול הקמפוס לשיחה על ג'מייקה ועל מוזיקה

מאת נמרוד הלברטל. 10-09-2014

תגיות: גיל ראסטה, Ijahman Levi, Twinkle Brothers

 

שנת 1966, עת הגעתו של היילה סילסה לג'מייקה, סימנה את תחילתו ופריחתו של הרגאיי השורשי (Roots Reggae). השפעתה הגוברת של תנועת הראסטאפרי (Rastafari) שיחקה תפקיד מרכזי בפיתוח של סוגה זו של הרגאיי. הליריקה עסקה בעיקר בנושאים הכוללים רוחניות ודת, עוני, גאווה שחורה, נושאים חברתיים, התנגדות לממשלה ולדיכוי גזעי ושיבה לאפריקה.

בשנים האחרונות, הגיעו לישראל אחרוני דור הנפילים של אותה תקופה. הופעות כגון אלו של "הקונגוס" (The Congos) ו "האבסיניינס" (The Abyssinians),  משכו אליהן צופים נלהבים שחיפשו את הצליל הייחודי של הלהקות שהיוו את הבסיס למוזיקה של תנועת הראסטאפרי.

הקשר שבין מלכת שבא לבין המלך שלמה, מהווה את בסיס הקשר שבין הרוטס רגאיי לכל מה שקשור לציון (Zion). קשר זה עמוק וטבוע גם בתנועת הראסטאפרי ומהווה בסיס עיקרי של היצירה של אמני סוגה זו. לכן, כאשר מגיע אמן רוטס לישראל, אל ציון ובפרט לירושלים, מובטחת חוויה מוזקלית מיוחדת במינה. השנה, יתארחו בישראל, במסגרת פסטיבל ירושלים למוזיקה מקודשת, שני הרכבים שמהווים חלק מאותה מורשת עמוקה של הרגאיי השורשי.

לאחר המעבר עם הוריו לבריטניה בשנת 1963, איי ג'ה מאן לוי (Ijahman Levi), שנולד כטרוור סאת'רלנד, התקשה להתחבר אל לתרבות המקומית. הוא הרבה להסתבך עם החוק ואף ישב שנתיים בכלא. במאסר הוא גילה את תרבות הראסטאפרי ולאחר שחרורו המיר את דתו לדת הראסטאפרי. למרות שהוציא כמה סינגלים בסוף שנות השישים, רק כאשר המפיק כריס בלאקוול החתים אותו באיינלד רקורד ב-1978 הוציא את אלבומו הראשון "Haile I Hymn" ופרץ לתודעה. מאז הספיק אי ג'ה מאן להוציא למעלה מ-30 אלבומים נוספים, להופיע בכל העולם ולהלהיב את המאזינים.

"האחים טווינקל" - נורמן וראלסטון  גראנט, הוקמו אי שם בשנות השישים וממשיכים להופיע וליצור עוד בימנו אנו. הם החלו להופיע בסוף שנות השישים ותחילת שנות השבעים כאשר ברפרטואר שלהם, בעיקר עירבוב של קליפסו, סול, פופ ורגאיי. בתחילת שנות השבעים החלו להפיק בעצמם את השירים שלהם. אלבומם הראשון, "Rasta Pon Top", שיצא בשנת 1975, הושפע רבות מתנועת הראסטאפרי. הם המשיכו להקליט שירים ואף להפיק אמנים אחרים כגון אי.טי וובסטר. ההרכב הוחתם בלייבל פרונט ליין מבית ורג'ין, ולאחר ששיתוף הפעולה הופסק, עקר נורמן גרנט לבריטניה והמשיך משם קריירת סולו עצמאית תחת השם "Twinkle Brothers". רוב האלבומים שלו מתקופה זו, תחילת שנות השמונים, היו תחת הלייבל שהוא עצמו הקים, אשר נקרא "Twinkle".

משנות התשעים מרבה ההרכב לשתף פעולה עם הרכב הרגאי הפולני "Trebunie -Tutki", תוך הכנסת אלמנטים אתניים לתוך מוזיקת הרוטס המסורתית. שיתוף הפעולה עם ההרכב הפולני, מדגיש את ההשפעה של הרגאיי על כל מקום בעולם בו הושמע. כיום, סצנת הרגאיי והרוטס במערב אירופה, צרפת, אנגליה, גרמניה ואיטליה ענפה ביותר ויש לומר את האמת: רוב האמנים הגדולים של הרוטס, בסיסם באירופה ולאו דווקא בג'מייקה. דבר זה מעיד בעיקר על כך שלא קם דור מקומי שיכול לעמוד אל מול דור נפילים שעדיין עושה מוזיקה ומרגש המונים בכל מקום אשר הוא מופיע.

לקראת הופעת שני ההרכבים בפסטיבל ירושלים למוזיקה מקודשת, הגיע לאולפן קול הקמפוס גיל ראסטה, אוטוריטת רגאיי בפני עצמו, לשיחה על ההרכבים, שורשי הרוטס וגם קצת על ג'מייקה.

 

האזינו לאירוח עם גיל ראסטה

 

תגובות