מגזין

מצעד המוזיקה הישראלית האלטרנטיבית חוזר

אנשי קול הקמפוס הכינו רשימה של 60 אלבומים מצויינים. הכנסו אל הממשק המיוחד, האזינו להם ובחרו את אלו שעשו לכם את השנה

מאת עדי נוי. 08-09-2014

תגיות: סיכום שנה, בחירות המאזינים, מצעד, מוזיקה ישראלית, תשע"ד, הארץ

כמדי שנה, הגיע הרגע לפרויקט סיכום השנה במוזיקה הישראלית האלטרנטיבית. עד ראש השנה נפעיל ממשק אינטראקטיבי מיוחד, בו ניתן להאזין ולבחור את האלבומים שעשו לכם את השנה החולפת. את הבחירות שלכם נחשוף במצעד סיכום השנה החגיגי שישודר ב-23 בספטמבר.

 

המשיכה של סצנת האינדי לשפה האנגלית התגברה השנה. אם אשתקד יותר ממחצית מהאלבומים שנכנסו לרשימת היו בעברית, השנה פחות משליש מושרים בשפת הקודש. מבין ההרכבים שהצליחו לפרוץ את חומת האינדי, בולטים "הקולקטיב", שכבר הוציאו אלבום אחד בעברית, אבל אחרי שני אלבומים מלאים באנגלית הצליחו השנה ללכוד גם את תשומת הלב העולמית. גם סולן "הדג נחש" שאנן סטריט, שבאמתחתו כבר היה אלבום סולו אחד בעברית, הוציא השנה אלבום חדש שכולו מושר באנגלית.

 

מלבד שאנן סטריט הוציאו עוד כמה מוותיקי התעשייה אלבומים חדשים השנה, כשתואר הקאמבק של השנה שמור ל"זקני צפת", שהוציאו אלבום חדש שהגיע 18 שנה אחרי התפרקות הלהקה. מבין המתמידים, "הפה והטלפיים" הוציאו אלבום חדש שהגיע כמו תמיד בדיוק שש שנים אחרי האלבום הקודם, עמיר לב הפציע כהרגלו בתחילת החורף עם אלבום אולפן שישי, וסולן "קרח 9" לשעבר, נעם רותם, הוציא השנה את אלבום הסולו הרביעי שלו. בין מעט האלבומים בעברית שנכנסו למצעד בולטים שלומי שבן, שהוציא השנה את אלבום האולפן השלישי שלו, כשהפעם למפיק המוזיקלי הקבוע שלו, אסף תלמודי, חובר גם תמיר מוסקט. את הפסנתר של שבן מלווים חברי "הקולקטיב" על שלל כלי הנגינה שלהם. גם קרן אן ונינט טייב תרמו את קולן לאלבום, וכן חוה אלברשטיין שהצטרפה לדואט בשיר הנושא.

 

הרבה שיתופי פעולה מעניינים נוצרו השנה. המפיק המוזיקלי העסוק תמיר מוסקט מצא גם זמן לפרויקט משותף עם סולן "ג'ירפות" גלעד כהנא, שהניב את אלבום הבכורה של "לא כוחות". אריאל תגר ("כלבתא") חבר לאיש הסאונד אורי "מיקסמונסטר" ורטהיים, ויחד יצרו השניים אלבום אנלוגי מרתק. ההרכב המוערך "איטליז" חבר למפיק המוזיקלי איתמר ציגלר, ורייסקינדר (אסף עדן) נעזר באלבומו החמישי בהפקה המוזיקלית של רם אוריון. שיתוף הפעולה המעניין ביותר השנה היה בפרויקט החדש שהקים יענקל'ה רוטבליט, ששידך את הטקסטים שלו לתומר יוסף, איתמר ציגלר וגדי רונן, ויחד הם יצרו את אלבום הבכורה של "החצר האחורית".

 

גם לדור העתיד יש יצוג ברשימה. טל פוגל וטל אורן מייצגות את הקול הנשי ומוציאות, כל אחת בנפרד, אלבומי בכורה שזכו לביקורות משבחות. הרכבי הפולק "ISAIAH" ו-"theAngelcy" הביאו משב רוח מרענן. לא מעט אלבומי בכורה הוציאו גם אמנים שפעילים כבר כמה שנים והחליטו השנה לצאת לדרך עצמאית. סולן "נערות ריינס" רועי פרייליך הוציא אלבום ראשון כסולן, תמר אפק מ"קרוסלה" ו"שושנה" הוציאה אי.פי ראשון לבד, וכך עשה גם מיכאל כהן, חצי מהצמד "כהן ומושון". בגזרת האלקטרוניקה היו אלה הלפר (מ"קיצו" לשעבר) וקרן דוניץ מ"Buttering Trio" והלייבל "Raw Tapes" שהוציאו אי.פי סולו משל עצמם. גם אורי בראונר כנרות, שראה השנה את חברו מ"בום פם" עוזי רמירז מוציא אלבום שני, הוציא אלבום סולו ראשון תחת השם "UBK".

 

אנשי "קול הקמפוס" בחרו מתוכם 60 אלבומים שיועמדו לבחירתכם במסגרת המצעד הישראלי השנתי. כל האלבומים האלה נמצאים כעת בממשק ההצבעה המיוחד, ואתם מוזמנים להאזין ולבחור את אלה שאהבתם. התוצאות יפורסמו במשדר סיכום השנה החגיגי שיגישו סנדק האינדי לאון פלדמן, האור לגויים אורלי יעקובי ומבקר המוזיקה מיכאל רורברגר.

 

 

                              

 

תגובות