מגזין

PreSet || החגיגה של סנדק הטכנו מגרמניה

מדי שבוע נביא את כל מה שקרה וקורה בתרבות המוזיקלית המשפיעה ביותר בדור האחרון. איפה רוקדים, מה שומעים ועם מה עושים

מאת קול הקמפוס. 03-07-2014

 

PreSet הוא מגזין האלקטרוניקה של קול הקמפוס. מהאוס וטכנו, עד אלקטרוניקת שוליים. כל אשר קרה וקורה בתרבות המוזיקלית המשפיעה ביותר בדורנו והשבוע: אלבום המיקס הראשון של סנדק הטכנו מגרמניה סוון ואת', להיט הקיץ המובטח של רדיוסלייב, "אגואיסט" - תוכנה חדשה מבית Sugar Bytes, ג'יין פיץ הלונדונית מגיעה להופעה במועדון הדלי.

אלבום: Sven Väth ‎– In The Mix: The Sound Of The First Season - Cocoon Recordings 2000

אנחנו האמנם רק בתחילת הקיץ, אבל ברור כבר עכשיו כי האירוע החשוב של השנה יתרחש בסוף אוקטובר. יום הולדתו ה-50 של סנדק הטכנו הגרמני סוון ואת'. מאז שהקים את מועדון ה-Omen בשנת 1988, בעזרתו חשף את גרמניה לאסיד האוס, סוואן ואת' - מהתקליטנים הוותיקים ביותר בתעשייה הצליח במהלך 30 שנות קריירה משגשגת להמציא את עצמו כל פעם מחדש. מטראנס לטכנו, דרך האוס ומינימל ועד לאלקטרו קלאש. אין זה מקרה שמלבד היותו תקליטן נערץ, ואת' גם היה מעורב בניהולם של כמה מחברות התקליטים המשפיעות ביותר בעולם (Eye Q, Harthouse ו-Cocoon כמובן). מאז שסגר את Omen ופתח ב-2004 את מועדוני קוקון בפרנקפורט ואיביזה, הפך סנדק הטכנו הגרמני באופן רשמי לאימפריה אדירה של איש אחד.

Sven Väth - Slices Magazine Interview

 

"צליל העונה הראשונה" הוא הכרך הראשון בסדרת אלבומי המיקס המוקדשת לסיקור תיק התקליטים המשתנה תכופות של ואת'. בניגוד לכל שאר עשרת וקצת הכרכים (הנפלאים לכשעצמם) שיצאו מאז, רק הפרק הראשון של הסדרה יכול לשמש עדות אותנטית למה שהפך את סוון לאחד התקליטנים האהובים ביותר בהיסטוריה. מטכנו מלודי מתנת Technesia, דרך אלקטרו-טכנו מאת Si Begg ו-Alter Ego עד רצועת מינימל בחסות Wolfgang Voigt וטרייבל טכנו מפי John Selway ו-Chris Liebing. כל תתי-הטרנדים השונים של טכנו שסוון עוד יתמקד בהם כולם, מופיעים כאן יחדיו לראשונה.

מדובר כאן באחד מאלבומי המיקס המשפיעים ביותר בתולדות הטכנו. תמהיל מוזיקלי סוער וחדשני לתקופתו ורלוונטי גם כיום. שעה וקצת של מוזיקה גועשת אם כי מלודית וחמה. צלילים ממנוע של BMW בגוף של פורשה.

הלילה, במסגרת התוכנית, נעלה לשידור בכורה את גרסת הפרומו של האוסף "Coming Home" - אלבום חדש בעריכת ואת', המוקדש להשראותיו והשפעותיו המוזיקליות מחוץ לרחבות הריקודים.

טראק: Radio Slave - Don't Stop No Sleep - Nonplus Records

 

זה כבר כמעט עשר שנים שבהן מאט אדוארדס לא ישן. ככה זה הרי כשאתה גר בברלין. חמש שנים מאז הכרך האחרון בסדרת תקליטי ה-"No Sleep" שהוציא לאור ב-Rekids, יצא כעת תקליט חדש בסדרה, אם כי הפעם בחברת התקליטים של הדאבסטפיסט לשעבר Boddika. בדיוק כמו כל שאר הריליסים בסדרה, גם כאן מדובר בטראק טכנו מופשט עד העצם. דגימת קול רפטטיבית שהפעם לראשונה גם מדובבת את המנטרה של אדוארדס, היא המוטיב המרכזי והמדבק בלהיט החדש. לרמיקסרים ופעלולני תקלוט, מצורפת גם רצועת אקפלה של משפט המפתח בלופ קצר. כבר מהאזנה חטופה אליו, סביר יהיה מאוד להניח שמדובר ביצירה שנותרה על רצפת העריכה מהשנים הפוריות ההן של רדיוסלייב. מדובר במרקם צלילי זהה לחלוטין לטראקים "Weeeze" ו-"Screaming Hands" שהופיעו בחלק הראשון והשלישי של סדרת No Sleep בסוף העשור הקודם. כיום כש-Rekids הפכה לאימפריית ניהול כוכבי-על דוגמאת נינה קרביץ או מיסטר ג'י, רדיוסלייב עסוק כיום יותר בחברת התקליטים שלו מאשר יצירתו האישית וכנראה בצדק. אבל אין ספק שכאן מדובר בלהיט קיץ מובטח ותזכורת ראויה מאין כמותה לכישרונו האדיר של אדוארדס. יוצר שהצליח יותר מכל אחד אחר לגרום גם לתפקיד היי-הט זעיר, להישמע כמו שיאו האופורי של הטראק הארוך והמותח בעולם.

Radioslave - Live at Dommune - 19.05.2014

 

מכשיר: Egoist - תוכנה מבית Sugar Bytes

שוגר בייטס היא אחת מחברות התוכנה החביבות ביותר על יוצרים אלקטרונים. בין כל הצעצועים המוזיקליים הנפלאים שהם אחראים עליהם ניתן למנות בעיקר את Turnado ו-Cyclop צמד סינתיסייזרים אהובים במיוחד על יוצרי דאבסטפ או כל מוזיקה אחרת בעלת משקל באס כבד. באופן חריג למרכולתם בימים כתיקונם, הם משיקים כעת תוכנה פשוטה אם כי שימושית להפליא בשם "אגואיסט". שילוב של טכנולוגיית סמפלר, סקווינסר ויחידת אפקטים ארוזים יחדיו בכלי קטן, נוח ואידיאלי לשרבוט רעיונות מוזיקליים מהירים. ל"אגואיסט" ישנה האפשרות לעבוד לבדה או כפלאג-אין נוסף לכל תוכנות היצירה הנפוצות כמו קיובייס, לוג'יק או אבלטון. על כן היא אולי המושלמת עבור יוצרים מתחילים או חובבנים. מדובר למעשה במעין גרסא דיגיטלית מודרנית ל"גרוב בוקס". אותם מודולים פופלאריים מאת (בעיקר) רולאנד, אשר אפשרו ליצור בקלות ומהירות רצועות מבוססות דגימות חיצוניות או קיימות מתוך המאגר הקיים במכשיר.

קשה להאמין שעבור אבלטוניסטים, מדובר בפלאג-אין הכרחי, אבל ייתכן מאוד שעבור משתמשי קיובייס או לוג'יק יימצא שימוש רב ב"אגואיסט". הוא בהחלט מציע סלייסר דגימות נוח, מדויק ומהיר בהרבה מהקיים בתוכנות הללו. אבל מלבדו גם הערך המוסף בעריכת מניפולציות זריזות דוגמאת שינוי גובה הצליל, המעטפת או "הרטבתן" של רסיסי הדגימות באפקטים, הופכת את ה"אגואיסט" ללא ספק לתוכנה המהירה ביותר לשרבוט דגימות כיום.

כאמור לא מדובר בפיתוח טכנולוגי מהפכני או מרעיש. עבור חברה מבוססת ומצליחה כל כך כמו שוגרבייטס, להשקיע את זמנה והונה בפיתוח מסוג זה מעיד רבות על צורך הקהל יותר מאשר שגעונם האישי של צוות הפיתוח. עזבו אותנו מסינתיסייזרים, אפקטים או כלי עיבוד חדשים. אנחנו בסך הכל רוצים לכתוב לופים ומהר, כמה שיותר מהר.

 

מסיבה: Jane Fitz בדלי

ג'יין פיץ הלונדונית, היא אחת מהשמות המסקרנים ביותר בסצינה האנגלית כיום. היא מתקלטת, כותבת על מוזיקה, משדרת ברדיו ומנהיגה את ליין המסיבות Night Moves. מקום בו קית' וורת'י, ג'אס אד, פרד פי ואלילי דיפ האוס נוספים אחרים מכתירים כבית שני. ביקור הבכורה של פיץ בתל אביב מתרחש במועדון הדלי שברחוב אלנבי. מקום מושבם הקבוע של אחיה למאבק המוזיקלי. במסגרת המסיבה השווה לכשעצמה, יחגוג את יום הולדתו ה-לא-חשוב-כמה גם אור סוקר, מבעלי הדלי ופיגורת לילה אהובה וותיקה. עוד יתקלטו: צמד הכשרונות המקומיים ניב הדס ודור ציפורי.

Jane Fitz - MyHouseYourHosue Radio Show 2014

 

יום שישי - 4 ביולי - אלנבי 47, תל אביב

 

תגובות