מגזין

פסטיבל האביב האמיתי

בזמן שהמוני צעירים מכל העולם חגגו בפסטיבל "פרימוורה סאונד" בברצלונה, נאבקו תושבי השכונה הסמוכה על זכותם לקיים תרבות אלטרנטיבית עצמאית

מאת אביעד טובי. 24-06-2014

מאת:מילי אני ואביעד טובי

 

בתחילת יוני התקיים פסטיבל האביב השנתי "פרימוורה סאונד" בברצלונה. במשך שבוע חגגו חובבי מוזיקה מכל העולם וביניהם ישראלים רבים, בעשרות מופעים של להקות מקומיות ובינלאומיות. בזמן שהמוני צעירים אופנתיים התכנסו והריעו ללהקות רוק, התקיימו בשכונת הפועלים סאנטס, הנמצאת במרחק של כחצי שעה ממתחם הפסטיבל, חגיגות אביב מסוג אחר לגמרי.

סקוואט הקאן ויאס (Can Vies), מוסד קהילתי עצמאי הפועל בשכונה מ-1997, עמד  בפני סכנת סגירה. במשך 17 שנות פעילותו הוא שימש כבית למפוני-דיור, כמרכז חברתי ותרבותי עבור תנועות חברתיות שונות וכמקום מפגש של פעילי מחאה. נערכו בו ערבי מוזיקה, הרצאות, קורסים ועוד שלל אירועים בעלי גוון אלטרנטיבי וקהילתי. במאי הוציאה נגדו רשות התחבורה העירונית צו הריסה, בטענה שבכוונתה להרחיב את תוואי הדרך העוברת בסמוך לו. 

ימים ספורים לפני תאריך ההריסה המיועד של הבנין, ולאחר שהמשא ומתן בין מפעילי המקום והעיריה התפוצץ, החלו פעולות מחאה. במקביל לימיו הראשונים של פסטיבל המוזיקה, התקבצו מאות פעילים ותושבים בשכונה והפגינו נגד הסגירה הקרבה. נקודת הרתיחה היתה כאשר דחפור מלווה בכוחות משטרה עלה על בניין הסקוואט והחל להרוס אותו. בתוך מספר שעות ולאחר שחצי מהבניין הפך לתל חורבות, העלו המפגינים את הדחפור באש ושרפו אותו כליל. בכך ניתן האות להסלמת פעולות המחאה מצד אחד ולקץ הסובלנות של המשטרה כלפי המפגינים, מצד שני.

                                 

בעוד מדורי התרבות בעיתונות המרכזית בספרד ובמדינות אחרות התלבטו בשאלה האם עדיף לצפות בהופעה של Arcade Fire או של Queens of the Stone Age, הקאן ויאס יצא בקריאת סולידריות אל קבוצות מחאה מרחבי ספרד באמצעות רשתות חברתיות ומדיה אלטרנטיביים, וכהרף עין פקדו את ההפגנות אלפי בני אדם שחסמו צמתים, עקרו תמרורים והציתו פחי אשפה ומכוניות. תושבי השכונה תמכו במפגינים ועודדו אותם, חלקם בהשתתפות פעילה בקרבות הרחוב עם השוטרים וחלקם בקריאות עידוד ותיפוף על סירים וכלי מתכת ממרפסת הבתים. תחנת המטרו של סאנטס נסגרה למשך כל השבוע (הנהלת הרכבת הודיעה כי ההשבתה נבעה מ״תאונה") והמשטרה הגיבה בכח רב, תוך חסימת הכניסות והיצאות של השכונה ומעצרים אלימים של כ-30 מפגינים.

 

בתום שישה ימים של מהומות ברחובות בסמוך להופעות הרוק הנוצצות, לא נראה כל סימן לכך שהמפגינים מתכוונים לסגת. המאבק החל לעורר עניין  באמצעי התקשורת המרכזיים בספרד ובמדינות אחרות באירופה והמשטרה והעירייה נכנעו והודיעו שהפעולות להריסת המבנה ייפסקו. בבוקר היום האחרון של הפסטיבל, חגגו מאות אנשים את האביב של הקאן ויאס והחלו בפעולות שיקום של המבנה ההרוס. כוחות המשטרה יצאו מהשכונה והדחפור השרוף הוסב לעדנית פורחת. בעת שהקהל הגדול החל להיפרד מהבמות שבחסות "היינקן" ו"סוני", נטלו תושבי סאנטס לבֵנים ומַכּוֹשים והחלו להקים מחדש, במו ידיהם, את מרכז התרבות והקהילה העצמאי שלהם.

 

תגובות