מגזין

האמנות שמאחורי הטבעונות

האמן הצרפתי מקסים ג'ינולן הגיע לישראל במסגרת פעילות של ארגון 269. בשיחה עמו הוא מספר על הקשר בין יצירה ואקטיביזם

מאת נמרוד הלברטל. 23-06-2014

תגיות: הארץ, 269, מקסים ג'ינולן

 

בשנים האחרונות, תנועת הטבעונות בישראל תפסה תאוצה רבה. לרוב מצטמצמת הטבעונות לפן הקולונרי בלבד, למרות שמדובר בתפיסת עולם שלמה, שגם בה, כמו בתופעות חברתיות אחרות, רבדים, נדבכים ותתי קבוצות.

אחד מסוכני התרבות הבולטים של התנועה הטבעונית בישראל הוא ארגון 269, הקרוי על שם מספר שנצרב על עגל רנדומלי. 269 לוקח את האידיאולוגיה הטבעונית כבסיס לאקטביזם במרחב האורבני שתכליתו לידע את הציבור מהיכן מגיע האוכל שלו ומה עובר על בעלי החיים בדרך.

חברי הארגון יוזמים מיצגים במרחב הן כדי להביע את דעתם והן כדי לזעזע את הצופים בהם ובכך, לשנות את דרך המחשבה שלהם. בין השאר הטביע חברים בארגון את המספר 269 על גופם באמצעות ברזל מלובן, הניחו פגרי בקר במקומות שונים בתל אביב, ולאחרונה יזמו "מתקפת זומבים" על שוק הכרמל שמקבילה בין צריכת מזון מן החי להיפכתינו לחיים מתים.

 

הפעילות הרבה של הארגון, יצרה לו קשרים עם פעילים מחו"ל. אחד מהם, מקסים ג'ינולן מצרפת, התארח לאחרונה בישראל. "הפעילות שלי", אומר ג'ינולן, "היא נגד התעללות בבעלי חיים, ניצול ופגיעה בבני אדם ונגד תאגידי ענק שפוגעים ומנצלים אותנו לצרכים הכלכליים שלהם".

 

כחלק מהפעילות שלו, יצר ג'ינולן את "מגי'ק ג'ק" - אלטר אגו שלובש תחפושת ומביע את הצד התיאטרלי יותר של ג'ינולן. כחלק מההופעה שלו, מתכתב ג'ינולין עם "מג'יק ג'ק", דמות המזכירה באסתטיקה שלה את היצירות של טים ברטון, ובאלימות שלה את סרטיו של סטנלי קובריק.

מג'ק ג'ק השתתף באירוע שאירגנו חברי 269, "מילק זומביס - משתלטים על שוק הכרמל בתל אביב", אירוע נגד למען בעלי חיים ונגד צריכת חלב.

 

האזינו לאירוח של ג'ינולן בתוכנית "המערה של הטרול" בקול הקמפוס

 

תגובות