מגזין

תוכנית מיוחדת עם וויז ג'ונס, מחלוצי הפולק הבריטי

וויז ג'ונס היה שם לפני ניק דריק ופיירפורט קונבנשין, אבל תמיד נותר מוזיקאי של מוזיקאים ולא של הקהל הרחב. האזינו

מאת גיל מטוס. 10-05-2014

תגיות: גיל מטוס, פולק, שאמאל, וויז ג'ונס

 

 

וויז ג'ונסוויז ג'ונס

(Wizz Jones) נחשב לאחד מהגיטריסטים המוכשרים והפחות מוכרים במועדון הגיטריסטים האקוסטיים הבריטי של שנות השישים. במועדון זה אפשר למצוא חברים מכובדים כמו דיווי גראהם, ברט יאנש, וג'ון רינבורן. ג'ונס החל את דרכו בסוף שנות ה-50 באנגליה וינק מתרבות הביט האמריקאית ומאמני פולק כמו וודי גאת'רי ורמבלינג ג'ק אליוט. לפני הפנטנגל, הפיירפורט קונבנשין, ג'ון מרטין וניק דריק, ג'ונס כבר נדד ברחבי אירופה ובאפריקה והחייה את מוזיקת הפולק. בסוף שנות השישים, לאחר שהקליט אלבום אחד של שירי בלו-גראס, עם נגן הבנג'ו פיט סטנלי, הוא פנה לקריירת סולו שנמשכת עד היום.

 

בניגוד לרבים מחבריו המוזיקאים, ג'ונס לא זכה להכרה מהקהל הרחב ונשאר מעין מוזיקאי של מוזיקאים, גיבור מקומי בסצנת הפולק. אריק קלפטון וקית' ריצ'רדס ציינו שג'ונס היה מקור השראה וחיקוי עבורם בתחילת הדרך וברוס ספרינגסטין אף ביצע את אחד משיריו בהופעה ב- 2012. בשנים האחרונות גילה אותו דור חדש של מאזינים, וכמה מאלבומיו הישנים ראו אור בהוצאות מחודשות.

לכבוד יום הולדתו ה- 75 שחל לאחרונה הקדישה התוכנית "שאמאל" שעתיים לפועלו של ג'ונס ולסצנת הפולק הבריטית של סוף שנות השישים, כולל ראיון טלפוני עמו. באולפן התארח המוזיקאי והבלוגר יאיר יונה, חבר ההרכב Farthest South, חובב מושבע של פולק בריטי וכנראה הישראלי היחידי בעולם שקיבל שיעור גיטרה פרטי מוויז ג'ונס.

>>> האזינו לתוכנית המלאה

תגובות