מגזין

הרזידנטס: הלהקה שאיש לא מכיר, הערב בישראל

במשך 40 שנה, חברי ההרכב האמריקאי לא חשפו את זהותם והם ממשיכים להופיע עם מסכות. טעימה קטנה מעולמם המורכב. האזינו

מאת אסף קפלן, ברק הלר חיון. 08-05-2014

תגיות: אסף קפלן, ברק חיון, הארץ, הרזידנטס

 

הערב (חמישי) יעלו חברי להקת ה-Residents על במת הבארבי בתל אביב כשעל פניהם מסכות. זה נוהל רגיל עבורם, שכן הלהקה מעולם לא חשפה את זהותה, החל משנות השישים הלהקה מתקשר עם הקהל שלה מחוץ לבמה דרך "קריפטיק קואופריישן" - קבוצה שהוקמה כדי לנהל ולהביא את הרזידנטס לציבור. 

זו הפעם השנייה שהשלושה באים לישראל, הפעם הקודמת היתה לפני 25 שנה. הם כאן במסגרת סיבוב הופעות שחוגג 40 שנה לקיומם. במהלך סיבוב ההופעות השלושה מציגים עצמם בשמות הפקטיביים רנדי, ג'ק ובוב. זו הפעם הראשונה מזה ארבעה עשורים בה חברי הלהקה מזוהים בשמות, גם אם אינם בהכרח השמות האמיתיים. המופע הוא החלק האחרון בטרילוגיה. קדמו לו מופעים בנושא מוות וסקס, וכעת עוסק המופע בלידה מחודש. מדובר למעשה במחזור חיים הפוך, כיאה למוזיקה ולגישה של הרזידנטס.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב האלבומים החדשים לפייסבוק שלכם

 

The Residents Sing The Man in the Dark Sedan. Live! from Don Hardy onVimeo.

ייתכן מאוד שגם אם זהותם הייתה ידועה לציבור, התאגיד של הרזידנטס היה נותן את אותה תפוקה, אבל במקרה המדובר השלם גדול מסך חלקיו, ואף על פי שאנו אוהבים לדעת מי הם גיבורי תרבות השלנו, כאן זה פחות רלבנטי.

 

A Very Special RandyLand - Episode 17 from Don Hardy on Vimeo.

הרזידנטס הצליחו להישאר נאמנים לעצמם ולאומנות שלהם לאורך כל הדרך. הם הקליטו  עשרות אלבומים (בלייבל עצמאי כמובן), והשקיעו בכל הפרטים שעניינו אותם כמו עטיפות האלבומים, וידאו ארט, סרטי קולנוע ועוד. היצירה שלהם מאופיינת גם במחוות מוזיקליות ואקסצנטריות לגיבורים שלהם ולתרבות האמריקאית בכלל, והם אוהבים לשחק השפה ולעבד מחדש חומרים ישנים.

 

אין ספק שהחלטה המודעת והבחירה באי החשיפה הפרתה אותם במשך השנים. בכלל יש משהו נורא מפוזר ונטול יומרה בעולמם של הרזידנטס,  מעין תורה פילוסופית שלא מפחדת להסתכל למציאות בעיניים ולעשות משהו בנידון, או פשוט להציג אותה כפי שמתחשק להם באותה השנייה. מי שיעז ויצלול לתוך עולמם של הרזידטנס יגלה את המסתורין המרתק שלהם והמחשבה המהדהדת אודות גילוי זהות היוצר, תישכח מהר מאוד.  את הצעד הראשון תוכלו לעשות היום בערב, אח"כ כבר תלמדו ללכת אחורה בעצמכם.

האזינו לספיישל החגיגי שערכו והגישו ברק חיון ואסף קפלן

 

תגובות