מגזין

סולן "סופר פרי אנימלס" מגלה את אמריקה

גריף ריס טס לארצות הברית במטרה להתחקות אחר החלוץ הוולשי ג'ון אוונס. הוא חזר עם סרט תיעודי ואלבום חדש ומצוין

מאת ניר גורלי. 07-05-2014

תגיות: ניר גורלי, הארץ, גריף ריס

 

כשסולן להקה מוציא אלבום סולו זה בדרך כלל מעיד על אחד משני תרחישים. או שהלהקה שלו התפרקה וזו דרכו היחידה בעצם להמשיך בקריירה מוזיקלית, או שהוא מחפש דרכים אלטרנטיביות לבוא בהן לידי ביטוי, בדרך כלל כי הסגנון המוזיקלי או ההיררכיה היצירתית לא מאפשרים לו זאת בלהקת האם. במקרה של סולן "סופר פרי אנימלס", שלמרות הפסקה של חמש שנים מעולם לא התפרקה באופן רשמי (וממילא הוא החל את פרויקטי הסולו שלו במקביל לפעילותה), כנראה שמדובר בתרחיש השני. יתרה מזאת, כשמדובר בגריף ריס (או גרוף, במבטא וולשי כבד) ובלהקתו, קשה אפילו לדבר על מגבלה יצירתית. זו להקה שמעולם לא נרתעה משום סגנון מוזיקלי או אמנותי (אלבום בוולשית, הפקות טכנו, שיתופי פעולה אקספירמנטלים עם פול מקרטני, תחפושות שעירות בקליפים והופעות, רכישת טנק). לכן כששמים זכוכית מגדלת על פרויקטי הסולו של ריס אפשר לגלות הרבה יותר מגיוון יצירתי. בדרך כלל יש שם השתוללויות שלמות, סיפורים והפקות כיד הדמיון. הסולן של אחת הלהקות היצירתיות ביותר שקמו בשני העשורים האחרונים, הלך לכיוונים אפילו יותר קיצוניים בפרויקטים הצדדיים שלו (לפחות בחלקם).

באמתחתו כבר שלושה אלבומי סולו: הראשון הוקלט בעליית גג, השני מבוסס על אריה מנייר והשלישי על מלון מבקבוקי שמפו. יש לו גם שני אלבומים במסגרת ההרכב "ניאון ניאון": הראשון הוא ביוגרפיה לממציא האמריקאי ג'ון דלוריאן והשני לקומוניסט האיטלקי ג'יאנפרנקו פלטרינלי. כפי שניתן לראות ריס יודע כיצד לשמור על עניין במהלך העבודה על האלבומים. ויש כמובן את הקשר הוולשי. ריס תמיד דאג לשמר ולחקור את התרבות הוולשית ממנה הוא מגיע, גם בקריירת הסולו שלו וגם בימי להקתו (וזה לא קל להתייחס אליה במושגי עבר. אף שמעולם לא התפרקה כבר חמש שנים היא לא הוציאה חומרים חדשים).

אחרי שכבר חקר את קהילת הוולשים בפטגוניה בסרטו הדוקומנטרי "Seperado!" מ-2010, יצא ריס למסע היסטורי מוזיקלי נוסף, הפעם אחר עוד קרוב משפחה (לכאורה?) – החלוץ הוולשי ג'ון אוונס שהיגר לארצות הברית ועשה כל מני דברים שחלוצים מהמאה ה-18 עשו (נלחם בתנינים, חלה במלריה). לפי התקציר, נשמע שזוהי גרסה מלוטשת יותר של "ספרדו!" רק שהפעם מלווה את הסרט גם אלבום עם שירים חדשים לגמרי, ספר ואפליקציה. התקציר באתר (http://american-interior.com/film/) מבטיח שילוב בין סיפור אמיתי, סרט בדיוני, פנטזיה, מיתולוגיה, היסטוריה וכמובן מוזיקה. כל המרכיבים שמתחילת הדרך הפכו את יצירתו של ריס למקורית וססגונית.

הסרט יצא לאקרנים ב-9 במאי ולכן עוד מוקדם לשפוט אותו. האלבום לעומת זאת יצא בשבוע שעבר לסטרימינג ביוטיוב ואפשר כבר לקבוע שהוא מצוין.

 

 

התוכנית "מיקס בוטנים" הקדישה שעה למוזיקה של גריף ריס מאלבומיו השונים‬. להאזנה

 

תגובות