מגזין

זה אלבום שבא אחרי המלחמה

רון דהן כתב ספר יוצא דופן ומטלטל על חוויותיו במלחמת לבנון השנייה. המפגש עם להקת Farthest South יצר אלבום עמוק, מטריד ורוחני

מאת נמרוד הלברטל. 05-05-2014

תגיות: נמרוד הלברטל, ברי ברקו, farthest south, הארץ, רון דהן, נעורים

 

אירועים מכוננים בכל חברה, יוצרים זכרון קולקטיבי משותף. הזיכרון עוזר בעיצוב התודעה החברתית ומהווה גורם מאחד שסביבו חברה יכולה להתקבץ וליצור זהות משותפת. כזוהי המלחמה. אירוע מרכזי בחיי של אומה, אשר, אם נרצה או לא, נחקק בזיכרון קולקטיבי. אך בתוך הזיכרון הקוקטיבי, ישנו גם הזיכרון הפרטי. החוויה של היחיד בתוך הכלל. לרוב יתכתב הזיכרון של הפרט עם זה של החברה, אך הניואנסים מאפשרים לחוות את האירוע ברמה אחרת, פרטית.

רון דהן, בספרו "נעורים" (2012. הוצאה עצמית) עושה בדיוק את זה. הוא לוקח את חוויותיו ממלחמת לבנון השניייה ויוצא למסע לתוך נפשו של חייל. בדרך, הוא מאפשר לקורא הצצה אל מחשבותיו של חייל השב מן הקרב עם תובנות על חייו האישיים, יחסיו עם אביו, החברה ובכלל, מה זה אומר להיות חייל מילואים במלחמת יש ברירה.

בספר, דהן קופץ בין זמנים, מקומות ומצבים קונגיטיביים משתנים, וכך הקורא מצטרף ל"טריפ" הפרטי של המחבר. גם התיאורים של דהן משתנים: מהליכה לילית על צלע הר, דרך מסיבות ומפגשים בחו"ל ושיחות אשר ניהל עם חבר. אך החוט המקשר הוא הקונטקסט. קונטקסט של מלחמה ואי-וודאות.

אין זה טקסט אנטי מלחמתי קלאסי. אמנם שירים כמו "אמא מלחמה יולדת" ו-"אבי שחט את נעוריו", מתכתבים עם רעיון אנטי מלחמתי, אך שאר הקטעים עוסקים בעיקר בנפשו של המחבר. זהו מסע מטלטל ומזעזע בין חוויות המלחמה לחוויות נדודים, כתוב ברצועות שירה פרוזאיות ובישירות לא מתפשרת. את הספר ניתן לקרוא כמו כל ספר שירה, אך גם מכריכה לכריכה, בבחינת סיפור אחד שלם.

בנובמבר אשתקד חבר דהן ללהקת Farthest South והפך את ספר השירים שלו גם ליצירה מוזיקלית. ההרכב, שמנגן בעיקר מוזיקה אלקטרונית עמוקה מאולתרת, מלווה את השירים של דהן ומשלים אותם. התוצאה היא אלבום המעניק למאזין חוויה עמוקה, מטרידה ואף רוחנית. האלבום יצא ב-1 במאי, תחת הלייבל false-ind.

 

את הספר ניתן להוריד באתר אינדיבוק

 

האזינו לאירוח המלא

 

תגובות