מגזין

מלך הדיסקו של אפריקה

וויליאם אוניאבור פעל בראשית שנות השמונים לפני שפרש והפך לכומר, אלא שהחדשנות והכישרון שלו יוצרים סביבו עניין רב גם היום

מאת בן אליעד. 04-03-2014

המוזיקאי הניגרי וויליאם אוניאבור, שפעל משלהי שנות השבעים ועד אמצע שנות השמונים, היה אמן חדשני ופורץ דרך. הוא היה להקה של איש אחד, הקליט וניגן על כל הכלים לבדו, והגיש שילוב של אפרו-ביט עם דיסקו מאמריקה, עם סינתסייזרים ומכונות תופים שנחשבו לחזית הטכנולוגיה לא רק ביבשת השחורה, אלא בעולם כולו.

לפני כשנה, אחרי מאמץ קדחתני וממושך, הצליחו אנשי הלייבל הניו-יורקי של דיוויד ביירן Luaka Bop, המתמחה במוזיקת עולם, להשיג אישור להפצת המוזיקה של אוניאבור. הם הוציאו את האוסף Who Is William Onyeabor, שאיגד את הקטעים הבולטים מהדיסקוגרפיה של המוזיקאי. האוסף זכה להצלחה וחשיפה אדירה בעולם המערבי, כשמגזין Time הכריז עליו כאחד מאלבומי השנה של 2013.

 

בדיוק כמו הכותרת של האוסף, הביוגרפיה של אוניאבור נותרה בגדר תעלומה עבור מאזיניו, שניזונים בעיקר משמועות שונות ומשונות אודותיו. חלק מהן גורסות כי למד קולנוע בברית המועצות, שהיה בכלל עורך דין במקצועו, ויש אף שטענו שאת המימון להפקה ולרכישת הציוד היקר קיבל מספונסרים סובייטים. כך או כך, אוניאבור, שפרש מעסקי המוזיקה והפך לכומר, מסרב להתראיין לכלי התקשורת ולשוחח על עבודתו.

בתחילת חודש אפריל יתקיים במרכז האמנויות ברביקן בלונדון אירוע הצדעה מיוחד ליצירותיו של המוזיקאי הניגרי, בהשתתפות דיימון אלברן ( Gorillaz , Blur), אלקסיס טיילור (Hot Chip), קלי אוקרקה (Bloc Party) ועוד רבים שהוקסמו מהסאונד הנדיר של חלוץ האלקטרו - Fאנק. לרגל האירוע עלה בשבוע שעבר לרשת Fantastic Man, מיני-דוקומנטרי חדש ומרתק, המנסה לשפוך מעט אור על דמותו הססגונית והמסתורית של וויליאם אוניאבור.


תגובות