מגזין

בחרו את אלבומי השנה תשע"ג

כנסו והצביעו לאלבומים שעשו לכם את השנה במוזיקה הישראלית

מאת קול הקמפוס. 10-08-2013

שנת תשע"ג מתקרבת אל קיצה וקול הקמפוס מסכמים אותה במצעד מיוחד עם בחירות המאזינים. בחרו את האלבומים שעשו לכם את השנה במוזיקה הישראלית, והאזינו למשדר שיתקיים ביום א' ה-1 בספטמבר בשעה 17:00, עם סער גמזו, ניר גורלי ובן שלו

 

לקראת סוף השנה, אנחנו מתחילים בפרויקט סיכום תשע"ג במוזיקה הישראלית העצמאית. במהלך החודש הקרוב יפעל ממשק אינטראקטיבי בו ניתן להאזין ולבחור את האלבומים הבולטים של השנה. בנוסף יתפרסמו בחודש הקרוב סקירות על אנשים ותופעות שבלטו ביצירה המקומית ומדי שבוע נביא גם סטים מיוחדים של מוזיקה מהשנה שחלפה במסגרת הפסקול לשבת.

זו הייתה שנה שבה המחאה חזרה לטקסטים ולמוזיקה – שנתיים עברו מאז האוהלים הראשונים הונחו בשדרות רוטשילד, ונראה כי לפחות במוזיקה הישראלית המחאה עדיין קיימת. ג'ירפות זעקו בבוטות שצריך לסגור את הכול, שני קדר עברה משוגייז חולמני לפופ חרדתי, והטקסטים המושחזים של אביב גדג' מותירים בנו את התחושה כי אנחנו זרים בארץ מולדת שאוכלת את יושביה.

 

זו הייתה השנה שבה מימון המונים (Crowdfunding) הפך מטרנד מעניין, לעובדה קיימת ולפלטפורמה שבעזרתה אמנים ומוזיקאים יכולים להוציא לאור את היצירה שלהם דרך גיוס מימון מהגולשים וצרכני המוזיקה; הסנגורים טוענים שזה השלב הבא באינטראקציה שבין מוזיקאים למאזינים, המקטרגים יגרסו שזו השיטה הדיגיטלית לקבץ נדבות. הוויכוח עודנו נמשך ועוד יימשך, אבל כשהבילויים, יהוא ירון, אבי עדאקי ועוד רבים מוציאים אלבומים פנטסטיים הודות לתמיכת אלפים באמצעות אתרים כמו Headstart ומימונה, אפשר לקבוע שהשנה הזאת הייתה נשמעת אחרת אילולא מימון המונים.

 

זו הייתה שנה שבה "רוקפור" חזרו להקליט באנגלית, נינט חזרה לשיר בעברית, יובל הרינג כותב עם "ועדת חריגים" פסקול אפוקליפטי בשפת האם אחרי שנים של כתיבה בלועזית עם "לבנון" ו"טי.וי בודהאז". אפילו שי נובלמן, מחלוצי האינדי הישראלי, שזכה לסופרלטיבים ברולינג סטון עם אלבום הבכורה שלו באנגלית, מוציא לראשונה אלבום בעברית ודווקא עכשיו נשמע כאילו הוא נמצא במקומו הטבעי. ועוד לא דיברנו על קיבוץ הגלויות של ריף כהן, שנעה בין עברית, צרפתית וערבית באלבום הבכורה שלה. השפה כאמור, היא כבר מזמן לא מחסום עבור מוזיקאים הישראלית.

 

וזו גם הייתה שנה שבה התוצרת המקומית המשיכה לחצות את גבולות הביצה הים-תיכונית אל מעבר לים. לאון פלדמן, עורך ומגיש "נפולאון" וראש מועדון המעריצים של האינדי הישראלי, טען לא מזמן בראיון כי למוזיקה האלטרנטיבית בארץ יש קהל שמסתכם בכ- 20 אלף איש בלבד. אבל נראה שבניכר יש עוד קהל שמתעניין במה שקורה כאן. אם אסף אבידן מגיע לראש מצעדי מכירות בצרפת, ואסתר רדא והקולקטיב מסמנים וי על הבמה הנחשקת של פסטיבל גלסטנברי, מישהו שם כנראה מתעניין בנו, והגיע הזמן שנהיה מודעים לכך.

 

 

כעת, מצעד סיכום השנה במוזיקה הישראלית העצמאית יוצא לדרך. אתם מוזמנים לבחור את האלבומים שריגשו, הפתיעו, הלהיבו אתכם והזיזו אתכם. מתוך השפע הנפלא שיצא השנה. אנשי קול הקמפוס בחרו 50 אלבומים כמועמדים לאלבומי השנה במסגרת המצעד. האלבומים נמצאים כולם בממשק ההצבעה וניתן להאזין להם במלואם ולדרגם. את התוצאות נחשוף במשדר סיכום חגיגי שיתקיים ב-1 בספטמבר, ויוגש על ידי סער גמזו, ניר גורלי, ובן שלו.

 

לכתבות קשורות >>>

>> הסיכומיקס של גל אפלרויט

>> מסכמים את השנה במוזיקה || בחירות השדרנים, חלק א'

>> האלבומים שלא נכנסו למצעד - בן אליעד

>> הסיכומיקס של לאון פלדמן

>> מסכמים את השנה במוזיקה || בחירות השדרנים, חלק ב'

>> הסיכומיקס של רועי ריק

>> מימון המונים - ניר גורלי

>> מסכמים את השנה במוזיקה || בחירות השדרנים, חלק ג'

>> גל אפלרויט בוחר את האלבום של Omens & Talismans

>> המחאה במוזיקה הישראלית - סער גמזו

 

תגובות