מגזין

למי אתה קורא פליט? יום תרבות מאפריקה

פליטים או מסתננים, דבר אחד ברור: מבקשי המקלט הביאו עימם תרבות עשירה מהיבשת השחורה. שלל אירועים היום בתל אביב

מאת קול הקמפוס, נמרוד הלברטל. 19-01-2014

תגיות: אפריקה, למי אתה קורא פליט?

הם חיים ביננו. שקופים. טוב, לא ממש שקופים. אנו רואים אותם בפינות הנשכחות של רחובות העיר. העיר שנשכחה. אנו רואים אותם מנקים את רחובותינו ושוטפים את כלינו במסעדות. אך בשאר הרגעים הממלאים את חיינו, הם כרוחות רפאים. נוכחים נפקדים.

בשנים האחרונות, גלי הגירה מאפריקה מילאו את המרחב האורבני בכל הארץ באנשים מהיבשת השחורה. אמנם שאלת חוקיותם וסטטוס השהייה שלהם נותרה שנויה במחלוקת, אך יש דבר אחד שאינו: העושר התרבותי שהביאו איתם מביתם. העגלה המלאה במוזיקה, קולינריה, תרבות ופולקלור. ניתן לטעון שלולא היו מגיעים בשערי ערנו, רובנו לא היינו נחשפים לרב-תרבותיות הזאת.

מי שהרימו את הכפפה ולקחו על עצמם לנסות ולחשוף את הציבור הרחב לתרבות האפריקאית, הם בעלי עסקים בתל אביב, שיזמו היום (ראשון) שורה של אירועי הזדהות עם מבקשי המקלט מאפריקה תחת הכותרת: "למי אתה קורא פליט?" שמטרתם חשיפת התרבות האפריקאית הענפה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המוזיקה החדשה לפייסבוק שלכם

 

לדברי שירי אסא, ממארגני היאירוע, התכנון החל כבר לפני חודשיים, ולשביתת העובדים שנקשרה באירוע אין קשר. "מה שאנחנו רוצים הוא ליצור מצב של קרבה שיאפשר יצירת מפגשים בין ישראלים מן השורה לשוהים האפריקאים, תוך חשיפה של התרבות האפריקאית". בחזונה היא בונה על "אירוע מפורגן וחברתי". לשאלה איך מגיבים האנשים והלקוחות היא אומרת: "מי שתומך כבר בעובדים הזרים, אמפטי למה שאנחנו מנסים לעשות ומי שלא, אז לא. כבר היו לקוחות שעזבו בהפגנתיות כששמעו שאנחנו תומכים בעובדים הזרים".

 

כך או כך, נראה שהרבה בעלי עסקים נרתמים לאירוע החשיפה,ובניהם אוזןבר, קזינו סן רמו, קורדרוי, הודנא ושאפה בר. במסגרת האירועים השונים ניתן יהיה למצוא מנות אוכל אפריקאיות מסורתיות, תיקלוטים של מוזיקה אפריקאית, תערוכות אמנות בהשראת אפריקה וכמו בחזונה של אסא, מפגשים בין אנשים מתרבויות שונות. לפרטים נוספים לחצו כאן.

אירוע המוזיקה המרכזי יערך בלבונטין 7, שם יופיעו הרכבים ישראלים ואפריקאים כמו BILAKA, GROOVE AMBASADORS, DARFUR STAR ו"אחד שחור חזק". המוזיקה האפריקאית כמעט ואינה נגישה למי שאינו מעורב בנעשה בקהילה האפריקאית, כך שזו הזדמנות מצוינת להיחשף למקצב, הליריקה והצליל האפריקאי.

 

ביום שישי האחרון שירי פעמוני אשל אירחה בתוכניתה "אפריקה" פנל שדן בהיבטים שונים של ההגירה האפריקאית אל ישראל. נדונו נושאים כמו גישת היהדות לנושא הפליטות, גישת הממשלה לנושא ושיחה עם פליט מצפון סודן. התארחו ח"כ שמעון סלומון, הרב נתן יותם שוהם, אורי גוטליב ונגמלדין עומאר, במשדר מיוחד למען הפליטים.

>>>להאזנה לחצו כאן

תגובות