מגזין

מדפי המוזיקה של ישראל ברייט

אחד היוצרים המעניינים במוזיקה הישראלית הגיע להשמיע ולדבר על המוזיקה שמלווה אותו ונותנת לו השראה. האזינו

מאת הדר זילברשטיין. 18-01-2014

תגיות: הדר זילברשטיין, מדפים, ישראל ברייט

 

שראל ברייט הוא אחד היוצרים המקוריים והמעניינים שצמחו פה. יוצר ישראלי אמיתי ומשורר מיוסר שנלחם שנים, ובעקשנות רבה, כדי למצוא את החלקיק "הישראלי" במוזיקה. אבל דמותו של הזמר, מלחין, שחקן והמוזיקאי התל אביבי מורכבת בהרבה מההגדרות האלו. עם שלושה תארים בכיסו האחורי (פילוסופיה, מוזיקולוגיה וקומפוזיציה), ורעמת התלתלים המפורסמת הנחבאת מתחת לכובע הקסקט, ברייט הוא משהו יוצא דופן.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המוזיקה החדשה לפייסבוק שלכם

הילד שלמד בשקדנות את מלאכת הנגינה בגיטרה, עבר לאקורדיון ופסנתר, החל בכתיבת שירי מחווה לוירטואוז הגיטרה, ג'ימי הנדריקס, ומאז נכנס לתעשיית המוזיקה והספיק להקים את להקת "השמחות", להוציא ארבעה אלבומים (ביניהם אלבום שירי המשוררים אוצר סמוי) ולכתוב אינספור פסי קול (אצבע אלוהים, המנגליסטים). שניים מהם, מתחום התיאטרון, אף זיכו אותו בתואר "מלחין השנה" ו-"מוזיקאי השנה".

בימים אלה ברייט עובד על אלבום החדש שלו של "פרויקט מטר". הפרוייקט הוא המשך של שיתוף הפעולה רב השנים ( "אוצר סמוי", "דרגות לכלוך ונקיון") בין ברייט כזמר ויוצר לבין המפיק יאיר תמיר, ובמקרה זה גם השותף ליצירה. באלבום משתתפת גם הזמרת הבלגית-ישראלית אן לפבר-תמיר ששרה בצרפתית.

ברייט הגיע השבוע לאולפן "מדפים" עם פס הקול שבחר, שכלל בעיקר השפעות של מוזיקה צרפתית מתקופות שונות. בין לבין גם שוחחנו על כוחה של שפה, ניגונה של מילה (ושל ויולה), על תרבויות שונות, על המוזיקאי במרכז תרבות הפופ לעומת השוליים, ומהו המתכון לחיים מאושרים. 

 

להאזנה לתוכנית לחצו כאן

תגובות