מגזין

משט של גרוב וקצב מטורקיה

הערב יתקיים בתל אביב פסטיבל הקצב עם הרבה fאנק ישראלי וגם ביקור גרובי במיוחד מהבוספורוס. רגע לפני, טעימה קטנה

מאת ניר חסון. 16-01-2014

תגיות: ניר חסון, הארץ, פסטיבל הקצב

בשנים האחרונות צמחה בישראל סצנת גרוב וFאנק מעניינת ועשירה. אפשר למצוא בסצנה הזו הרכבים שמשלבים היפ הופ וביטים חדשניים בהשראת הטרנדים האחרונים בעולם, לצד אמנים ולהקות שמושפעות מסאונד במצליל רוח האולד הסקול והמוזיקה הים תיכונית. חלק נכבד מהרכבי הגרוב יופיעו הערב (חמישי) בפסטיבל הקצב  - אירוע המנסה לשחזר את רוח הפסטיבל שהתקיים באותו השם בסוף שנות השישים. את הגרוב הישראלי תגיע לתגבר לא אחרת מהזמרת הטורקיה האגדית סלדה בהג'ן.

בין המופיעים הערב אפשר למצוא גם את דיגיטל_מי והצמד כהן ומושון, שהגיעו בשבוע שעבר להתארח ב"קול הקמפוס". אשף הביטים והסימפולים דיגיטל_מי, או שי ליברוסקי, דואג כל הזמן למצוא דרכים חדשות לאתגר את עצמו ואת המאזינים. לאחרונה שחרר את הפרויקט האודיו-ויזואלי המסקרן שלו "רוכב אופניים". הפרויקט הוא סוג של פסקול המתעד את נסיעותיו היומיומיות ובו עשרות סמפולים של מוזיקאים אותם נוהג לשמוע בזמן הרכיבה על אופניו ברחבי תל אביב.

כהן ומושון, אחד ההרכבים הבולטים בסצנת ההיפ הופ, חוזרים לעבוד שוב ביחד אחרי ששהו תקופה מעבר לים. הצמד הספיק לשחרר שני אלבומים ומיקסטייפ, ולאחרונה שחררו לרשת שיר חדש שכנראה גם יהיה הסנונית הראשונה מדברים חדשים שבדרך.

 

במהלך השעתיים, דיגיטל_מי וכהן ומושון השמיעו קטעים שלהם, דיברו על דברים עתידיים שאמורים לצאת, ואף שיתפו פעולה במיוחד לכבוד האירוח וביצעו מספר קטעים משותפים בלייב, כשדיגיטל_מי על הסמפלר וכהן ומושון על הראפ.

>>>להאזנה לתוכנית לחצו כאן 

 
תחנת רדיו אצ'יק (Open Radio/Açık Radyo) שמשדרת באיסטנבול היא האחות הטורקית של קול הקמפוס. התחנה משדרת בתדר 94.9 מ- 1995 ושדרניה פועלים בהתנדבות מלאה. בין התכנים המשודרים בתחנה ניתן למצוא תכניות שעוסקות בפוליטיקה, בחברה, בתקשורת, בסביבה וכמובן במוזיקה ובסצנה המקומית של איסטנבול. המוטו של התחנה הוא: “Open radio is open to all the sounds, colours, and vibrations of the universe”.

במסגרת שיתוף פעולה בין התחנות, מדי שבועיים אנו משדרים סטים שערכו שדרני התחנה, עם דגש על הסצנה המקומית - החל מפולק טורקי ופסיכדליה משנות ה- 60-70 וכלה באינדי רוק עכשווי מאיסטנבול.

השבוע בתוכנית שודר סט מיוחד לכבוד הזמרת הטורקית סלדה בהג'ן (Selda Bağcan), מי שנחשבת לאחת מהיוצרות החשובות והגדולות שצמחו בטורקיה. סלדה החלה את דרכה בשנות ה- 70 כחלק מז'אנר הרוק האנטולי שפרח באותן שנים וחיבר בין הרוק והפסיכדליה המערביים לבין המוזיקה הערבית המסורתית. שיריה, שעסקו בביקורת חברתית-מדינית, סיבכו אותה עם השלטון והיא ישבה בכלא שלוש פעמים ואף קיבלה צו איסור יצאה מטורקיה למשך שבע שנים ב- 1980. בשנים האחרונות המוזיקה של סלדה זוכה לתחייה הן בהוצאות חדשות של אלבומיה על גבי וינילים והן ברימקסים רבים שנעשים לשיריה.

לכבוד הופעתה בארץ עם בום פם, שתתקיים גם היא הערב במסגרת פסטיבל הקצב, השדרנית הטורקית, Didem Gençtürk, ערכה עבורנו שעה עם שיריה.

>>>להאזנה לתוכנית לחצו כאן 

 

תגובות