מגזין

לרגל צאת אלבומם החדש, שעה עם המיטב של הפה והטלפיים

בשבוע שעבר הוציאה הלהקה אלבום נוסף בשם "תחת". לכבוד האירוע, ניר גורלי נכנס לאולפן עם ההיסטוריה המוזיקלית שלהם

מאת ניר גורלי, בן אליעד. 06-01-2014

תגיות: הפה והטלפיים, תחת

בחיים ישנם שלושה דברים בטוחים - הדבר הראשון זה מוות. הדבר השני זה שאורגנים מתוצרת קאסיו ישרדו כל טרנד מוזיקלי וטכנולוגי, והדבר השלישי (שאולי קשור בעקיפין לעובדה השנייה), זה אלבום חדש של "הפה והטלפיים" כל 6 שנים. והנה, אחרי ששחררו את "קליגרו" מ-2007, ההרכב הפולחני הוציא בשבוע שעבר את אלבומו החמישי, שזכה לכותרת "תחת".

"הפה והטלפיים" הוקמה ב-1989 על ידי אהד פישוף ורם אוריון, במקביל לפעילותם ב"נושאי המגבעת", שחברו כוחות עם הסופר והעיתונאי אסף גברון. במרוצת השים הפך ההרכב לתופעת קאלט, זאת בשל ההיצמדות של חברי הלהקה ל"קוד" - מערכת כללים מוסכמת שחברי "הפה והטלפיים" לא סוטים ממנה, מתוך מה שלטענתם עוזר להישרדות הלהקה ולהמשכיות היצירתית שלה. ובהתאם לחוקים הסובבים את הקוד, גם הפעם הם מקפידים על אלבום עם שם של מיקום גיאורפי (למרות ש"תחת" זה מיקום שעוד ניתן לחלוק עליו) , לכלול באלבום שיר על שם האלבום הקודם, להקליט שיר בעל משמעות סופנית, להקליט גרסת כיסוי לשיר פטריוטי בטייק אחד ("חי" של עפרה חזה), לכתוב שיר שמופנה לבת המין השני, לארח חברים בהקלטות (הפעם מאייש את תפקיד האורח אסף עדן, הידוע יותר כ-"רייסקינדר", שכתב והלחין את"חנות הממתקים"). וכמובן, הסעיף החשוב ביותר , "אין על קסיו" שמאפיין יותר מכל את האסתטיקה המוזיקלית של "הפה והטלפיים" - אלקטרוניקה מינימליסטית ואקספירימנטלית באווירה ביתית המבוססת על אורגני קסיו זולים, שעוטפת באדיקות את הטקסטים השנונים ומשחקי המילים פרי עטו של גברון.

בנוסף, ל"פה והטלפיים" ישנם שני קודים נוספים שמכוונים על ידי הלהקה, אלא לטענתם "מגשימים" את עצמם. הראשון הוא שחברות התקליטים שמוציאות את האלבומים שלהם יפשטו את הרגל, והשני הוא שכמות העותקים הנמכרים מכפילה את עצמה בכל אלבום. אנחנו לא יודעים מה יעלה בגורלו הלייבל של הבר הירושלמי "אוגנדה", שלקח על עצמו הפעם את הפצת האלבום, אבל ייתכן שהחוק השני יתגשם. זאת לאחר שבמקביל לצאת האלבום החדש, "הפה והטלפיים" העבירו את הקטלוג שלהם לעמוד הבנדקמפ של ההרכב, בו ניתן לקבל את ארבעת האלבומים הקודם של ההרכב להאזנה חופשית.

לרגל צאת האלבום החדש, הקדיש ניר גורלי את תוכניתו ללהקה. 

>>>להאזנה לתוכנית לחצו כאן

 

תגובות