מגזין

ג'ק וויט, גיבור הגיטרה הגדול של דורו, חוגג יום הולדת

לפני 38 שנה נולד וויט בדטרויט כג'ק אנתוני גיליס. בצעירותו כמעט הפך לכומר, אולם לבסוף גדל להיות מטיף של בלוז וגיטרה חשמלית

מאת שחר זלצמן. 09-07-2013

תגיות: The White Stripes, jack white

 

ג'ון אנתוני גיליס, הידוע בשם הבמה ג'ק ווייט, נולד ב-9 ביולי 1975 בעיר המכוניות דטרויט. בצעירותו כמעט והלך ללמוד בבית ספר דתי במטרה להפוך לכומר, אך בסופו של דבר הוא בחר להטיף לאנשים דרך הגיטרה והקים את אחת מלהקות הרוק החשובות של שנות ה-2000 – ה"ווייט סטרייפס".

גיליס, הצעיר מבין 10 אחים, בילה את רוב נעוריו בהאזנה לתקליטי בלוז ישנים ולהקות פאנק מהסבנטיז. כבר כשהיה קטן הוא הרגיש את להבת הרוקנרול בוערת בו. הוא מילא את החדר הצפוף שלו בכל כלי נגינה שיכל לאסוף ולא הפסיק לנגן. בהמשך הצטרף והקים המון להקות והרכבים, אך רק הרכב אחד הביא לפריצה שלו – הווייט סטרייפס.

 

מג וויט (אשתו לשעבר) וג'ק השתמשו בהמון גימיקים. הבגדים והתפאורה תמיד היו בצבעים אדום שחור ולבן, הם התחזו לאחים ובסוף ההופעה היו מתנשקים, ביצעו קאברים מלוכלכים ואמיצים לבלדות פולק ישנות ועוד ועוד. תוך זמן קצר, הצמד תפס תאוצה, כשהם הופכים לאחד ההרכבים הבולטים של עולם הרוק.

ב-2005 הווייט סטרייפס נחשבו לסחורה לוהטת. הם קטפו פרסי גראמי, מילאו אולמות ואצטדיונים והוציאו את אלבומם החמישי שזכה לשבחים מכל עבר. באותה שנה וייט התחתן עם הדוגמנית קרו אלסון ונראה שהוא יכול לפרוש בשיא. בדיוק אז  אך הוא בוחר לקחת על עצמו פרויקט נוסף ומקים יחד עם ברנדן בנסון את הרוקנטורס. ההרכב שילב את הסאונד של הבלוגראס המסורתי מנאשוויל יחד עם הרוקנרול העכשווי. הלהקה הוציאה עד כה שני אלבומים מוצלחים שמאופיינים בסאונד עשיר של כלים מסורתיים מעולם הפולק לצד גיטרות חשמליות.

ב-2009 ווייט חבר לאליסון מוסהארט מלהקת "הקילס" והקים איתה את "הדד וות'ר", שהציג את הצד הניסיוני והאלקטרוני של ווייט. גם מבחינת השירים וגם מבחינת התפקידים שהוא בחר לנגן. בהופעות הוא היה עובר בין כל הכלים - פעם הוא היה מתופף, פעם קלידן ולפעמים אפילו בסיסט.

ב-2012 ווייט שחרר את אלבום הסולו הראשון שלו, בלאנדרבאסס, בו שילב רוקנרול, בלוז קאנטרי ופולק. האלבום זכה לביקורות אוהדות מהמבקרים והמעריצים. וויט הקים שתי להקות של נגנים בשביל סיבוב ההופעות. להקה אחת שמורכבת רק מבנים ולהקה שנייה מורכבת רק מבנות, ובכל הופעה הופיע עם להקה אחרת.

עם הזמן זכה ווייט למעמד של יוצר ומפיק רב-גוני המבוקש מאוד בקרב אמנים רבים. למרות גילו הצעיר יחסית, לאורך הקריירה שלו הוא הפיק מוזיקה לאמנים הגדולים ביותר של הרוקנרול והקאנטרי, ובהם טום ג'ונס, ג'רי לי לואיס ולורטה ליין.

כיום, בגיל 38, ווייט נחשב לאחד מגיבורי הגיטרה הגדולים של דורו ומוערך בקרב צעירים ומבוגרים כאחד. בסרט It might get loud  אפשר לראות דוגמה לכך כששני כוכבים מזמנים שונים כמו ג'ימי פייג' וג'ק ווייט נפגשים ומנגנים. האמת שגם דה אייג' (יו 2) נמצא שם, אבל זה כמעט מעורר רחמים  לראות איך הוא נבלע בין שני הענקיים האלו.

 

תגובות