מגזין

2013 במוזיקה || חדש שנשמע כמו ישן וגיטרה שנשמעת כמו מכונה

לקראת מצעד המוזיקה האלטרנטיבית של השנה, שדרני קול הקמפוס בוחרים את היצירות והיוצרים הבולטים של השנה. האזינו

מאת קול הקמפוס, שחר זלצמן, עדי נוי, עדי רותם. 23-12-2013

תגיות: סיכום שנה, מצעד, 2013, מיקסטיוב, הארץ

2013 מתקרבת במהירות אל סופה ועונת הסיכומים מגיעה לשיא.לקראת מצעד המוזיקה האלטרנטיבי שישודר ב-31 בדצמבר בקול הקמפוס, שדרני התחנה מסכמים ומשמיעים את היצירות והיוצרים הבולטים של השנה.

 

שחר זלצמן - עורך ומגיש את "מודולציה" ואת "הקופסא"

בהמשך ישיר של השנה שעברה, גם 2013 היתה מלאה בצבע ופסיכדליה. למרבה השמחה, הגיעו השנה לישראל גם לא מעט הופעות מצוינות, ואם לציין רק שלוש מתוכן הרי שאלו ההופעות של הבלק אנג'לס, יות' לאגון ובומבינו. השנה גם היתה צפייה רבה לחזרה של MGMT. ההרכב, שנראה כי הוא ממשיך בנסיונותיו לדלל את קהל המעריצים שלו, הוציא אלבום ניסיוני ומוזר יותר מכל מה שהם עשו עד כה. התוצאה דווקא מהפטנת.

לטעמי, המנצחים הגדולים של השנה הם "פונד" שהוציאו אלבום פסיכדלי מעולה ובו אחד השירים הכי יפים ששמעתי בשנים האחרונות וכל מה שאכתוב כאן לא יצליח להסביר מה השיר הזה עושה לאוזניים שלי.

עדי רותם - עורך ומגיש את "שפיץ פלייר"

מבחינתי, 2013 התפצלה לשתי דרכים: להקות כמו Temples ו-Foxygen חזרו לסאונד הישן והמלוכלך, והצליחו ליצור משהו חדש ומענין מבלי להישמע כמו חיקוי. מנגד, התחזק הסאונד האלקטרוני באלבומים רבים שיצאו השנה: הגיטרות כבר לא נשמעות כמו גיטרות והמתופף חושב כמו מכונת תופים. שתי הדרכים שונות לחלוטין ומעניינות, למרבה המזל, אנחנו לא חייבים לבחור רק באחת.

עדי נוי - עורך ומגיש את "טיפטופים" ואת "זהירות מהמרווח"

כבר הרבה זמן יש תחושה שאנחנו במין תקופת מעבר, שמי יודע מתי היא תיגמר ומה יקרה אחר כך. מזה שנים שחנויות דיסקים נסגרות ובכל מקום ניתן לשמוע שאנשים כבר לא מתעניינים באלבומים כיצירה שלמה. בינתיים, מוזיקאים ממשיכים להוציא אלבומים, גם אם לא תמיד באופן פיזי, וב-2013 עמדנו תחת מבול של יצירות מלאות ומגוונות.

למרות הקושי לצמצם, אפשר לציין את אלבום הבכורה המופתי של ארצ'י מארשל תחת השם "King Krule" , שיצא ביום הולדתו ה-19, ואת הקאמבק המפתיע של דייוויד בואי, שהוציא אלבום חדש קצת אחרי יום הולדתו ה-66. בתווך גם אלבומי הבכורה המצוינים של "London Grammar" , "On an ON" ו-"Woodkid" שעד לא מזמן היה במאי קליפים, וגם קטעים מהאלבומים החדשים של אמנים ותיקים יותר, כולל האיחוד של "Mazzy Star" וההתמדה של ניק קייב.

רוצים לשמוע עוד אלבומים שעשו את השנה? כנסו לממשק האינטראקטיבי, האזינו ובחרו את האלבומים שלכם. התוצאות יפורסמו במשדר הסיכום שיתקיים ב-31.12 בהגשת בן אליעד, חן עטר, יונתן קוטנר ועמי פרידמן.

 

תגובות