מגזין

המנטורית של בוב דילן וג'ניס ג'ופלין

אודטה הולמס היתה אחת החוליות החשובות בתחיית מוזיקת הפולק בשנות ה-60'. שעה עם המוזיקה של מלכת הז'אנר במלאת 5 שנים למותה. האזינו

מאת גיל מטוס. 05-12-2013

תגיות: פולק, אודטה, ספיישל, 60'

Odetta's career showed us all that songs have the power to change the heart and change the world". Bill Clinton, 1999"

אי אפשר לדבר על תחיית הפולק של שנות השישים מבלי להזכיר את הזמרת והמוזיקאית אודטה הולמס, או פשוט: אודטה. היא עצמה לא תמיד נהנתה מאור הזרקורים, אך רבים מהאמנים הגדולים של אותן שנים הושפעו ממנה וזוכרים אותה כמי שעיצבה את דמותם. היא החלה את דרכה במועדוני הפולק של סן פרנסיסקו בשנות ה- 50 ואלבום הבכורה שלה ראה אור ב- 1954. כמו מרבית האלבומים שהגיעו בהמשך, גם הוא התאפיין בביצועים לשירי עם ושירי בלוז ישנים. למעשה, במהלך השנים אודטה בקושי כתבה שירים מקוריים, אך גדולתה נבעה מיכולות הביצוע המרהיבות שלה ומקולה העמוק והעוצמתי שהצליח לזקק את הכאב שהיא נשאה על כתפיה כאשה אפרו-אמריקאית.

אודטה הביאה איתה משב רוח מרענן למוזיקה האמריקאית והנגישה אותה לדור חדש של מוזיקאים צעירים. זמרת הפולק ג'ואן באאז למדה לבצע רבים משיריה ותיארה אותה כ"אלה"; ג'ניס ג'ופלין האזינה לה רבות בנעוריה ואף ניסתה לחקות את שירתה בתחילת הדרך; ובוב דילן סיפר שהמוזיקה של אודטה היתה הדבר הראשון ש"הדליק" אותו על פולק, ולאחר שהאזין לאלבומה השני מ-1956, Odetta Sings Ballads and Blues, הוא מיהר להחליף את הגיטרה החשמלית בגיטרה אקוסטית. אודטה העריצה את דילן בעצמה וב-65' אף הוציאה אלבום מחווה לשיריו - אחד מאלבומי המחווה הראשונים לדילן.

אודטה בפסטיבל מוזיקה בגרמניה ב-1968אודטה בפסטיבל מוזיקה בגרמניה ב-1968

המוזיקה של אודטה, שכללה שירי מחאה רבים, הייתה חלק בלתי מפרד מהפסקול של התנועה לזכויות האזרח. היא זכתה להופיע במצעד הגדול לוושינגטון באוגוסט 1963 לצידם של דילן, באאז, פיטר פול ומרי ואמנים נוספים. מרתין לותר קינג, שנשא באירוע את נאומו המפורסם "יש לי חלום", הכריז על אודטה כ-"מלכת הפולק האמריקאי".

עשו לנו לייק וקבלו את הרבה מוזיקה טובה לפייסבוק שלכם

מרבית פעילותה התקיימה מאמצע שנות החמישים ועד שנת 70'. באותן שנים היא הוציאה למעלה מעשרה אלבומי אולפן וכמה אלבומי הופעה. היא המשיכה לשיר ולהופיע והקדישה אלבומים לאלה פיצג'רלד ול-לד-בלי. אלבומה האחרון, Looking for a Home, ראה אור ב- 2001. אודטה הלכה לעולמה ב-2 בדצמבר 2008 בניו יורק בגיל 77. ליד מיטתה בבית החולים הייתה תלויה תמונתו של אובמה שאותו זכתה לראות נבחר לקדנציה ראשונה. הייתה לה תקווה לשיר בטקס ההשבעה שלו, אך מחלת הלב הכניעה אותה לפני, ובאלבום התמונות של אמריקה חסרה תמונה אחת.

במלאת 5 שנים למותה, התוכנית "שאמאל" הקדישה שעה למוזיקה של אודטה. לחצו כאן להאזנה

 

תגובות