מגזין

מליצני החצר ועד לבוב דילן: מחווה ללהקות של איש אחד

לקראת הופעתו הערב בתל אביב של אמן הבלוז בן פריסטייג', שעה עם אמני ה-One-man Bands הגדולים ובהם פריסטייג' וד"ר רוס. האזינו

מאת זיו קרויטורו. 13-11-2013

תגיות: בלוז, זיו קרויטורו, בן פריסטייג', One Man Band

 

איש של להקה אחת. בן פריסטייג'איש של להקה אחת. בן פריסטייג'

היכולת של הנגן להתחבר לפעולה וליצור חומה של צלילים, השייכים לאותו מקור וארוזים כחבילה שאין עליה סימני קיפול היא הייחודיות לדעתי של אמני ה- One-man Band. בן פריסטייג' הוא אמן שבעזרת חוש קצב וקואורדינציה מפוארים בונה קיר של סאונד בעזרת ארבעת אמותיו וכח הנשיפה בריאותיו. 'להקה של איש-אחד' היא לא דבר חדש, ולמעשה הגרסה האנלוגית שבה יוצר פריסטייג' שודרגה, אפשר לומר, לעולם הדיגיטלי ונעשית על ידי Loops.


פריסטייג' לא המציא את הגלגל. מלכים ודוכסים בימי הביניים החזיקו אנשי חצר וליצנים, שייתכן והיו האבות המייסדים (ובטוח היו גם לפניהם...) של תופעת עשה זאת בעצמך הנקראת One-man Band. אבל כמו רוב הטכנולוגיות, ככל שהזמן חולף, ככה הן מופשטות לצורתן הפרקטית ביותר, ומנוצלות ככלים מעשיים.

 

 

מבחינת שימוש מוזיקלי בכלים, השימוש של בוב דילן בתקופת הפולק שלו בשנות ה-60', עם גיטרה ומפוחית, נחשבת גם ל- One-man Band אבל חוסכת מעצמה את הנוסטלגיה שהייתה לאותם פרפורמרים או אמני רחוב שבנו חומות של צלילים למען הנסיכים שלהם, או שהסתובבו בערי הבירה האירופאיות עם תוף על הגב או מצילה לקרסוליים. לפריסטייג' יש את הנוסטלגיה הזו, החל מדמותו הויזואלית, ועד שליטתו המהפנטת במספר כלים בו זמנית. הופעה כזו היא הזדמנות להיחשף לתת תרבות בלוז-בלוגראס-הילבילית שמלווה על ידי איש פשוט ומוכשר שלא שכח את שורשיו.

 

אמן הבלוז בן פריסטייג' יופיע הערב במועדון הבארבי בתל אביב. לרגל הגעתו לארץ, הקדיש ביום שישי האחרון זיו קרויטורו את תכניתו "צומת לגבה" לאמני One-man Bands, ביניהם פריסטייג', גס'י פולר, ד"ר רוס, ג'ו לואיס היל ועוד רבים אחרים וטובים.


 

תגובות