מגזין

להסביר את ישראל האחרת במוזיקה

לפעמים כל מה שדרוש כדי לייצר הסברה טובה הוא לא שר חוץ, אלא הופעה מוצלחת על במות זרות. פרויקט מיוחד מנסה לעשות בדיוק את זה

מאת גיל רוביו. 13-11-2013

תגיות: גיל רוביו, ספיישלים, צוללת צהובה, אירוע חשיפה, הסברה

 

 

ההסברה הטובה ביותר. הקולקטיבההסברה הטובה ביותר. הקולקטיב

כשמוזיקאי מקומי רוצה להביא את היצירה שלו לקהל לא ישראלי, הוא עתיד להיתקל ביחס דואלי: מצד אחד, קיימים צמא וסקרנות גדולה בעולם למוזיקה שנוצרת כאן. הדבר בולט במיוחד לגבי אינדי, רוק, ג׳אז ומוזיקת עולם - כלומר כל מה שהוא לא מיינסטרים שנשמע בכל העולם פחות או יותר אותו הדבר. בכירי התעשייה בעולם, ובכלל זה מוזיקאים, מפיקים, מרצים למוזיקה ומנהלי פסטיבלים מרבים לשבח את תעשיית המוזיקה במדינה הקטנה, על המגוון הרב שבה. מצד שני, התדמית הכללית שיש למדינת ישראל כיום בעולם עובדת בדיוק בכיוון ההפוך.

 

הכותרת ״מוזיקאי ישראלי״ עלולה להפוך בחלק מהמקרים למעמסה לא פשוטה ולמכשול. כל אמן ישראלי שעולה על במה בחו״ל נדרש לא פעם להפוך לממלא-מקום שר החוץ. יחד עם זאת, הופעה אחת מוצלחת של מוזיקאי ישראלי בחו״ל, עשויה לתרום בקלות לאופן החיובי שבו ישראל נתפשת: יש בה אנשים נורמליים, יש שם אחלה מוזיקה, אולי לא כולם שם גזעניים פנאטיים שיורים לכל עבר כל היום. האמן מרוויח חשיפה וקהל, המדינה מרוויחה נקודות במאבק על דעת הקהל. על הנייר - Win Win Situation.

 

 

מצוידים בתובנות הללו, התגייסו כמה אנשים טובים והחליטו לנסות ולקדם את היצירה המקומית בשווקים משמעותיים בחו״ל. וכך, גם השנה יתקיים אירוע שבו מביאים לארץ במיוחד כמה ממקבלי ההחלטות הבולטים בתחום - ומציגים בפניהם את הקצפת של היצירה הישראלית.

 

אירוע ה-Showcase הישראלי הרשמי למוזיקה מבית "צוללת צהובה" בירושלים, בשיתוף האגף לקשרי תרבות ומדע במשרד החוץ (קשתו"ם). במשך שני סופי שבוע ייחשפו מיטב הכישרונות המקומיים בפני האורחים מחו"ל ובהם: מנהל פסטיבל "Primavera Sound", מנהלי פסטיבלי ג'אז מקנדה, צרפת וגרמניה, מנהל סוכנות הבוקינג ITB (המייצגים את בוב דילן, פרל ג'ם, גאנס נ' רוזס ואחרים), מייסד פסטיבל WOMEX ועוד רבים וטובים. במשך שמונה ימים יתקיימו שני סבבי אירועי חשיפה על פני שני סופי שבוע נפרדים.

 

 

הסבב הראשון, שיחול בין ה-13-16.11, יוקדש לג'אז ולמוזיקת עולם. הסבב השני, שיתקיים ב-20-23.11 יוקדש לרוק ולאינדי על גווניו השונים. בכל אחד מהאירועים יחשפו המוזיקאים הנבחרים את מרכולתם בפני אנשי מפתח מחו"ל שרלוונטיים ליצירתם, וירקמו קשרים שישרתו את הקריירה המוזיקלית שלהם. ההרכבים שיופיעו השנה על במת החשיפה הבינלאומית נבחרו ע"י ועדות אמנותיות, שהורכבו מבכירים בתעשיית המוזיקה בישראל ומחוצה לה. בראשם עומדים הדס ונונו אשר, מנהלת אמנותית את אירוע החשיפה למוזיקת רוק ואינדי, וברק וייס אשר מנהל אמנותית את אירוע החשיפה לג'אז ומוזיקת עולם.

 

בשבוע שעבר התארחו באולפן "קול הקמפוס" אצ׳ה בר, מנהל הצוללת הצהובה ויוזם אירוע החשיפה, ואביעד עברי, לשעבר סגן שגריר ישראל בנורווגיה וכיום אחראי על פרויקטים מיוחדים בקשתו״ם במשרד החוץ. ביחד ניסינו לברר מה עומד מאחורי רעיון החשיפה, עד כמה הוא מצליח ומה עוד ניתן לעשות כדי לקדם את המוזיקה הישראלית בעולם.

 

 

האזינו לאירוח :

 

תגובות