מגזין

הרוסים באים - הכירו את חלוצי המוזיקה האלקטרונית של מוסקבה

ביום חמישי יופיעו בתל אביב חברי הלייבל RAD. בראיון קצר הם מספרים על היצירה ומקורות ההשראה שלהם וגם מספקים טעימה מהמוזיקה

מאת קול הקמפוס. 12-11-2013

תגיות: אלקטרוניקה, קן 106, OL, rad, Low Bob

 

בשנים האחרונות מתפתח במוסקבה זרם חדש ומרענן של מוזיקה אלקטרונית. חלק ניכר בסצנה הזו שייך לאנשי הלייבל RAD שהוקם ב-2009. הלייבל האלקטרוני הוא חלק מקולקטיב אמנות רחב יותר בשם Vav Street, בו חברים במאים, צלמים ואמנים. הקולקטיב הוא חלק מגל התרבות האלטרנטיבית החדשה ברוסיה, שמקיימת קשר הדוק עם תרבות המערב. מייסדי הקולקטיב הם אילדר זיינטדינוב, הידוע כ-Low Bob, וארטם ריזאנוב, הידוע כ-Miracle Libido. שמה של הקבוצה מגיע משם הרחוב בו הוקם המרכז שלו, Vavilova Street, שקרוי על שם הפיזיקאי הסובייטי סרגיי ואווילוב.

בשיחה מרוסיה, מספר זיינטדינוב כי האזור בו החל הקולקטיב את דרכו היה בעבר מרכז בו חיו  דיפלומטים זרים. לדבריו, הדיפלומטים האפריקאים ומשפחותיהם שחיו באזור בשנות השישים, הביאו השפעות "שחורות" לרחובות כבר אז. השפעות אלו באות לידי ביטוי לא רק במוזיקה, אלא גם בסגנון הלבוש והלך הרוח של חברי RAD. השאיפה של החבורה המוסקבאית, כך מסביר זיינטדינוב, היא "לתקשר עם אנשים אחרים בכל העולם. לייצא את האמנות של הקולקטיב, אך בלי להתמסחר ולאבד את הזווית המקומית המיוחדת".

 

האזינו לסט בעריכתו של Low Bob : 

Low Bob @ Follow Me Studio (24.04.2013) by Low Bob on Mixcloud

 

כיום הקולקטיב עוסק בעיקר במסיבות ומיצגים שנערכים במוסקבה, בהם לוקחים חלק שלל היוצרים שלו, בדגש על המוזיקאים שבהם. את הפן המוזיקלי של הקולקטיב מייצג הלייבל RAD אשר מקבץ את חוד החנית של המפיקים והמוזיקאים שעוסקים באלקטרוניקה חדשה ברוסיה. כמו הקולקטיב, גם הלייבל עצמו מושפע מהתרבות המערבית. מקוד הלבוש אשר מזכיר את תרבות ההיפ הופ של לוס אנג'לס ועד המוזיקה שמתכתבת עם הנעשה בערים מרכזיות בעולם.

 

הקמתו של הלייבל ב-2009 נבעה מהרצון של זיינטדינוב וריזאנוב להרחיב את שדה הפעולה של הקולקטיב שלהם. לדברי זיינטדינוב, השניים החלו לקבץ מוזיקאים אלקטרוניים בגוונים שונים, כשאיזכורים באתרים כמו XLR8R ופיצ'פורק הובילו לחשיפה גבוהה של הלייבל בקרב מאזינים חדשים וקהלים מרחבי העולם.

אחד מחברי הלייבל, OL, יגיע השבוע לארץ לתקלוט מיוחד במסגרת ערבי המוזיקה והאמנות של קול הקמפוס "קו 106". OL הוא טיפוס ורסטילי שאוהב לקחת את הסטים שלו למקומות לא שגרתיים, עם השראה גדולה מהמורשת הסובייטית, בשילוב היפ הופ אמריקאי. המוזיקה שלו היא יצור חדש ומסקרן במיוחד. בסוף השבוע האחרון לקח OL חלק במדור "פסקול לשבת" והציג את רשימת השירים הפרטית שלו.

 

האזינו לסט Hipnotic 144 בעריכתו של OL:

 

את התקלוט של OL תחמם קרן דוניץ (KerenDun) מקולקטיב הביטים Raw Tapes. דוניץ היא מהיוצרות הבולטות בלייבל. את האירוע תלווה תערוכה שכותרתה "גיבור מעמד הפועלים". לדברי יוצרי התערוכה, יוצגו בה עבודות "שמשקפות את ההדים שנותרו מהרעיון הסוציאליסטי בחברה של המאה ה-21".

 

תגובות