מגזין

שלוש שעות עם שלושה הרכבי מוזיקה ישראלים יוצאי דופן. האזינו

Pre-Form, Doctor B ו-TATRAN הם בין ההרכבים הכי חמים ומוכשרים שפועלים בימים אלו בארץ. קיבצנו אותם באולפן וזה מה שיצא

מאת עדי רותם. 11-11-2013

תגיות: טריו, Tatran, עדי רותם, סשן חי, DOCTOR B, שפיץ פלייר, PRE-FORM

 

Doctor B באולפני קול הקמפוסDoctor B באולפני קול הקמפוס

אין דבר מרשים יותר מבמה עמוסה בנגנים. כבר בשנות ה-30 הבינו המוזיקאים את הפוטנציאל העצום שקיים בהרכבים גדולים: הביג-בנד של בני גודמן, קאונט בייסי ודיוק אלינגטון הצליחו לייצר סאונד חדש, גדול יותר. כזה שמגיע מכמה כיוונים ומקיים כמה התרחשויות במקביל.

עכשיו, כמעט מאה אחרי, מוזיקאים כבר לא מתאגדים בחבורות גדולות. אולי בגלל התנאים הנוקשים של התעשייה ואולי בגלל הטכנולוגיה שמצליחה לייצר סאונד גדול בלי הרבה נגנים. בחודש האחרון התארחו בתוכנית "שפיץ פלייר" שלושה הרכבים מקומיים וקטנים עם צליל גדול: Pre-Form, Doctor B ו-TATRAN.

 

 

Pre Form

ההרכב הנועז מבין השלושה. הם לא מפחדים מווליום גבוה וממקצבים שבורים. רון מרחב ובר מינצר (קלידים וגיטרה) מייצרים מלודיות חריפות. בשירה של מרחב יש השפעות הישירות מעולם הראפ והמקצבים של גיא לבנברג מדביקים את הכול לחתיכה אחת.

 

 

לא מדובר בהרכב סטנדרטי: מערכת התופים בנויה ברובה מתופי סנר, הקלידים והגיטרה לא נשמעים כמו כלים סטנדרטים, והם מחוברים למיטב האפקטים כדי להישמע כמה שיותר מעניינים ומחדשים. גם הקטעים האינסטרומנטלים של ההרכב לא משאירים את המאזין אדיש לרגע.

 

Pre-Form בתכנית "שפיץ פלייר"

Doctor B


דניאל בלוך, מיכה גלעד ועומר ברגר הכירו במגמת המוזיקה של "תלמה ילין", ומשם המשיכו לשירות משותף בלהקות הצבאיות. ההשפעה של לימודי הג'אז והמוזיקה הקלאסית ניכרת בסאונד שלהם, כשהם משחקים על הקו הדק שבין שירים עם מלודיות חלומיות וקליטות לבין וירטואוזיות ותחכום.

 

 

המוזיקה של Doctor B מזכירה קצת משחקי מחשב חלליים. אולי בגלל הסימפולים בעלי הסאונד הרובוטי שמשולבים בחלקם. כל אחד מחברי ההרכב מנגן על צעצוע ממוחשב כזה או אחר, וצליל הגיטרה הבלתי שגרתי של עומר ברגר מזכיר את נגינת הקלידים הנפלאה והיצירתית של מיכה גלעד. בלוך מצידו דואג להשלים את השניים עם מקצבים תזזיתיים וסימפולים מתקתקים.

הזמרת נגה ארז משתפת פעולה עם השלישייה, לפעמים בתור מבצעת ולפעמים בתור חברת הרכב השותפה בכתיבה ובהלחנה.

 

Doctor B בתכנית "שפיץ פלייר"

TATRAN

תמוז דקל (גיטרה), דן מאיו (תופים) ואופיר בנחמינוב (בס) ממלאים בימים אלו ממש את מיטב מועדוני הארץ. הם כבר הספיקו לתת הופעה מוצלחת בפסטיבל הג'אז, באינדינגב האחרון וגם בזה שלפניו.

 

 

מדובר בהרכב שלא מתבייש לשאוף גבוה - המוזיקה שלהם מלאה בשיאים חיוביים, מנגינות מתוחכמות ושבירות קצב שקשה להישאר אדיש כלפיהן. מדובר בשלושה נגנים משובחים, אך כאלו שלמרות הכישרון הגדול מצליחים לשמור על צניעות.

 

Tatran בתכנית "שפיץ פלייר":

 

תגובות