מגזין

מוזיקת המחתרת של ירושלים שוברת שתיקה

פעם הם יצרו תחת השם "כישלון". עכשיו בנימין אורן ורוקי B חוזרים לעבוד ביחד, וגם הפעם המוזיקה שלהם לא פשוטה או מתתחנפת. האזינו

מאת נמרוד הלברטל. 06-11-2013

תגיות: כינורו של רוטשילד, רוקי בי, בנימין אורן, כישלון, מיקלתקליטים

 

רוקי בי וכינורו של רוטשילד באולפןרוקי בי וכינורו של רוטשילד באולפ

"מיקלתקליטים" הוא לייבל אנרכיסטי שנוסד בתחילת שנות ה-2,000 על ידי בנימין אורן (המוכר גם כ"כינורו של רוטשילד" או די.ג'י דיספארה). בהמשך הדרך הצטרפו אלון ליבמן (די.ג'י שאפל) וגבי קריכלי (גבי לה לה). בתחילת דרכו, הוציא הלייבל את "לא חוקי" - סדרה שתיעדה תקלוטים ברחבי ירושלים שלא נועדו לרחבת הריקודים, אלא להאזנה ביתית. כל תיעוד יצא במהדורה מוגבלת של כ-30 עותקים בעטיפה שצולמה במכונת צילום.

 

בהמשך, הוציא הלייבל שתי סדרות נוספות. הראשונה נועדה להוצאות מקוריות של חברי הקולקטיב שנוצר, במסגרתה יצאו לאור "חנה וחסיבה" (שיתוף פעולה בין אורן וקריכלי), "יום צהוב", "לאטיפה פאנק" ועוד. הסדרה הנוספת, "לא חוקי מינוס", התמקדה בתיעוד של הופעות כגון "דיבור ישראלי" - שיתוף פעולה בין אורן לשניים מחברי להקת ישראל, נבו סבוראי וגבריאל בן חורין. בנוסף יצאו בה הוצאות מחודשות כגון "מר ממוות מגיש שירים מהלב" - מיקסטייפ פאנק שנערך על ידי חבר להקת האוונגרד הצפונית "כלור אף אם".

המוזיקה של "מיקלתקליטים", בראשית דרכו, הייתה בעיקרה ניסיונית, רפטטיבית ועמוסה בדגימות טקסטואליות מחאתיות. רובה היה חסר קצב או בעל קצב נמוך, כאשר הקטעים היו ארוכים וחודרניים. הלייבל גם ערך ארועים חשובים בהיסטוריה הירושלמית כדוגמאת שני ימי "לא חוקי"- אירועיםנשהיוו מרכז לעשייה המוזיקלית הניסיונית בירושלים.

 

 

במהלך השנים, הקולקטיב התפרק והלייבל חזר להיות הלייבל האישי של אורן. הוא שינה את השפה המוזיקלית שאיפיינה את הלייבל בתחילת דרכו, והקטעים הפכו קצרים וקצביים ובעלי מבנה ברור. ניכרו בהם השפעות של היפ-הופ ודאב.

לפני שנתיים לאחר חמש שנים של שתיקה מוזיקלית, הוציא אורן את האלבום "כינורו של מוריס", יחד עם האושייה הירושלמית מוריס צרפתי. לאחר הוצאת האלבום חזר אורן לעבוד באופן פעיל והוציא את "יש דאב" (המבוסס על דגימה של פרופ' ישעיהו לייבוביץ) "עננו דאב" (המבוסס על דגימה של גבריאל בלחסן) ואת האלבום "חסר מנוחה דאב".

 

 

הפרויקט הנוכחי של אורן עם רוקי B (רועי אסייג), התחיל במקרה. במהלך שידורי ה"חזית" - תחנת רדיו זמנית של רדיו "רעשהאור" ורדיו "תדר" במהלך עונת התרבות בירושלים בקיץ האחרון, נערך שבוע שידורים מיוחד שהוקדש לסצנת השוליים בעיר. במסגרת זו, שודרה תוכנית על "מיקלטתקליטים", ובמהלכה רוקי B עלה באופן ספונטני על הבמה, תפס המיקרופון ולא עזב אותו עד היום.

השניים כבר עבדו יחד בעבר: בעשור הקודם הם הקימו את ההרכב "כישלון". בתחילה היה אורן מתקלט חומרים משלו בשילוב מוזיקה ניסיונית, ורוקי B מאלתר במקביל טקסטים. לאחר מכן הצטרף ללהקה גבי קריכלי ו-"כישלון" הפכה להרכב חי שהופיע ברחבי ירושלים. היצירה של ההרכב, נגעה בוידויים אישיים, במחאה נוקשה ולא זכתה לפופולריות רבה.

 

 

האלבום של "כישלון" הייתה אמור לצאת בלייבל המיתולוגי "פאקט", אך ההרכב לא שרד ואלבומם היחיד, "כישלון צרוב", שהורכב משילוב בין קטעי אולפן לקטעים שתועדו בהופעה חיה, יצא כדיסק בסדרת "לא חוקי מינוס". שיתוף הפעולה בין אורן ורוקי B המשיך גם באלבום "מרד דאב", שם חזרו השניים להתעסק בתרבות השוליים הירושלמית והמאבק שלה לשרוד בתנאים כמעט בלתי אפשריים.

לאחר כעשר שנים שלא הופיעו ביחד ושבע שנים מאז אורן הפסיק להופיע, השניים חזרו להופיע יחד ואף עשו זאת בפסטיבל אינדינגב האחרון. לרגל חזרתם, הגיעו השניים לתוכנית "מהפכה השקטה" לשיחה לילית על עשייתם במשך השנים וכן, ללייב סט של שעה. האזינו:

 

תגובות