מגזין

אנושקה שנקר - קלאסיקה של מזרח ומערב

עם צאת אלבומה החדש ובו נוכחות משפחתית בולטת, שעה עם המוזיקאית ההודית שמחברת בין הסיטאר והאלקטרוניקה.

מאת גיל רוביו. 25-10-2013

 

אנושקה שנקראנושקה שנקר
אנושקה שנקר לא יכלה שלא להפוך למוזיקאית וליוצרת. הייחוס המשפחתי, כבתו של אחד מנגני הסיטאר הנודעים ביותר במאה החולפת, פאנדיט ראווי שנקר המנוח, קירב אותה באופן מתבקש לעולם המוזיקה. ואולם, שנקר הצעירה אומנם ספגה מאביה את כל המורשת הקלאסית ההודית וכן ניסיון עשיר בהופעות וברסיטלים בכל העולם, אך במקביל לקחה לעצמה את החופש להטעין את המוזיקה שלה בהשפעות רבות.

 

 

שנקר נולדה בלונדון ואת מרבית ילדותה העבירה בינה לבין דלהי ואחר כך בארה"ב. בגיל 13 החלה להופיע עם אביה במסעותיו בעולם (אחרי שנים של שיעורים ולמידה אישית צמודה עם המאסטר). את אלבומה הראשון הקליטה כבר בגיל 16. בשנת 2003 זכתה לחשיפה משמעותית כשחברה לאביה והשתתפה בקונצרט לזכרו של ג'ורג' האריסון, שהיה חבר קרוב של ראווי שנקר והביא את ההשפעות של המוזיקה ההודית להקלטות של הביטלס ובכך חשף את העולם כולו לראגות ההודיות ולמוזיקה הקלאסית של המזרח בכלל.

 

כשנתיים מאוחר יותר הפתיעה שנקר עם אלבומה Rise, ששילב מוזיקה אלקטרונית, קלאסיקה ממזרח וממערב, כלי נגינה חדשים ומסורתיים ובעיקר לחנים מרשימים שלא הותירו ספק שמודבר ביוצרת גדולה בזכות עצמה.

 

צפו בקליפ לשיר הנושא של האלבום החדש, אותו ביים בעלה של אנושקה שנקר - במאי הקולנוע הבריטי ג'ו רייט.

 

לפני כשנתיים, הוציאה בהפקתו של חבייר לימון הספרדי את האלבום Traveller שחגג את נקודת המפגש שבין הפלמנקו והמוזיקה הצוענית לבין הודו. באפריל האחרון ביקרה שנקר בישראל, כשהופיעה כסולנית אורחת עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוחו של מאסטרו זובין מהטה ובו ביצעה את הקונצ'רטו לסיטאר מס' 2 שהלחין אביה.

 

אלבומה השישי שראה אור השבוע - Traces Of You, הופק על ידי ניטין סוני, נציג בולט נוסף של הפיוז'ן העדכני של מוזיקה אלקטרונית והמסורת ההודית. מותו של ראווי שנקר, בדצמבר האחרון, מהדהדת לאורך האלבום כולו ובכלל זה בשיר הנושא. נורה ג'ונס, בתו של שנקר ממערכת יחסים שניהל עם המפיקה האמריקאית סו ג'ונס, משתתפת אף היא בתקליט ושרה בו שלושה שירים. המפגש של האחיות למחצה בסיטאר ובקולות מעצים את רגשי הגעגוע לאביהן המשותף.

 

בתוכנית "כפר גלובאלי" הקדשנו שעה לאלבום החדש ולקטעים נוספים מהקריירה המרתקת של אנושקה שנקר.

 

תגובות