מגזין

האיש עם הלב השבור - עשור למותו של אליוט סמית

היום לפני עשר שנים דקר את עצמו המוזיקאי והיוצר הרגיש בליבו במהלך ויכוח עם בת זוגו. ספיישל צנוע לאיש שסלד מהמצעדים. האזינו

מאת אביטל לביא. 21-10-2013

תגיות: ספיישל, עשור, אליוט סמית', וויל האנטינג

 

אליוט סמית, הזמר והיוצר האמריקאי, סיים את חייו היום לפני עשר שנים והוא בן 34. סמית דקר את עצמו בליבו בסכין ודימם למוות במהלך ויכוח עם בת זוגו. חקירת המשטרה הותירה פתח לחשד לפיו אדם נוסף היה מעורב בדקירתו. מלבד סופו הטראגי, השבריריות של סמית במהלך חייו, כמו מרבית הטקסטים שכתב והלחין, משלימים תמונה עצובה של עצבות שברון לב.

עיקר פרסומו של סמית הגיע כאשר כמה משיריו שולבו בפסקול הסרט זוכה האוסקר "וויל האנטינג" ב-1997. סמית לא צילם הרבה קליפים - זה קשור במידה רבה להתנגדות הבסיסית שלו, כמו של מוזיקאים אלטרנטיביים נוספים, להתייחס לסינגל כאל אייטם יח"צני ולא כאל יצירת אמנות, ולהתנהל לפי הכללים המקובלים בתעשיית המוזיקה. ההתנהלות שלו היתה מקובלת לחלוטין על המעריצים שלו, שבאופן עקרוני העריכו אלבומים שלמים הרבה יותר מלהיטים ומצעדים. אך זו אינה הסיבה היחידה למיעוט הקליפים. סמית לא אהב את תשומת הלב, ובמבט לאחור ניתן לראות את המופנמות הרבה שלו ואת הדרמה הפנימית ששלטה בו.

 

ולמרות הכול, הנה כמה סרטונים שמייצגים את אליוט סמית בצורה טובה. לא כולם ייחשבו לבחירות ה"טבעיות", אבל יחד הם נותנים מבט שלם על מי שהיה, ברמה האישית והמוזיקלית.

 

Everybody cares, everybody understands

לשיר הזה, שיצא באלבום "XO", אין קליפ רשמי. הדמו שנמצא בווידאו הזה הוא גרסה מוקדמת לשיר שהופק בצורה מושקעת ומרגשת הרבה יותר באלבום. כאן סמית נותן לנו הצצה משמעותית למנטליות ההרסנית שלו ולסיבה שהוא למעשה לא טיפל בעצמו בצורות קונבנציונליות (טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי, אשפוזים או גמילות, לדוגמה). ב- Everybody cares הוא מספר על ניסיון שהיה לחבריו להתערב ולגרום לו לגשת למכון גמילה מסמים ואלכוהול. על אף שהלחן עצוב ומלא חמלה, והשירה של סמית מלאכית ועדינה, זה שיר מאוד כועס. הוא מלא בתחושות בוז כלפי כל מי שניסה לעזור לו מבלי באמת להיות בנעליים שלו, ואומר בצורה חד משמעית שהוא לא רוצה עזרה מאף אחד.

 

 

סמית מבצע קינקס וג'ון לנון

בסרטון הארוך הזה (43 דקות) ששוחרר לרשת רק בתחילת 2013, יש כל כך הרבה הפתעות שאי אפשר להפסיק לצפות בו. הוא צולם עבור VH1, אך לא שודר מעולם. סמית התראיין לערוץ המוזיקה ומביצע המון שירים מוכרים ואהובים שלו, ובין השאר גם את "Waterloo Sunset' של הקינקס, "Jealous Guy" של ג'ון לנון ואת "Nightime" של ביג סטאר.

 

 

Son of Sam

במציאות האובייקטיבית, Son of Sam הוא הרוצח דייויד ברקוביץ' שנעצר בשנות ה-70 בגין רצח של שמונה אנשים. אבל לפי מה שסמית סיפר, הקשר בין הרוצח הסדרתי לשיר עצמו הוא מקרי לחלוטין, ושהוא השתמש בכינוי הזה רק כדי להעביר נקודה בשיר, שבכלל מספר על חלום שקשה להסביר. השיר הזה פותח את האלבום "Figure 8", ולמרות שהוא אחד מהיחידים שיצא לו קליפ רשמי, הוא לא נחשב לאחד מהלהיטים הגדולים של סמית.

 

 

Baby Britain

שיר נוסף שמתעסק בהתמכרות של סמית לאלכוהול. כאן הוא ממש מתאר את ההרס העצמי שלו ברגעים בהם הוא נאלץ להתמודד עם תחושות קשות. Baby britain הוא שיר קשה מאוד, ששוב – בהתאם לאליוט סמית, עטוף בלחן ושירה מתוקים שמצליחים להסוות את הזוועה העצובה שבמלים.

 

 

Pretty (Ugly Before)

הקטע הכי שובר לב בשיר הזה, שמלבד היופי המהפנט שלו ובעיסוק המעציב שלו בשנאה עצמית, זה שהוא יצא בהקלטה רק אחרי המוות שלו. השיר מתאר בצורה די מדויקת תנודות מצב רוח שנעות בין דיכאון עמוק לאופוריה, ושמאפיינות או אנשים בדיכאון שמשתמשים בסמים, או תופעה כימית הנקראת ציקלותימיה. פה הוא מבצע את השיר בהופעה משנת 2000.

 

 

האזינו לספיישל אליוט סמית ב"הניצוץ"

תגובות