מגזין

אלבום ישראלי של מוזיקה טהורה, גולמית ושורשית

Omens & Talismans הוא אלבום אלתור שנוגע ברוח החופשית של המוזיקה. בד"כ מדובר בחוויה למטיבי לכת אבל הפעם כדי לכל אחד לנסות

מאת קול הקמפוס. 27-08-2013

תגיות: גל אפרויט, Omens & Talismans

 

מאת: גל אפלרויט

המוזיקה הוגדרה תמיד כאמנות המופשטת ביותר. קשה לנו להסביר במילים מהי בדיוק מוזיקה (ומהי לא מוזיקה), אך אנו יודעים שהיא משפיעה על מצב רוחנו וחודרת למחזור הדם של כל אחד מאיתנו. באומרי את הדברים הללו אני מתכוון למוזיקה טהורה, כזו שלא עושה שימוש במילים בכדי להסביר את עצמה, אלא אך ורק בצלילים שמנוגנים על ציר הזמן. נשמע לכם קצת פלצני? אולי, אך זו המוזיקה בצורתה הגולמית והשורשית ביותר, וכזו היא המוזיקה של ההרכב הישראלי Farthest South.

יאיר עציוני, ברי ברקו ויאיר יונה מייצרים צלילים סמיכים בשיטת האימפרוביזציה, הם מחברים את כלי הנגינה שלהם (גיטרה בס, גיטרה חשמלית ומגוון של מכשירים אלקטרונים ואפקטים) ופשוט מתחילים לנגן. מה שיוצא זה מה שיש. לאלבומם הראשון הם צירפו את הסקסופוניסט הענק אלברט בגר, שמשייט במחוזות האלתור והיצירה החופשית כבר 20 שנה בערך, וביחד איתו הקליטו סשן בן שעתיים, מתוכו ערכו 40 דקות שמרכיבות את האלבום Omens & Talismans.

ואיזה ארבעים דקות אלו! בגר נשמע כמו מגדלור שמהבהב בתוך מסך של ערפל, גשם וסופה, הגיטרה החשמלית דוקרת את העור והבס התהומי מכניס פה ושם קטעים שגובלים בגרוב, וכל זה כשמתחת זורמים להם משטחי סאונד לא מוגדרים, מטרידים ומהפנטים. בקיצור, חוויה.

 

 

מה שיפה באלתור הוא שלא תמיד זה עובד. יאיר יונה (בס ואפקטים) סיפר לי שלאחרונה נכנסה השלישייה לאולפן וניגנה במשך כמעט 12 שעות, שמתוכן לא הצליחו חברי הלהקה לדלות יותר מכמה דקות בעלות תוכן משמעותי. זה מה שנקרא מוזיקה של הרגע, החיבור הכי קרוב ואמיתי לנפש הנגן או היוצר, וזו כל המהות של מוזיקה מאולתרת – ג’אז חופשי או כל מוזיקה חופשית אחרת. אלבום גדול כבר אמרתי?

בדרך כלל מוזיקה כזו מיועדת למיטיבי לכת, אנשים שמורגלים בהאזנה לניסיונות ואקספרימנטים אמנותיים אך נראה לי כי במקרה של Farthest South, שווה לכל אחד לנסות את מזלו. התחושה הכללית אחרי האזנה לאלבום היא לא של כאוס מוחלט או רעש בלתי נסבל, אלא דווקא של יופי ועדינות שצצים להם מתוך התבשיל המהביל.

 

בחודש יוני התארחו חברי להקת Farthest South בתכניתה של רותם דויטשר, "פילטר"', לריאיון בו השמיעו קטעים מתוך האלבום וסיפרו על תהליך העבודה ועל שיתוף הפעולה עם אלברט בגר. להאזנה לפרק לחצו כאן.

 

גל אפלרויט חושב ש- Omens & Talismans הוא אחד מאלבומי השנה. מהם אלבומי השנה שלכם? היכנסו עכשיו לממשק ההצבעה המיוחד שלנו בו ניתן להאזין ל-50 האלבומים הבולטים של השנה, ובחרו את החמישה שאתם הכי אוהבים. תוצאות ההצבעה שלכם ייחשפו במשדר סיכום חגיגי שיתקיים ב-1 בספטמבר, אותו יגישו סער גמזו, ניר גורלי, ובן שלו.

לכתבות קשורות >>>

>> הסיכומיקס של גל אפלרויט

>> מסכמים את השנה במוזיקה || בחירות השדרנים, חלק א'

>> האלבומים שלא נכנסו למצעד - בן אליעד

>> הסיכומיקס של לאון פלדמן

>> מסכמים את השנה במוזיקה || בחירות השדרנים, חלק ב'

>> הסיכומיקס של רועי ריק

>> מימון המונים - ניר גורלי

>> מסכמים את השנה במוזיקה || בחירות השדרנים, חלק ג'

 

תגובות