מגזין

למה המוזיקה החדשה נשמעת כמו ב-1988?

לקראת משדר הסיכום החגיגי בו ייחשפו הבחירות שלכם לאלבומי השנה, שדרני "קול הקמפוס" מסכמים את השנה. חלק שלישי בסדרה

מאת קול הקמפוס. 26-08-2013

תגיות: אורלי יעקובי, אביעד טובי, אלבומי השנה, סיכום שנה, ניר חסון, תשע"ג

 

פרויקט סיכום תשע"ג במוזיקה הישראלית העצמאית נכנס לישורת האחרונה, והיום אנחנו מביאים את החלק השלישי של הבחירות של שדרני "קול הקמפוס". בחלק זה יגישו אורלי יעקובי, ניר חסון ואביעד טובי את הדברים שעשו להם את השנה במוזיקה המקומית.

גם אתם מוזמנים להשפיע על רשימת אלבומי השנה במוזיקה הישראלית. היכנסו לממשק ההצבעה המיוחד שלנו בו ניתן להאזין ל-50 האלבומים הבולטים של השנה ולבחור את החמישה שאתם הכי אוהבים. תוצאות ההצבעה שלכם ייחשפו במשדר סיכום חגיגי שיתקיים ב-1 בספטמבר, אותו יגישו סער גמזו, ניר גורלי, ובן שלו.

 

 

 

הבחירות של אורלי יעקובי

אלקטרוניקה, פסיכדליה, שוגייז ותשוקה בוערת ליצירה. באנגלית, בצרפתית ובעברית. מהמבחר האקלקטי של המוזיקה המסעירה שנעשית בשוליים ועד לשגרירי הסצנה בתפוצות, דוגמת ריף כהן ואסף אבידן, שבימים אלה זוכה להצלחה חסרת תקדים באירופה ומעניק השראה לדור חדש של מוזיקאים.

 

אורלי יעקובי מגישה ועורכת את "אור לגויים" תוכנית שבועית בקול הקמפוס שמשודרת כבר עשור. התוכנית מוקדשת למוזיקה ישראלית באנגלית ושפות נוספות. במקביל, היא מקדמת יעקובי את האינדי הישראלי בוועידות מוזיקה ופסטיבלים בינלאומיים. "אור לגויים" משודרת מדי יום רביעי בשעה 18:00.


See more Logs by kolhacampus106fm on Minilogs.com

 

הבחירות של ניר חסון

איזו שנה זו הייתה למוזיקה הישראלית; שנה שבה יצאו לא מעט אלבומים מופלאים של יוצרים צעירים לצד ותיקים, במגוון סגנונות רחב, התגובה הטובה ביותר לכל אלו שטוענים שאין מוזיקה ישראלית מעניינת.

תמיר מוסקט הוכיח השנה שהוא אחד המפיקים הטובים ביותר בארץ - שיתוף פעולה עם גלעד כהנא בפרויקט "לא כוחות", והפקה מוזיקלית של אחד האלבומים המעניינים שיצאו השנה, "ואיך אצלך" של חוה אלברשטיין.

עוד יוצרת ותיקה שחזרה השנה לכותרות היא אהובה עוזרי שהוציאה את האלבום "מעליי דממה" בו שיתפה פעולה עם יוצרים צעירים וותיקים ואפילו חזרה לשיר. הקול המעניין באלבום, ולדעתי גם אחד הקולות המעניינים במוזיקה הישראלית, הוא שי צברי ששר את שיר הנושא של האלבום. פרוייקט מסקרן נוסף שעדיין לא יצא, אך השנה סיים לגייס את התרומות בעזרת גיוס ההמונים, תופעה ששינתה את המוזיקה הישראלית השנה, הוא "החצר האחורית" - שיתוף פעולה בין יענקלה רוטבליט, תומר יוסף, איתמר ציגלר וגדי רונן.

השנה יצאו גם כמה אלבומי ביכורים מעולים - לונא אבו נסאר, ששחררה את אחד האלבומים האינטימיים של השנה, בשפה העברית והערבית; מארקי פאנק ומיול דרייבר, ששחזרו הקלטות ישנות של הרכב רוק ירושלמי שפעל בשנות השבעים. הרכב הרוק "חיה מילר", שפועל כבר קרוב לחמש שנים ומשחרר עכשיו את אלבום הבכורה שלו. וכמובן "באטרינג טרי", שלישייה שמורכבת מריג'ויסר, קרן דוניץ ובנו הנדלר המשלבת טריפ הופ, ביטים והמון כיף ורגש, והוציאה את אלבום הבכורה שלה Toast, אחד האלבומים הטובים של השנה, בלייבל הפעיל ביותר בארץ, Raw Tapes, שאם עדיין לא שמעתם עליו עשו לעצמכם טובה ולכו מהר לעמוד הבנדקאמפ שלהם.

 

ניר חסון עורך ומגיש את "צעדים כבדים", המשודרת מדי יום רביעי בשעה 14:00

See more Logs by kolhacampus106fm on Minilogs.com

 

הבחירות של אביעד טובי

אם לוקחים כמה צעדים אחורה ומנסים להביט על מוזיקת האינדי-רוק של השנה החולפת מרחוק, אפשר להתבלבל ולחשוב בטעות שמדובר בשנת 1988 או 1994. זה נכון שבכל עשור קיים מוטיב של רטרו לַשניים-שלושה עשורים שקדמו לו, אבל נדמה שב-2012/13 יוצרים רבים בישראל, שמנסים לעשות מוזיקה מחוץ לתעשייה הגדולה, מעולם לא היו שקועים כל-כך בעבר.

זה מתבטא בכמה צורות. ראשית, בחזרה אל ז'אנרים שונים, שהיו דומיננטיים בזמנים אחרים, כמו למשל סרף-רוק, הֶר-מטאל, גראנג', שוגייז או פוסט-פאנק (זאת, יש להודות, כחלק ממגמה עולמית). שנית, ביוצרים ותיקים שפועלים בארץ ובחו"ל ומתכתבים ביצירותיהם החדשות עם המוזיקה עליה גדלו, מצד אחד, ועם המוזיקה שהם עצמם עשו בעבר, מצד שני. שלישית, בקאמבק של להקות ישראליות מסוף שנות השמונים ותחילת התשעים, שבאותה תקופה נחשבו לחלק מתת-תרבות אלטרנטיבית, וכעת חוזרות לפעילות אחרי הפסקה ארוכה. רביעית, בלא מעט וידאו-קליפים שמאמצים אסתטיקה ויזואלית מרושלת במכוון, שמרפררת אל סגנון ה-DIY ששלט בערוץ MTV, בעיקר בראשית שנות ה-90. ולבסוף, בשפע של טקסטים אפלים, רווים תוגה, ניאו-רומנטיציזם, מין ואלימות, ושבחלקם משתקפים ניהיליזם, פסימיות ודקדנס – שלושה מאפיינים מובהקים ושחוקים של סוף המאה העשרים.

היה אפשר לצפות אולי שחבר'ה צעירים, שמתייחסים למוזיקה שלהם כאל אמנות, או לפחות כאל אמצעי-הבעה אישי (כלומר פועלים מתוך רצון מסוים לחשוף משהו אמיתי מעצמם או להגיד דבר-מה בעל משמעות על החיים שלהם בעולם שסביבם), ישתדלו לעשות זאת בצורה מקורית יותר, שקשורה לזמנם. שלא יסתפקו רק בשכפול התבניות ואמצעי-ההבעה הישנים או בהדהוד אותם הרעיונות והיצירות, שהם עצמם ספגו ואהבו בעבר. אולם מצד שני, יתכן שהמציאות הנוכחית בישראל, שלא השתנתה הרבה ביסודה משנות השמונים והתשעים, מוצאת ביטוי לתקיעוּת שלה גם במוזיקה ובתרבות.

עשויות להיות לכך גם סיבות נוספות. אולי זאת ההתלהבות מהטכנולוגיה החדשה, שמאפשרת לייצר בקלות צליל ומראה נושנים. אולי זאת הנוסטלגיה, שכידוע עולה ופורחת ככל שהמציאות בהווה נתפסת כקשה ומאיימת. אולי זה ביטוי ישן לאכזבה חדשה מהניסיון האחרון לחולל שינוי חברתי-פוליטי (המחאה הכושלת ותוצאות הבחירות). ואולי אלה השמרנות והקרתנות המוכרות, שאופפות במידה כזאת או אחרת את כל הספטרום התרבותי בישראל, גם במרכז וגם בשוליים, גם בקרב היוצרים וגם בקרב הקהל.

כך או כך, נראה שהמבט אחורנית והגעגועים לעבר אינם שליליים בהכרח. בהחלט ניתן היה למצוא השנה אלבומים טובים ומעניינים, שגם אם לא הצטיינו במקוריות יתרה, לפחות השכילו לשאוב השראה מהדברים הטובים שקרו בעבר, ולכן כללו יצירות ושירים מעולים, שכיף להאזין להם. היו לא מעט שירים שלמרות התבנית והצליל המוכרים שלהם, שכבר הפכו לנדושים במקצת עם הזמן, הצליחו בכל זאת להגיד למאזינים משהו על החיים שלהם ולכן יצרו מידה רבה של חיבור והזדהות איתם. הרשימה שלהלן כוללת חלק מהם ומבטיחה, לצד הרהורי הביקורת, גם הנאה צרופה ועונג רב. מומלץ בחום לא להסתפק ברשימה הנוכחית, אלא להאזין לשירים ולצפות בקליפים נוספים של כל אחד מהמוזיקאים המופיע בה".

אביעד טובי עורך ומגיש את "אקלקטי", המשודרת מדי יום חמישי בשעה 17:00, ואת "קפאין", המשודרת מדי יום שבת בשעת 16:00.


See more Logs by kolhacampus106fm on Minilogs.com

 

לכתבות קשורות >>>

>> הסיכומיקס של גל אפלרויט

>> מסכמים את השנה במוזיקה || בחירות השדרנים, חלק א'

>> האלבומים שלא נכנסו למצעד - בן אליעד

>> הסיכומיקס של לאון פלדמן

>> מסכמים את השנה במוזיקה || בחירות השדרנים, חלק ב'

>> הסיכומיקס של רועי ריק

>> מימון המונים - ניר גורלי

 

 

 

תגובות