מגזין

שעה עם אגדת הבלוז אל.סי.אולמר, לקראת הופעתו בישראל

אולמר, בן ה-85, ניגן במהלך הקריירה עם הגדולים מכולם, ובהם אולינג וולף ומאדי ווטרס, לקראת ההופעה, מפיקת האירוע הגיעה לאולפן. האזינו

מאת גיל מטוס. 22-08-2013

תגיות: גיל מטוס, בלוז, אל.סי אולמר, אינטימידבר

 

ביום רביעי הבא, יום אחרי שיטוס מישראל חזרה אל ביתו, יחגוג הבלוזיסט אל.סי.אולמר (Lee Chester Ulmer) את יום הולדתו ה- 85. את האנרגיה של אולמר, שבגילו עדיין מקפץ על הבמה, אפשר לנסות לזקוף לזכות אורח החיים שלו: הוא לא אוכל בשר, לא נוגע בטיפה המרה, לא מעשן, לא מהמר ולא לועס טבק. לדבריו, הוא מקפיד לשמור היטב על גופו - המכונה שאלוהים העניק לו.

אולמר גדל בחווה בדרום מיסיסיפי, בן לנגן גיטרה ולמשפחה גדולה של מוזיקאים שניגנו על בנג'ו, כינור ומפוחית. את הגיטרה הראשונה שלו הוא קיבל בגיל תשע ומאז לא הפסיק לנגן. ממיסיסיפי לסט.לואיס, לקליפורניה ולשיקגו - אולמר זכה לנגן עם כמה מהשמות הגדולים של הבלוז, ביניהם: אולינג וולף, מאדי ווטרס, אלמור ג'יימס וג'ימי רוג'רס, ג'יי. בי. לנואר וג'ימי ריד. ואולם, אף על פי שנכח בצמתים רבים של הבלוז וניגן לצד הגדולים ביותר, הוא נשאר אנונימי ומרבית המוזיקה שלו מעולם לא תועדה. אלבומו הראשון, Long Ways From Home ראה אור רק ב-2007 וביחד עם אלבומו השני, Blues Come Yonder מ-2011 הם מהווים את עיקר החומר המתועד של אולמר. פרט לכך, הוא השתתף בסרט M for Mississippi - A Road Trip Through The Birthplace Of The Blues מ-2008 שמתחקה אחר הבלוז של מסיסיפי, שם הוא מבצע את שירו Rosalee.

 

עוזי רמירז מבצע את שירו של אולמר, Rosalee


 

לרגל שלוש הופעותיו בארץ, התכנית "שאמאל" אירחה באולפן את ימית הגר - המפיקה שמביאה את את אולמר לארץ. בשנה וחצי האחרונות פועלת הגר באופן נמרץ לקידום תרבות הבלוז בישראל. חברת ההפקות שלה,Nobody's Fault Productions, עובדת עם אמנים מקומיים כמו ירון בן-עמי, דני דורצ'ין ונועם דיין ומפיקה הופעות של אמנים זרים כמו רוברט בלפור ו- K.M Williams שהופיעו כאן בשנה האחרונה.

אולמר יגיע לישראל לשתי הופעות במסגרת פסטיבל אינטימדבר במצפה רמון שיתקימו היום ומחר. הופעה נוספת ואינטימית תתקיים ביום שני בנמל יפו. במקביל להופעות במצפה רמון, תתקיים במקום גם תערוכת צילומי בלוז שמציגה את זמרי הבלוז ומועדוני הבלוז במאה השנים האחרונות. הצלם העיקרי, מבין החמישה שמציגים בתערוכה, הוא ג'ורג' מיטשל - היסטוריון מוזיקה וצלם אמריקאי, שצילם והקליט אמני בלוז רבים משנות השישים ועד שנות ה-90.

 

שעה עם הבלוזיסט האמריקאי, L.C Ulmer, לקראת הגעתו לארץ. מתארחת: ימית הגר (ראסטה ראסטות)

 

תגובות