מגזין

האם צריך להיות יהודי כדי לקחת חלק במצעד הישראלי השנתי?

לקראת משדר הסיכום החגיגי בו ייחשפו הבחירות שלכם לאלבומי השנה, שדרני "קול הקמפוס" מסכמים את השנה ומתחבטים בשאלות קשות

מאת קול הקמפוס. 19-08-2013

 

פרויקט סיכום תשע"ג במוזיקה הישראלית העצמאית ממשיך במרץ, והיום אנחנו מביאים את החלק השני של הבחירות של שדרני "קול הקמפוס". בחלק זה יגישו נועה ברודצקי, יבגני צ'רטקוב ורוקי בי את הדברים שעשו להם את השנה במוזיקה המקומית.

גם אתם מוזמנים להשפיע על רשימת אלבומי השנה במוזיקה הישראלית. היכנסו לממשק ההצבעה המיוחד שלנו בו ניתן להאזין ל-50 האלבומים הבולטים של השנה ולבחור את החמישה שאתם הכי אוהבים. תוצאות ההצבעה ייחשפו במשדר סיכום חגיגי שיתקיים ב-1 בספטמבר, אותו יגישו סער גמזו, ניר גורלי, ובן שלו.

 

 

 

 

נועה ברודצקי

"מה שאני הכי אוהבת בסיכומי שנה זה את ההסתכלות לאחור, הראייה וההבנה של התפתחות המוזיקה, דרכה רואים גם את ההתפתחות של המציאות בה אנחנו חיים. אם בשנתיים הקודמות יוצרים רבים כיוונו את העשייה שלהם לחו"ל, בשנה החולפת נדמה שיותר ויותר יוצרים מכוונים פנימה - שרים, צועקים, מוחים ובעיקר כואבים בעברית. השפה הזו שחודרת ישר ללב. הם עושים זאת לצד ביטים אלקטרוניים חתרניים, שיתופי פעולה מפתיעים ומוזיקה ששייכת בעיקר לז'אנר חוצה-הז'אנר.

היוצרים שכן מכוונים לחו"ל, מצליחים לעשות את בכבוד - אסף אבידן שורף כל במה עולמית (כמובן שבעזרת רמיקס של Wankelmut הגרמני), אסתר רדא מגיעה  ל-BBC ומופיעה בפסטיבלים באירופה, ביניהם גם Glastonbury. גם ריף כהן מתחילה להטביע את חותמה בניכר ו ואני צופה נפלאות גם ל-Buttering Trio.

 

המיקסטייפ שערכתי מביא לאו דווקא את הדברים המושמעים ביותר בביתי, אלא גם את הדברים שפספסתי בדרך ואת הנקודות שנחמד לשים לב אליהן. הקטע שפותח את המיקסטייפ, נעימת קזבלן האהובה שמקבלת פרשנות מודרנית, מדגיש מגמה נוספת ביצירה המקומית - קריצות אל העבר בלבוש מודרני. המגמה הזו באה לידי ביטוי גם בשילוב המפתיע של חוה אלברשטיין ותמיר מוסקט ובפרויקט "החצר האחורית".

בנוסף, יש גם יוצרים שחיכינו הרבה זמן לשמוע מהם, וסוף סוף מוציאים חומרים חדשים; אביב גדג' עם "ילדים של מהגרים", לוס כפרוס עם אלבום שני וסיסטם עאלי שאיתנו עוד מ-2006 ושרק עכשיו מוציאים את אלבומם הראשון".

נועה ברודצקי עורכת ומגישה את "אוקוסומירון", מדי יום שלישי בשעה 14:00


 

יבגני צ'רטקוב


"במיקס שלי אפשר למצוא שירים מאלבומי הרוק של השנה (לילי פרנקו, שי נובלמן), מאלבומי האלקטרוניקה של השנה (באטרינג טריו, ניב אסט), מהאי.פי'ז המצטיינים של השנה (אסתר רדא, אקו אנד טיטו), מאלבום ההיפ-הופ של השנה (נצ'י נצ') וגם מהמיקסטייפ הבולט של השנה (עדי אולמנסקי). כמו כן, כללתי במיקס גם שירים שיצאו השנה וטרם יצאו באלבום או באי.פי, כמו הסינגל המשותף של 3421 עם לפט, הסינגל החדש של תעני אסתר מתוך אלבומם השני שצפוי לצאת לקראת סוף השנה, וסינגל של לירון עמרם שמשלב מוזיקה מזרחית עם אלקטרוניקה ושאתם עוד תשמעו עליו לא מעט בתשע"ד, השיר החותם את המיקס שלי הוא הרמיקס הכי אהוב עליי השנה – ניצן חורש חובר אל סאבו מסוליקו שהביא איתו את צמד הדאנסהול אקסום ויחד הם מגישים גירסת דאב ממכרת ל-Sirens, מתוך אלבומה השני של להקתו של חורש, אלקטרה".

יבגני צ'רטקוב עורך את "נאודליקה", מדי יום חמישי ב-18:00


 

רוקי בי

"לפני כשבוע ימים קיבלתי טלפון מהרדיו:
- רוקי מתאים לך להיכנס לפרויקט סיכום השנה העברית של הרדיו
-כן...

לאחר התשובה המהירה החלו לצוץ להן השאלות הטעונות, לשאלות אלה אקרא "חפץ חשוד" (מותר להסתכל אך לא לגעת):

1.ראש השנה היהודי - אני אישית לא חוגג חגים יהודים. לא חוגג חגים נוצרים ולא חוגג חגים מוסלמים. הורי מגדירים עצמם כיהודים חילונים. אני לא מרגיש, לא חושב, ולא מגדיר את עצמי כיהודי. אם כן אין לי קשר לראש השנה היהודי ולסמליו שחלקם לקוחים מהמיתולוגיה הבבלית, תמוז לדוגמה הוא אל הפריון הבבלי.

אין לי קשר ללוח השנה היהודי ולא לסמליו לא באופן יום יומי ולא באופן אחר, לכן אינני מבין מדוע מסכמים את השנה המוזיקלית דווקא בתאריך זה? וזאת במיוחד לאור העובדה שתחנת הרדיו שאני גאה להיות חלק משורותיה איננה בדיוק תחנה במגזר הדתי.

2."האחר"- אז אם מדובר בראש השנה היהודית אני אמור לבחור רק יהודים? או אלו שנולדו לאימא יהודיה? או שמותר לי פלסטינים עם תעודה כחולה? אולי מותר לי פלסטינים עם תעודה כתומה? בעברית? בערבית? בתימנית? ברוסית? באיזה שפה? ליהודים יש הרבה שפות. בעייתי.

3. מזרח ומערב- מותר לי להשחיל איזה שיר מזרחי? כי יש סיכום נפרד למוזיקה הים תיכונית וסיכום אחר למוזיקה הישראלית מכך משמע שהים תיכונית איננה ישראלית...

אז יש לי הרבה שאלות. אין תשובות. ויש את השנה שחלפה מספטמבר הנוצרי לספטמבר הנוצרי. ועוד מעט נחגוג סילבסטר שבא עלינו עם הקוֹלוֹניאליזם ושינה לנו את הלוחות בכל העולם. אבל עדיין לוח השנה הוא נוצרי ותחילתו עם הולדת ישוע.

אך לאחר השאלות, יש לציין שבשנה יהודית זו הייתה מוזיקה טובה, וישנה התעוררות במרחב המילולי שקוראת למודעות ולהצבת מראה, מראה שהיא לא רק מראה אישית אלא גם מראה חברתית, ואולי זו עדות לזרמים התת-קרקעיים שזרמו מאז המחאה החברתית. וטוב לא לשתוק אלא לומר גם אם למולך מצויה אוזן אטומה".

רוקי בי עורך ומגיש את "התדר הנעלם".


 

לכתבות קשורות>>>

>> סיכום השנה במוזיקה הישראלית העצמאית - בן אליעד

>> הסיכומיקס של גל אפלרויט

>> מסכמים את השנה במוזיקה || בחירות השדרנים, חלק א'

>> האלבומים שלא נכנסו למצעד - בן אליעד

>> הסיכומיקס של לאון פלדמן

 

 

תגובות