מגזין

סנדק האינדי מסכם שנה במוזיקה הישראלית

במהלך סופי השבוע של חודש אוגוסט אנחנו מביאים פסקולים מיוחדים לסיכום השנה במוזיקה העצמאית. השבוע על העמדה: לאון פלדמן

מאת לאון פלדמן. 16-08-2013

תגיות: לאון פלדמן, סיכום שנה, תשע"ג, סיכומיקס

 

בשבוע שעבר התחלנו את חגיגות סיום השנה שלנו, לקראת המצעד לסיכום שנת תשע"ג במוזיקה הישראלית העצמאית. כחלק מהחגיגות, בסופי השבוע של חודש אוגוסט, נגיש לכם פסקולים מיוחדים שנערכו על ידי אנשי מוזיקה ותרבות, שהתבקשו לבחור את השירים ואת המוזיקה שעשתה להם את השנה העברית החולפת. השבוע על העמדה, לאון פלדמן. מגיש התכנית "נפולאון" בקול הקמפוס וסנדק האינדי המקומי.

זאת היתה שנה פוריה מאוד לסצינת המוזיקה העצמאית בישראל, ועדיין, נשאלת השאלה כמה אנשים, שהם לא שוחרי אינדי, מכירים יותר מיוצר בודד המזוהה עם זירת הפעולה הזו?

זה לא סוד שיחסי הגומלין של מה שמכונה סצינת האינדי עם רוב הציבור הישראלי הם בעייתיים ביותר. הם מושתתים על בדלנות, התבצרות, חוסר פרגון ומעט שיתופי פעולה. לתחושתי, מדובר באותה בדלנות שתמיד היתה קיימת בעולם המוזיקה - בין הקלאסי לפופ, בין המטאל והפולק ואפילו בין קליף ואלביס. כך במקרה של המיינסטרים, שרובו הפך לפח של שיעמום, והאינדי, שהופך ללגיטימי בעיקר בעיני עצמו.

 

 

ההתבדלות הזו גורמת לתופעה בה השוליים מתרחבים, אך מסתגרים בתוך עצמם. אין כמעט זליגה לא לכאן ולא לכאן, וכשמשהו כזה כבר קורה, צולבים אותו משני הכיוונים, ראו דוגמת נינט שמקבל בוז מהקהל שלה כשהיא עושה רוקנרול לא מתפשר או אסף אבידן, שבעיני האינדי, הפסיק להיות "מגניב" ברגע שהתחיל להצליח.

מלבד מקרים בודדים, וביניהם החשיפה הזאת למשל באתר הארץ, המיינסטרים לא מקבל לתוכו את השוליים ולהפך. כדי לבדל את עצמם ולהרחיק את עצמם מהזרם המרכזי, "חובבי המוזיקה האיכותית" מסתגרים בשיכוני העוני של האינדי. אני רוצה להאמין שזה רק שלב ביניים במהפכה התרבותית שעוד תגיע, תמזג, תתגמש ותשבור את החומות. עד שזה יקרה, הנה כמה שירים טובים שיצאו השנה.

 

See more Logs by kolhacampus106fm on Minilogs.com

 

תגובות