מגזין

האלבומים הבולטים שלא נכנסו למצעד השנתי

לקראת המצעד המוזיקה הישראלית העצמאית השנתי, החלטנו להתעמק לרגע בחמישה אלבומים שלא נכנסו לרשימה הסופית. האזינו

מאת בן אליעד. 15-08-2013

תגיות: ישראלי, מלכה שפיגל, בום פם, סיסטם עאלי, בן אליעד, מצעד שנתי

 

שנת תשע"ג מתקרבת לסיומה, והמצעד השנתי שלנו הולך ומתקרב. מתוך עשרות האלבומים והריליסים שיצאו לאורך השנה העברית החולפת, 50 אלבומים נבחרו על ידי אנשי קול הקמפוס לרשימת המצעד הסופית, מתוכה אתם יכולים לבחור את האלבומים האהובים ביותר עליכם.

למרות, ואולי בגלל שבחירת 50 האלבומים היתה קשה, הרגשנו שישנם אלבומים שלא נכנסו לרשימה, אולם הם ראויים לתשומת לב ולהאזנה. בשל כך בחרנו חמישה אלבומים נוספים המובאים ברשימה זו.


בום פם - Manara And The Summer Singles

קצת קשה להתייחס לאלבום הרביעי של בום פם כאלבום חדש, בהתחשב בזה שחלקו הראשון כולל קאברים אינסטרומנטליים (שהוקלטו באולם ההתעמלות בקיבוץ מנרה. לוקיישן חלומי לסאונד ריוורב) והחלק השני מורכב מאסופה של סינגלים שראו אור לאורך השנים. אך עדיין מדובר בפס קול קיץ נפלא לשמוע על שפת הים עם אבטיח ובקבוק עראק – צלילי בלקן סרף-רוק מתובל היטב ברוקבילי ופסיכדליה שמרכיבים ביחד את הדי.אן.איי של הלהקה. המגה פאוור - הטריו של אורי כנורות, יובל זולוטבו ואיתמר לוי, עם נגנים אורחים בדמותם של קותימן על קלידים ואייל תלמודי על סקסופון, הניחו היטב את טביעת האצבע שלהo על קלאסיקות כמו Cecilia Ann של הסרפטונס ו- Delilah Jones של האחיות מגוויר שנהפכות כאן קרנבל צבעוני ואכסטטי. אתם מכירים עוד להקה בארץ שמשילה אתBlack Dog של לד זפלין מעורה והופכת אותה לטברנה ים תיכונית?

 

 

Farthest South - Omens & Talismans

Farthest South, או הדרום הרחוק ביותר, היה מושג שסימן במשך מאות שנים עבור מגלי ארצות את הנקודה הרחוקה ביותר שניתן להגיע אליה. זה גם היה הרעיון שעומד מאחורי ההרכב האקספירימנטלי של בני ברקו, יאיר עציוני, ויאיר יונה. מסע אל הנקודה הרחוקה ביותר שקיימת, הנקודה הדרומית של חברי ההרכב ביחד ולחוד . אלבום הבכורה שלהם Omens & Talismans הוא תוצר היצירה של סשנים ארוכים המבוססים על אימפרוביזציה ללא טייקים וללא עריכות. אל ההקלטות הצטרף גם סקסופוניסט העל אלברט בגר, שנדד עם החבורה לגלות את הישות המוזיקלית שלהם, כמגלי ארצות המחפשים מרחבים חדשים שטרם גילו לפני. זה לא מסע קל לעיכול, אבל מי שייכנס לעומקו של האלבום יימצא את עצמו נסחף בזרמים תת קרקעיים של יופי מוזיקלי וחסר גבולות.

 

 

סיסטם עאלי - سيستم عالي

סיסטם עאלי לא יביאו את השלום. הם לא מבטיחים מזרח תיכון חדש, הם לא נושאים איתם יונה עם עלה של זית. הם לא קערה של קלישאות כמו אינספור אנסמבלים אחרים שעוד היו לפניהם, שבאים משפות וקצוות תרבותיות שונות ומדגימות דו קיום מושלם, אך התנדפו ללא שהותירו כל חותם. זה לא המקרה כאן .אלבום הבכורה שלהם שרואה אור השנה אחרי 7 שנות פעילות של הקולקטיב מיפו, הוא חבית של חומר נפץ בארבע שפות שונות (עברית, ערבית, אנגלית ורוסית) , ובכולן הזעם והמסר הבוטה נשמע היטב : על הגזענות, על הקיפוח, על השתקת השפה ועל הדרישה המקוממת להיטמע לפי התכתיבים התרבותיים. בתקופה שבה ונדמה והמחאה חוזרים ומחלחלים יותר ויותר לטקסטים , סיסטאם עאלי מביאה את אחת הקולות הבולטים במגמה הזאת- היפ הופ רב-לשוני בועט נוקב, ללא פילטרים.

 

 

לונא אבו נסאר - אספר לך

מתוך הזעם של סיסטם עאלי בוקע גם קול מפתיע ויותר עדין. אלבום הבכורה של אבו נאסר, שמטפחת קריירת סולו במקביל לפעילותה כגיטריסטית בקולקטיב ההיפ הופ, היא יצירה אינטימית ומסקרנת שמציגה אמנית אינטליגנטית החצויה לאורך האלבום בין שני עולמות – בין שפת האם לשפה העברית, בין אלקטרוניקה קרירה לצד פולק רך. הטקסטים קטנים, רזים, אך כנים ואותנטיים. אבו-נאסר מגישה עבורנו את פרויקט הגמר שלה במסגרת הלימודים שלה, אבל כבר בנקודת הפתיחה שלה היא מגיעה מאוד בשלה, עם פוטנציאל בבוא הזמן להפוך ליהלום מלוטש ונוצץ.

 

 

 

מלכה שפיגל - Every Day Is Like the First Day


15 שנים מאז האלבום הקודם, 13, מוזיקאים משתתפים, שמונה אולפני הקלטות שונות וארבע ארצות שונות. אלה המספרים שמרכיבים את אלבום הסולו שלישי של היוצרת ובסיסטית מינימל קומפקט לשעבר. ובסיכומו של דבר Every Day Is Like the First Day הוא תמצית הגישה של שפיגל לתהליך היצירה האינסטינקטיבי שלה. בלי טקסטים מוכנים, בלי קונספטים יומרניים בראש, בלי מחשבות איזה ריף גיטרה יוקלט. התוצאה היא כאמור פשוטה, לא מורכבת או וירטואוזית במיוחד, אבל מסתכמת באסופת שירי אינדי-רוק מעודנים וחולמניים, עטופים בהפקה מהודקת היטב של המפיק המוזיקלי קולין ניומן (בן זוגה של שפיגל וגם סולן להקת Wire ) ובקולה החם והמונוטוני של שפיגל. 50 דקות של בריחה מהחום והלחות של אוגוסט בתל אביב אל הקור והמלנכוליות של יום חורפי בלונדון או ברלין.

אז האלבומים הללו אמנם לא נכנסו בסופו של דבר למצעד, אבל אתם עדיין יכולים להשפיע ולהצביע על האלבומים המשתתפים במצעד. היכנסו עכשיו לממשק ההצבעה המיוחד שלנו בו ניתן להאזין ל-50 האלבומים הבולטים של השנה, ובחרו את החמישה שאתם הכי אוהבים. תוצאות ההצבעה שלכם ייחשפו במשדר סיכום חגיגי שיתקיים ב-1 בספטמבר, אותו יגישו סער גמזו, ניר גורלי, ובן שלו

  

תגובות