מגזין

חוגגים את שבוע ג'רי גרסיה - המוזיקאי המוקלט בהיסטוריה

מדי שנה חוגגים בראשית אוגוסט מעריצי הגרייטפול דד את חייו ומותו של סולן הלהקה המיתולוגי. לכבוד המאורע מסע מוזיקלי לזכרו

מאת גיל מטוס. 24-07-2015

תגיות: גיל מטוס, גרייטפול דד, ג'רי גרסיה, סולן

השנה מציינים ברחבי העולם את יום ההולדת ה-50 לגרייטפול דד שהוקמה ב- 1965 בסן פרנסיסקו וגם את יום השנה ה- 20 למותו של ג'רי גרסיה, מנהיג הלהקה שהלך לעולמו ב- 1995 בגיל 53. בארץ נציין את האירועים בהרצאות מיוחדות, תכניות רדיו והגאת'רינג השנתי, שיתקיים השנה בפעם השביעית ויוקדש ברובו לפועלו של גרסיה מחוץ לגרייטפול דד. (לפרטים נוספים)

לכבוד האירוע אנו מביאים לכם בשנית כתבה שפורסמה כאן ב- 2013 במסגרת שיתוף הפעולה שלנו עם אתר "הארץ". בהמשך הכתבה תוכלו להאזין לכמה תכניות מיוחדות וסטים שהוקדשו לג'רי גרסיה בתכנית "דד סט".


Such a long long time to be gone and a short time to be there.

(Box of Rain/ Grateful Dead)

ג'רי גרסיה, סולנה המיתולוגי של הגרייטפול דד, אכן ביקר כאן לזמן קצר, אך בארבעת העשורים בהם פעל ויצר, עד למותו בגיל 53, הוא השאיר חותם עצום על עולם המוזיקה. התשוקה שלו ליצירה ולחיים הפכה אותו לאחת מהדמויות שעיצבו את תרבות הנגד של שנות השישים והגדירו מחדש את אמריקה. מדי שנה חוגגים מעריצי הלהקה את שבוע ג’רי גרסיה, לכבוד האירוע הבאנו לכם כמה מהשידורים המיוחדים שהקדשנו למוזיקאי המוקלט ביותר בהיסטוריה.

לא בכדי גרסיה הוא האמן המוקלט ביותר בהיסטוריה של המוזיקה. במשך 30 שנה הוא ניגן עם הגרייטפול דד ביותר מ-2000 הופעות ולא הפסיק להתפתח ולחקור כיוונים חדשים. בין אם בלהקתו, The Jerry Garcia Band שליוותה אותו מאמצע שנות ה- 70 ועד למותו ובין אם דרך הרכבים נוספים ושיתופי הפעולה שלו עם מוזיקאים רבים.

מבלדות פולק אנגליות לשירי קאונטרי, רוקנ'רול, בלוז, ג'אז, רגאיי ואפילו דיסקו - גרסיה טעם כמעט מכל מוזיקה שהייתה לעולם להציע. מלווה בגיטרה חשמלית או יושב עם האקוסטית והבנג'ו, הוא אימץ סגנונות נגינה רבים שסונתזו לטביעת חצי האצבע הייחודית שלו. בערב אחד אפשר היה לשמוע אותו מנגן שיר עם אירי כמו Whiskey in the Jar ובערב אחר הוא היה מוציא מהגיטרה צלילים פסיכדליים חלליים שלא מצייתים לשום תבנית. בערב אחד הוא היה מבצע את Simple Twist of Fate של בוב דילן במשך רבע שעה, ובהמשך את Stir it Up של מארלי. המכנה המשותף של הכול היה האלתור – הרגע האותנטי שקורה על הבמה. ולכן, המדיום המועדף על גרסיה ועל הגרייטפול דד היה תמיד ההופעה החיה שיצרה את החיבור החד פעמי בין הלהקה לבין הקהל.

מדי שנה חוגגים מעריצי הלהקה, ה"דד הדס", את תשעת ימי גרסיה שמתחילים באחד באוגוסט, יום הולדתו ומסתיימים בתשעה באוגוסט - יום מותו. ימים אלו זכו לכינוי The Days Between על שם השיר של הלהקה. גרסיה כבר מזמן הפך לאייקון תרבות – השיער הפרוע, זקן העבות, המשקפיים העגולים שיורדים אל תחתית האף והמבט האופטימי שמשדר חוכמה וענווה. אך האירוניה שבדבר היא שגרסיה מעולם לא רצה להיות אייקון. למעשה, אפשר לקרוא את סיפור חייו כמאבק מתמיד בהיותו סלבריטאי. גרסיה מייצג את תרבות הנגד של שנות השישים שדחתה את דמותם של המנהיגים. עבורם, ייצגו המנהיגים את העולם הטכנוקרטי שאחראי לכל הזוועות שיצרה החברה אנושית. תרבות הנגד ביקשה לבטל את ההיררכיות החברתיות וליצור חברה שבה כולם הם חלק ממכלול. חברה הרמונית שמנווטת את עצמה ללא מנהיג, עולם שבו הסדר והאיזון צומחים מלמטה ללא יד מכוונת. ברוח זו, גרסיה תמיד הכריז על עצמו כבחור שבסך הכול מנגן על גיטרה, כותב ומבצע שירים. הוא היה האיש הנחמד שמדבר עם כולם בגובה העיניים, שמאפשר לקהל להקליט את ההופעות של הלהקה ולשתף אותן, שעולה להופיע מול עשרות אלפי אנשים לבוש בג'ינס קצר וטי-שירט. הוא לא השתולל על הבמה ולא שבר גיטרות או פירק חדרי מלון ועם הקהל הוא דיבר לרוב דרך האצבעות. גרסיה היה האנטי-תזה לרוק-סטאר וזה מה שגרם לרבים להעריץ אותו ואולי, באופן בלתי נמנע, להפוך אותו למנהיג בעל כורחו.

לרגל שבוע גרסיה, הנה כמה מהשידורים המיוחדים שהוקדשו ליצירתו בקול הקמפוס. התוכניות שודרו במסגרת ה"דד סט" (Dead Set) - המוקדשת כולה לגרייטפול דד ולחברי הלהקה. את התוכנית משדרים גיל מטוס וברק חיימוביץ', העורך הראשי של הרדיו הבינתחומי (106.2FM) ושדרן בקול הקמפוס. לתוכנית אין משבצת שידור קבועה וכדי להאזין לה יש לעקוב אחרי האתר של התחנה.
גאת'רינג גרסיה

בשנה שעברה חגגנו יום הולדת 70 לגרסיה בתוכנית מיוחדת ורבת משתתפים בת ארבע שעות. בתוכנית השמענו חומרים של גרסיה ושל הגרייטפול דד מכל השנים – אקוסטיים וחשמליים, קצרים וארוכים.

גאתרינג גרסיה חלק 1: יום הולדתו ה- 70 של ג'רי גרסיה (גרייטפול דד). באולפן: ברק חיימוביץ', עדית אזולאי, שמוליק רגב, בועז וסרמן, עדי רמלר וסיון טאטי

גאתרינג גרסיה חלק 2

 

הצד האקוסטי

תוכנית שהוקדשה לאלבום ההופעה Almost Acoustic של Jerry Garcia Acoustic Band. הרכבו האקוסטי של גרסיה פעל ב- 1987 למספר הופעות שתועדו על גבי שני אלבומים. הרפרטואר של הלהקה כלל כמה קלאסיקות שמזוהות עם הגרייטפול דד לצד שירי פולק כמו - Swing Low, Sweet Chariot.

Dead Set #28 - Almost Acoustic

 

שעה של גרוב

ביולי 1973, גרסיה והקלידן מרל סנדרס חברו יחד לשתי הופעות היסטוריות בקיסטון שבברקלי. הופעות אלו ראו אור בשלושה אלבומים ובהמשך יצאו במארז מיוחד של ארבעה תקליטורים Keystone Companions: The Complete 1973 Fantasy Recordings. החיבור בין גרסיה וסנדרס הוא פצצת אנרגיה של רוקנ'רול, בלוז, ג'אז וFאנק עם ביצועים ארוכים וסוחפים לשירים כמו: It Takes A Lot To Laugh, It Takes A Train To Cry, Mystery Train ואחרים.

Dead Set - Keystone Companions: The Complete 1973 Fantasy Recordings

 

רגע עם רגאיי

לאחרונה ראה אור חלק שני בסדרת הופעות חדשה של גרסיה, GarciaLive, שמתעדת את ההופעות של Jerry Garcia Band ההרכב שהקים בשנת 1975 כפרויקט צד לגרייטפול דד. האלבום השני בסדרה מתעד הופעה של הלהקה שהתקיימה ב-5 באוגוסט, 1990 בקליפורניה. באותו ערב התארח נגן הבנג'ו האמריקאי, בלה פלק (Bela Fleck) לשני שירים. הסטליסט של ההופעה כולל קאברים רבים בין היתר לבוב מארלי, בוב דילן, The Band, ואן מוריסון, ג'ימי קליף ואחרים.

התכנית של גרייטפול דד מקדישה שעה לאלבום ההופעה החדש של גרסיה

 

תגובות