מגזין

החייה שבאדם - ספיישל אריק ברדון

מבית השמש העולה ועד לקיץ האהבה. יאיר ניצני (תיסלם) מתארח באולפן קול הקמפוס לספיישל אריק ברדון, לקראת הופעתם המשותפת בחמישי בערב

מאת גיל מטוס. 31-07-2013

תגיות: גיל מטוס, תיסלם, יאיר ניצני, אריק ברדון, בית השמש העולה, אינמלס

 

אריק ברדן (Eric Burdon) זכור בעיקר כמי שהיה הסולן של להקת הרוק הבריטית "האנימלס" (The Animals) בעל הקול העמוק והעוצמתי שמצדיק את שמה של הלהקה. האנימלס החלה את דרכה בתחילת שנות השישים כחלק מהפלישה הבריטית וחזרה אל שורשי הבלוז האמריקאי. היא הנגישה את הבלוז לקהל הלבן, ובמילותיו של ברדן: "שלחנו את ידינו לתוך פח הזבל של אמריקה והוצאנו משם תרבות". שיריה של הלהקה כמו: Don't Let Me Be Miss Understood, We've Gotta Get Out of This Place, "בית השמש העולה" ואחרים הפכו לנכסי צאן ברזל והשפיעו רבות על החיבור בין הפולק לרוק.

אולם המסע של ברדן לא נעצר בשנות השישים. ברדן המשיך לחקור ולהתפתח עם השנים ויצר מוזיקה מגוונת מבלוז ופסיכדליה ועד לFאנק ולרוק כבד. לקראת סוף שנות השישים, עם פירוקה של האנימלס, הוא הקים את Eric Burdon and the Animals. באותן שנים הוקסם ברדן מתרבות הנגד בארצות הברית ואף עבר להתגורר בסן פרנסיסקו, שם הוא גילה את הסאונד הפסיכדלי ואת צלילי הסיטאר. ברדן כתב שירי מחאה כמו Sky Pilot וזכה להופיע בפסטיבל מונטריי המפורסם בקיץ האהבה ב- 1967 עליו הוא כתב את השיר Monterey. במהלך שהותו בסן פרנסיסקו הוא החל לשתף פעולה עם War, הרכב הFאנק-רוק מקליפורניה, איתם הוא הוציא שני אלבומים.
בהמשך הוא הקים את ה- Eric Burdon Band, הוציא אלבומי סולו ושיתף פעולה עם אמנים כמו: ג'ימי ווית'רספון, רינגו סטאר, בילי פרסטון, ברוס ספרינגסטין, רובי קריגר (הדלתות) ואפילו ב'ון ג'ובי. ב- 2012 הוא הוציא EP עם להקת הרוק האמריקאית מסינסינטי, The Greenhornes ולפני כחצי שנה ראה אור אלבומו האחרון, 'Til Your River Runs Dry שזכה לשבחים רבים והוכיח שלברדן עדיין יש תשוקה ליצור.
 

לרגל הופעתו בארץ שתתקיים ביום חמישי הקרוב בזאפה אמפי שוני, לצד להקת תיסלם, אירחנו באולפן את יאיר ניצני. החלק הראשון של הספיישל התרכז בעיקר בשנים הראשונות של ברדן והאנימלס. ניצני סיפר כיצד החליטו ליצור קשר עם ברדן ולהזמין אותו להופעה בארץ ועל הפגישה המיוחדת של יזהר אשדות ושלו עם ברדן בוינה. יום אחרי שהתארח ניצני בקול הקמפוס, הודיע ברדן כי יבטל את הופעתו בארץ עקב איומים על חייו. אולם, בתחילת השבוע חזר בו והחליט שההופעה תתקיים כרגיל.

ספיישל אריק ברדון (אנימלס) חלק I - יאיר ניצני (תיסלם) מתארח באולפן

בחלק השני של הספיישל חזרנו לגלגולים המאוחרים יותר של האנימלס ולתקופה הפסיכדלית של ברדן. מסן פרנסיסקו וקיץ האהבה של שנות השישים, אל יחסיו הקרובים עם ג'ימי הנדריקס, שיתוף הפעולה עם להקת הפאנק War ואל חומריו המאוחרים של ברדן מהשנים האחרונות. מוזמנים להצטרף לשעתיים עם המון גרוב.

ספיישל אריק ברדון (אנימלס) חלק II - לילות סן פרנסיסקו

תגובות