מגזין

וכל הכבוד לשר - ספיישל ז'ילברטו ז'יל

מאפריקה לברזיל, בין טרופיקליה לבוסה נובה, נע המוסיקאי הברזילאי שגם היה שר התרבות של ארצו. האזינו לתוכנית לקראת ההופעה הערב בישראל

מאת גיל רוביו, רועי ריק. 30-07-2013

תגיות: גיל רוביו, הופעה, ברזיל, רועי ריק, ז'ילברטו ז'יל, טרופיקליה

 

ז''ילברטו פאסוס ז'יל מוריירה בן ה-71 נחשב אחד מגדולי המוזיקה הפופולרית הברזילאית. בשנים 2003 - 2008 כיהן כשר התרבות של ברזיל, במקביל לקריירה שלו כזמר. כמו לימור לבנת, אבל לא בדיוק.
כשמאחוריו למעלה מארבעה עשורים של עשייה מוזיקלית ותרבותית, עשרות אלבומים ושיתופי פעולה, חוזר בשנים ז'יל בשנים האחרונות למוזיקה השורשית של צפון-מזרח ברזיל, חומרים איתם גם יופיע בקונצרט הקרוב, היום באמפי אשדוד.
בספיישל הקדישנו שעה למוזיקה של ז'יל, מאז ומהיום, בהתייחסות גם לתקופת הטרופיקליה במוזיקה הברזילאית, ז'אנר שערבב מחאה פוליטית, פסיכדליה ומקצבים אפרו-ברזילאים והפך לאחד מהבולטים במוזיקה של דרום אמריקה בכלל וברזיל בפרט. להאזנה לחצו כאן. 

 

סוף שנות השישים היו שנות פריחה מוזיקלית אדירה כמעט בכל מקום בעולם. מהפכת ילדי הפרחים שנשבה מלונדון וסאן פרנסיסקו הציפה את העולם בצלילים פסיכדליים. כשהרוח היצירתית הזו פגשה את המוזיקה הברזילאית, על השפעותיה הרבות, התוצאה היתה מפץ גדול בשם טרופיקליה, שנמשך בין השנים 67'-69'. שמות ענקייים כמו ז'ילברטו ז'יל, קייטאנו ולוסו, גל קוסטה, אוס מוטנטס ורבים אחרים עלו על מפת המוזיקה והשפיעו על המוזיקה הברזילאית והעולמית אז, ושנים אחר כך.
בשנת 1996 יצא לאור האלבום Red Hot + Rio ובו גרסאות כיסוי לתקופת הבוסה נובה ("הגל החדש"), כשמרבית השירים שם נכתבו במקור ע"י אנטוניו קרלוס ז'ובים. לפני כשנתיים יצא לאור חלקו השני של הפרוייקט: אוסף כפול שהוקדש לחידושים לתקופת הטרופיקליה בעיקר. רשימת המשתתפים כללה גם את האמנים המקוריים אך גם סוללה מרשימה של יוצרים עכשוויים, הן בברזיל והן מחוצה לה. בק, חוזה גונזלס, דבנדרה בנהרט, Beirut, אוף מונטריאול, דיויד בירן מככבים לצד סאו גו'רג', קרומין ובבל ז'ילברטו וכמובן כוכבי הענק של הטרופיקליה עצמם. האזינו כאן.

 

עטיפת האלבום הכפולעטיפת האלבום הכפול

ולקינוח - ספיישל נוסף שערך ליאור שיינברגר בתוכנית "מדברים אל הקיר", לקראת בואו הקודם של ז'יל לישראל ב-2011.

 

 

תגובות