מגזין

רוקנ'רול עם דוד המלך

הוא היה תלמיד של אביתר בנאי והאלבום החדש שלו זוכה לשבחים רבים. אביב נוימן מוציא את "דוד" ועונה על השאלון שלנו

מאת מור לוי. 13-03-2013

תגיות: אלבום, דוד, אביב נוימן, אני רק שאלה

 

צילום: הדר גולןצילום: הדר גולן

יש משהו במוסיקה אותה יוצר אביב נוימן שגורמת ללא מעט אנשים לחשוב על אביב אחר - אביב גדג'. חובבי מוסיקה מושבעים מכירים אותו כבר תקופה ארוכה, אולם לא מעט אנשים שומעים עליו לרשונה בשבועות האחרונים, עם צאת אלבומו החדש "דוד,  שגורף שבחים בבלוגוספירה. בעבור חובבי המוסיקה בבאר שבע לא מדובר בתגלית מרעישה;  את נוימן הם מכירים כבר שנים, עוד מהתקופה שבה הוביל את "סמטת פח". הרכב האם שעבר לא מעט גלגולים לפני שהפך להיות – אביב נוימן. מדובר בבחור שלמד והתחנך תחת כנפו של אחד, אביתר בנאי, מורה שאת השפעותיו ניתן לשמוע באלבום החדש. רגע לפני שהוא משיק באופן רשמי את "דוד", ועבור כל מי שעדיין לא מכיר, התפנה נוימן לענות על השאלון שלנו.

 

בגללו/בגללה/בגלל זה התחלתי לעשות מוסיקה: אין משהו או מישהו שאני זוכר כהשפעה ברורה על תחילת תהליך היצירה שלי. פשוט, כשאני שומע שיר טוב הוא נופל לי למקום כמו חתיכה חסרה של פאזל ומראה לי את התמונה הגדולה יותר. וככה זה תמיד היה, מההתחלה. זאת הדרך היחידה שאני מכיר לעשות לעצמי סדר בראש.

 

כשעצוב לי אני: אני דווקא בסדר עם זה שעצוב לי. אני שונא את ההרגשה של קהות, של כלום, כי בדרך כלל הקהות הופך לעצבנות ואז יוצא שאני מסתבך איכשהו. או שאני יוצא להרים שליד הבית עד שזה משתחרר.

 

כששמח לי אני: מנגן אלבום של פלה קוטי ורוקד בגינה. אם אני ממש במצב רוח טוב אני שר בקולי קולות קולדפליי. או סתם מחייך לאנשים ברחוב.

 

כשאני נכנס לסרט: אני יכול לספר על מליון סרטים שתפסו אותי אבל הסרטים שבאמת עושים לי משהו ונשארים איתי הם כל הסרטים שמערבבים אמת, אגדה ומסע: Into the Wild, "המסע המופלא"," שר הטבעות", "אוואטר", "לרקוד עם זאבים". אחד כזה מזווית דוקומנטרית הוא Searching for Sugarman, סרט חובה לכל בנאדם עם חלום במגירה.


אם יש לי זמן לקרוא: אני מסתכל על מדף הספרים שלי. יש שם את "והיום איננו כלה," לצד "הדרך" של קורמק, ואת Shambala שנתן לי חבר אוסטרלי יקר בהודו לצד התנ"ך ו"הר אדוני". כשעברנו אל הבית הזה, אני זוכר שסידרתי את המדפים ורציתי להפריד את הסידור והתנ"ך וכו' משאר הספרים, עד שהבנתי שהם כולם ספרי קודש בשבילי.


מה החלום הרטוב שלך? להפסיק לפחד מהעולם. פעם שמעתי שהבעיה של העולם הזה הוא שאנשים טובים וחכמים הם מלאי ספקות וחששו,ת ושאנשים טיפשים בטוחים בעצמם. להיות אדם טוב – ולא לפחד. זה כוח אמיתי.


במה אתה עוסק מחוץ לתחום המוסיקה, יש לך תחביבים כלשהם? וואו. אין לי זמן לנשום. פעם הייתי רוכב ומאמן של רכיבה מערבית על סוסים, חצוצרה, יהדות. היום אני לא מופיע או מנגן, אני לומד – עושה תואר בעבודה סוציאלית בבן גוריון. אני מרגיש שהידע הזה נותן לי עומק של הבנה, בעיקר על תהליכים שקורים פה בארץ. אז התחביב שלי כרגע הוא לצלול לעומק בניגוד להרגל שלי לטעום לרוחב.


קיים אירוע שמהווה עבורך חלק משמעותי בחיים? היה לנו אירוע די גדול לפני כמה שנים, ששניים מבני המשפחה נהרגו. זה שינה את כל הכיוון והגורל של המשפחה, החריב והרס וגם חיבר ואיחה. אין ספק שזה שינה את העולם שלי לתמיד.


מי הייתי רוצה שיזמין אותי לאי בודד? למה? מישהו יעיל עם ידיים טובות, שבנוסף גם יהיה מעניין להיתקע איתו שם. טום וייטס עושה רושם של אדם שיודע לבנות צריף, או בעצם אולי אדי וודר?


עם מי הכי היית רוצה לעבוד (בארץ/בחו"ל)? הייתי רוצה לשבת לכתוב טקסט עם לאונרד כהן, שפול סיימון יפיק לי אלבום באפריקה, שקורט קוביין ילמד אותי להלחין ושטום וייטס וטום יורק יהיו הדודים המשונים שלי.


יש אמן ישראלי מסוים שאתה אוהב? בלי ספק, אביתר בנאי. הייתי תלמיד שלו לתקופה, וכמה שהייתי גרופית בה 16 לפני שלמדתי והכרתי אותו, היום אני הרבה יותר. המוסיקאי הזה הוא אדם אמיץ וטוב. מישהו ללכת אחריו במלוא מובן המילה.

 


איך היית מגדיר את המוסיקה שלך? ירדתי מהבמה אל חדר אומנים אחרי הופעה שהיתה חלק מערב הופעות בתל אביב, אביב גדג' ישב שם. אני מאוד אוהב את האמן הזה. התיישבתי לידו והוא אמר לי 'שהמוסיקה שלך נשמעת כמו מוסיקה שנגנו לפני חמישים שנה, ושינגנו בעוד חמישים שנה'. זו ההגדרה הכי פואטית ומחמיאה שקיבלתי למוסיקה שלי מעולם.


השיר הראשון שכתבת: זה כמו לבקש לספר על הצעד הראשון שלך. אני כותב מלפני שאני ממש זוכר את עצמי. למרות שהכתיבה הייתה רק בשבילי, אני בכלל חשבתי שאני אהיה צלם ולא מוסיקאי. השיר הראשון שחקוק לי בראש הוא "אלף פעם". הוא התחיל בהודו שהכרתי שם בחורה, המשיך בארץ שנפרדנו אחרי שחיינו בלונדון תקופה, ואחר כך המשיך עם בחורה אחרת. בסוף הבנתי שאני לא כותב על הבלגאן עם מישהי אחת. אני בעצם כותב על הבלגאן שלי בתוכי ועם הקושי שלי לאהוב.


מה נותן לך השראה? שיר טוב בשבילי הוא שיר שמספר לי חתיכה של העולם שלא ידעתי עד אותו הרגע. בדרך כלל שירים נשפכים ממני כשמשהו בתוכי נזכר במשהו, מבין איזה שיעור.


ספר לנו קצת על האלבום החדש "דוד": קראתי לאלבום "דוד" בגלל שזה השם של אבא שלי, וגם על שם דוד המלך והאומץ שהיה לדמות הזו.. הוא לא היה נזיר, הוא לא כסה את העיניים, הוא הסתכן ועשה טעויות. אבל הוא גם למד ועבד קשה והיה לו לב ענק. זאת אמונה אמיתית – אמיצה. הוא גם היה מוסיקאי, ואדמוני, קצת כמוני. בקיצור, הוא היה רוקנ'רול.


מה היה התהליך שהוביל ליצירה של האלבום? נכנסנו לאולפן עם השירים, ועם איזה ניצוץ שהיה לי בראש של איך הדברים צריכים בסוף להישמע. עבדנו על האלבום עם המון מוסיקאים באר שבעיים, ומוסיקאים מכל הארץ שהכרתי במהלך השנים האחרונות-  אני על הפסנתר, גיטרה חשמלית או איזו גיטרה אחרת ועל השירה, גיל נמט (תופים) ונדב אזולאי (הקלטה), והתחלנו להקליט את הבסיס של השירים חי. ברגע שהיה לנו טייק  שכולנו התרגשנו ממנו כמו שהוא, בלי תוספות, הבאנו עוד מוסיקאים (ביניהם שני ולמן) ועוד כלים. אבל בכל שיר, הקצב, השירה והכלי המוביל נוגנו חי. זה אתגר להוריד איזה ניצוץ שמהבהב לך בראש עד לחומר, עד לדיסק שמישהו אחר יכול להחזיק ביד.

 

 

עד כמה דומה האלבום למה שתכננת לפני ההקלטות? אחרי מיליארד תהפוכות, ותפניות קורעות לב ועור תוף, אחד לאחד.


מה גרם לך לכתוב שיר כמו "ירושלים"? קראתי באותה תקופה הרבה את ספר "קהלת". ושמעתי הרבה לאונרד כהן. השיר הזה פשוט פרח לי מבין האצבעות. הכותב של קהלת, אומרים שזה שלמה, אבל תכלס זה היה יכול להיכתב היום – נמאס לו מהעולם. הכול חרא. עד שמשהו בנקודת המבט שלו משתנה ואתם הדברים שהיו זוועה לפני זה מוארים באור חדש, אין חדש תחת השמש.


איזה שאלה שכחנו לשאול אותך? והתשובה? כמה פעמים נפלת מסוס בחיים? לפחות שלוש... שזכורות לי. אחת הייתה בסלטה 360 מעלות ישר על הגב, לשמחתי יצאתי מזה טוב. הייתי רוכב ספורטיבי ועוזר לאלף סוסים צעירים. בסוף חתכתי מזה כדי להשקיע לתוך המוסיקה. כשיהיה זמן אולי נחזור.


היום אני עובד על: מופע ההשקה לאלבום "דוד", אלבום הבכורה שלי שיצא זה עתה. חבורה גדולה של נגנים (ביניהם עודד בן יצחק, רועי פרנקל ומאיה בלזיצמן) הולכת להופיע אתי ומבסיסי במקום היפיפה הזה. ממש מרגש ומרגיש כמו להזמין המון אנשים לחתונה של האלבום הזה. ב-16.3 במועדון "האזור" בתל אביב בשעה 21:00. יש גם אירוע בפייסבוק חתיך עם כל הפרטים ממש כאן.

 

במקום לסמס לי: כדי לשמוע את הסינגלים שיצאו בינתיים מהאלבום דוד אפשר להיכנס לבנדקמפ או היוטיוב או לשמור על קשר דרך הפייסבוק.


 

תגובות