מגזין

כל מה שצריך לדעת על די ג'יי שאדו לקראת הופעתו בתל אביב

אשף הפטיפונים ג'וש דיוויס הוא אחד היוצרים הוותיקים והמוערכים בתחום ההיפ הופ. לכבוד חזרתו לישראל, ליקטנו כמה סטים של האיש והתקליט

מאת ניר חסון. 07-03-2013

תגיות: ויניל, תקלוט, Dj Shadow, האומן 17, ניר חסון, די ג'יי שאדו

 

בחודש הבא יחגגו חובבי המוסיקה ברחבי העולם את "יום התקליט" – יום המוקדש לחנויות תקליטים עצמאיות ולפורמט הרומנטי האחרון של הפצת מוסיקה – תקליט הוויניל. בינתיים, בשקט בשקט וכמעט ללא פרסום, התבשרנו על כך שאשף הפטיפונים, די ג'יי שאדו, יופיע הערב (חמישי) במועדון בתל אביב. שאדו (ג'וש דיוויס) הספיק להוציא ארבעה אלבומי אולפן, למעלה מעשרה אלבומי הופעה, סטים ומיקסטייפים רבים. הוא שיתף פעולה עם אמנים כמו תום יורק, UNKLE, CUT CHEMIST ו"הביסטי בויז", ואפילו נכנס לספר השיאים של גינס בזכות אלבומו הראשון המורכב כולו מסימפולים. לפני כשלוש שנים הופיע שאדו בישראל, בהופעה שגררה ביקורות והשאירה רבים ממעריציו מאוכזבים. בהופעה היום צפוי דיוויס לנגן סט וינילים מיוחד מתוך האוסף העצום שלו.

 

באופן מפתיע, בעולם שבו פחות ופחות אנשים מאזינים למוסיקה בתקליטורים, דווקא הוויניל מראה בשנים האחרונות סימני התאוששות ועליות חדות במכירות ברחבי העולם. התשוקה של שאדו לפורמט הישן מעוררת כבוד. אוסף תקליטים שלו מכיל עשרות אלפי תקליטים, והוא בעל שליטה טוטאלית בסגנונות רבים מתקופות שונות. בסרטונים שמתעדים אותו נובר בתקליטים ומחפש את הדבר הבא שיסמפל, אפשר לראות את האהבה לוויניל שבוערת בו. הוא מכיר כל תו וצליל, דבר שמאפשר לו ממש "לנגן על המוסיקה", ולא רק למקסס. כל אלו הופכים את שאדו לאחד המפיקים המעניינים שפועלים היום.

לכבוד הגעתו של שאדו לישראל, ליקטנו כמה סרטונים וסטים שמציגים לראווה את יכולותיו. האזנה טובה.

סט שניגן שאדו ב"בוילר רום" מדגים את אהבתו לוויניל וכיצד הוא מנגן על התקליטים ויוצר דבר חדש וייחודי מרצף השירים שהוא בוחר. בשונה מסטים ומיקסטייפים אחרים שהוציא, בסט הזה יש מעט מאוד קטעי היפ-הופ ו-Fאנק, והוא מורכב בעיקר מקטעי רוק ופסיכדליה נדירים.

 

 

קטע מתוך הסרט התיעודי "Scratch" שחוקר את תורת ה- Turntablism:

 

 

דיוויס דאג תמיד להיות בחברה טובה ולשתף פעולה עם האנשים הנכונים. הדבר בא לידי ביטוי גם בשיתוף הפעולה שלו עם די ג'יי קראש (שגם הוא ביקר בארץ). במשך כעשרים וחמש דקות, השניים משחקים בהיפ-הופ אינסטרומנטלי כפי שנוהג שאדו לעשות באלבומיו.

 

 

אחד הסטים הכיפיים, השמחים והמנענעים שרקח שאדו, והפעם עם קאט כמיסט, עוד די ג'יי שיודע את העבודה. האלבום "בריינפריז", אכן גורם למוח להפסיק לעבוד ולשקוע בצלילים ובבחירת השירים המיוחדת של השניים. גם כאן, מצליחים השניים לקחת אסופת שירים ולהפוך אותם ליצירה שלהם. "בריינפריז" מציג את הצד הFאנקי של שאדו, וכמו בכל סט שלו, גם פה הוא מפתיע עם קטעים נדירים, שבהמשך יצאו באוסף "Brainfreeze Breaks", אלבום המאגד את השירים המקוריים מהסט של השניים.

 

 

אם עדיין לא שבעתם מדי ג'יי שאדו, אתם מוזמנים להאזין לתוכנית מיוחדת ששודרה ב-2010, לקראת הגעתו הקודמת לישראל, את התוכנית ערכה והגישה גלית גרינר.

 

תגובות