מגזין

"אפור גשום" חוזרת מניו יורק לבילעין

להקת הפוסט-פאנק, שהצליחה בסוף שנות השמונים להדביק אפילו את אריק שרון, חוזרת לחיים. רגע לפני ההופעה, שיחה עם הסולנית מיכל ספיר

מאת בן אליעד. 24-02-2013

תגיות: ראיון, אפור גשום, אני רק שאלה, מיכל ספיר

 

(אפור גשום (צילום: אורן זיו(אפור גשום (צילום: אורן זיו

סוף שנות השמונים הייתה "אפור גשום" אחת הלהקות הבולטות והמעניינות ב"סצנת הקסטות" המחתרתית והגועשת; "פברואר", שיצאה ב-1989, הייתה קלטת הבכורה של הלהקה של הסולנית והכותבת מיכל ספיר, עודד שכטר ואורן קפלן. ב"פברואר" הייתה תמצית של פוסט-פאנק זועם ומלנכולי בעברית, והתגובות לא איחרו להגיע. המקומונים שיבחו, ו"אפור גשום" אף קיבלו פרגון מפתיע מאריאל שרון, כשביקש להקדיש בשירותרום את "שעון חול" של הלהקה עבור בניו, שהעריצו את הלהקה באותה תקופה.

 

אחרי שהלהקה התפרקה ב-1990, ספיר נסעה לחו"ל, שם המשיכה בעשייה מוסיקלית במסגרת הרכבים כמו Baby Tooth ו- Zero Balancer . לפני כמה שנים, החלה לעבוד על ספר ביוגראפי אודות סבה, פנחס ספיר. כתיבה שבמקביל הולידה שירים חדשים בעברית פרי עטה, וגם את הרצון להקים מחדש את הלהקה הישנה שלה. השבוע תתקיים הופעה של ההשקה של "מבפנים", אלבום האולפן החדש של "אפור גשום" מודל 2013, אשר כולל את מיכל ספיר, עודד שכטר, הגיטריסט שי לוינשטיין והמתופף אביב ברק. בין ההכנות להופעה, התפנתה ספיר לענות על השאלון שלנו.

בגללו/ בגללה/ בגלל זה התחלתי לעשות מוסיקה:
"מהפכת הפאנק. היא פתחה את הדלת גם לחנונים עם כשרון אומנותי מעורפל שלא יצליחו לנגן סולו גיטרה גם אם יצמידו להם אקדח לרקה".


התקליט הראשון שקנית:
"נדמה לי שהתקליט הראשון שקניתי ממש בכספי ועל דעת עצמי היה Tubular Bells של מייק אולדפילד. הוא הקסים אותי, וכל יום חיכיתי לחזור הביתה מבית הספר ולהקשיב לו. אחר כך ניסיתי להתקדם לעוד תקליטי פרוג-רוק, אבל מרובם המכריע השתעממתי. מזל ש-Joy Division באו להציל אותי".

 

השיר הראשון שכתבת:
"בגיל 9-8 כתבתי שיר שתיאר כל מיני דברים רעים שעלולים לקרות בבית הספר ובחיים, והפזמון החוזר אמר: 'אל תתעצב אל לבך/ כי יש לך את עצמך'. קצת מליצי אבל איכשהו תופס משהו די אמיתי בקשר אליי".

כשעצוב לי אני:
"הולכת לשיעור יוגה, אבל אחר כך קצת מצטערת שהשתפנתי ולא הלכתי עם העצב עד הסוף וניצלתי אותו כדי לכתוב שיר".

כששמח לי אני:
"נבהלת שלא אוכל יותר לעולם לכתוב שירים".

כשאני נכנסת לסרט:
"אני רוצה שהוא יעשה משהו שרק סרט יכול, שלא יהיה פשוט סיפור שצילמו אותו, וגם שיעשה משהו שסרט לא יכול, כלומר יזיז במשהו את המוסכמות של המדיום".

אם יש לי זמן לקרוא:
"מה זאת אומרת "אם"? תמיד יש לי זמן לקרוא... אני אוהבת ספרים ספרותיים שעושים משהו מטלטל עם השפה והמבנה של הסיפור, כאלה שלרוב האנשים אין כוח אליהם".

מי היית רוצה שיזמין אותך לאי בודד? למה?:
"חשבתי שכל הפואנטה באי בודד זה להיות לבד, לא?".

יש לך שעה בגן עדן - אם מי היית רוצה להיפגש ולג'מגם איתו?
"כשאליוט סמית' מת, הרגשתי, כמו הרבה אנשים אני חושבת, כאילו איבדתי חבר קרוב. נראה לי שיכול היה להיות לנו דיבור. או ניגון".

מה את שומעת עכשיו?

Live 2012" של Echo Bench. נגה שץ, שחר יהלום ואלכס לוי, לשעבר NX2 – Space Patrol, באלבום שוגייז-נויז מצוין ומרגש".

 

במה היית עוסקת אילולא היית מוסיקאית
"אם הייתי גדלה בשבדיה או ארצות הברית, או בכל מקום אחר שבו כדורגל הוא לא משחק רק לבנים, אולי הייתי נהיית כדורגלנית מקצועית. אני מרגישה שאני כשרון מבוזבז".

רגע בלתי נשכח שחווית במהלך הופעה:
"באחת ההופעות הראשונות עם הלהקה שהייתי בה בניו יורק, Baby Tooth, עישנו גראס לפני שעלינו. בלהקה הזאת שרתי וניגנתי בס, זה היה כרוך בקואורדינציה מסובכת גם ככה, ונוסף לזה הייתי צריכה גם לזכור את המילים. במשך כל ההופעה הרגשתי שעוד רגע הכול מתפרק לי לגמרי בין הידיים. מאז לא עשיתי את זה שוב".

כיצד "אפור גשום" קמה לתחייה מחדש?
"לפני כמה שנים התחלתי לשהות תקופות ארוכות יותר בישראל בשביל המחקר לספר "היש הגדול", ביוגרפיה שכתבתי על סבא שלי, פנחס ספיר. המפגש המחודש עם ישראל הוליד כמה שירים חדשים בעברית, וזה הוביל להחלטה להקים ביחד עם עודד שכטר, הבסיסט המקורי של הלהקה, שאיתו היה לי תמיד חיבור מוסיקלי חזק, הרכב חדש של 'אפור גשום'".

איך זה לחזור לכתוב בעברית, אחרי 20 שנה של עשייה בחו"ל?
"זה מרגש. השפה העברית מאוד יקרה לי, ואני גם אוהבת לנסות להפריך את התפיסה המקובלת שאי אפשר לעשות רוק בעברית".

זה נכון שהסינגל ושיר הנושא של התקליט החדש ,"מבפנים", נכתב בעקבות פרויקט של ארגון "בצלם"?
"השיר נכתב בעקבות לילה שבו הייתי בבילעין, עם עוד שתי פעילות מתל אביב. באותה תקופה הצבא פלש לכפר באישון לילה כדי לעצור ילדים בניסיון לדכא את המחאה העממית, והתושבים ביקשו שבנוסף להשתתפות בהפגנות, נבוא להיות איתם בלילות. התארחנו בביתו של היית'ם, אחד מתושבי הכפר שיש לו מצלמה שניתנה לו במסגרת הפרויקט של "בצלם", במסגרתו מחולקות מאות מצלמות לפלסטינים החיים באזורי עימות כדי שיתעדו את מה שקורה להם. היית'ם אמר באותו לילה כמה דברים מעניינים ומרגשים, וכתבתי שיר שמבוסס על הדברים שאמר".

הפסקתם לפעול ולהופיע דווקא בתקופה שבה סצנת השוליים המקומית החלה לפרוח. 23 שנה אחר כך המוסיקה הישראלית עברה שינויים, לטוב ולרע, וכמו גם בסקאלה האלטרנטיבית. אתם מרגישים שהותרתם חותם כלשהוא, ושאתם יכולים להותיר חותם גם היום, עם צאת האלבום החדש?
"עם השנים, הקלטת "פברואר" התחילה לסמל בעיני אנשים, ביחד עם עוד דברים שקרו כאן בסוף שנות השמונים, איזשהו תור זהב טרום-גלגל"צי שבו היה יותר מקום בשולי הדרך המוסיקלית המרכזית בישראל. נשמח אם האלבום החדש שלנו יזכיר שוב לאנשים את אותו מרחב שבו המוסיקה היא לא רק בידור לא מזיק ומרגיע, אלא משהו הרבה יותר נוגע, מאתגר וקריטי".

 

איזה שאלה שכחנו לשאול אותך? והתשובה?
"שכחתם לשאול מי עוד מנגן איתנו בלהקה. לא היה פשוט למצוא את שי לוינשטיין, הגיטריסט, ואביב ברק, המתופף – מוסיקאים עם המון אישיות, הרפתקנות ורגש בנגינה ובכלל".

היום אני עובדת על:
"האלבום החדש 'מבפנים', יוצא בסוף החודש, והופעת ההשקה תתקיים ביום שישי, האחד במארס, ב-16:00 בלבונטין 7 בתל אביב. נארח את אלון ידגר, שהקים אתי את הלהקה אי שם ב-1987 וניגן בשני תקליטי השדרים הראשונים (ככה קראו לזה אז)".

במקום לסמס לי:
כנסו לעמוד הפייסבוקהבנדקמפ והמייספייס.

 

 

תגובות