מגזין

אוצר מקומי

שחרזאדה בסיכום אישי עם חומרים כחול לבן שיצאו בישראל בשנת 2012

מאת אסף קפלן. 01-01-2013

תגיות: רוק, פסיכדלי, פסיכדליה, 70, מתקדם, פרוג, אנדרגראונד, 60, שחראזדה, אסף קפלן, אינסטרומנטלי, פרוגרסיב, Odradek, Tiny Fingers, שחרזאדה, סיכום שנה, Inga dingo, קטב מרירי, Backnee Horn, ישראל, We Are Ghosts, 2012, מלאכת, מקומי, אקספרימנטלי, Frog, Kruzenshtern i Parohod, Circle trip

 

עם כניסתנו לשנה הרביעית של העשור החדש ובמבט קצר לאחור, נראה שגבולות המוזיקה הולכים ומטשטשים. מידי יום קמות כאן יותר ויותר להקות שלוקחות את היצירה שלהן לעבר מחוזות ניסיוניים ובלתי מתפשרים. את חלקן תמצאו על גבי עותקים פיזיים ואת חלקן האחר תמצאו ברחבי הרשת. אך המוצר לא משנה כאן, מה שמשנה כאן זו המוזיקה ולמרות שעולם "האלבומים" הולך ונעלם, עולם היצירה אינו מפסיק לרגע והמהות של אסופת שירים כמכלול בלתי נפרד ממשיכה להיווצר מידי יום.
במילים אחרות בכדי ליהנות מהנעשה כאן ב-2012, פנו לעצמכם כמה שעות טובות, שימו אוזניות ופיתחו את האוזניים, המסע שלכם עומד להתחיל.

» האזינו לפודקאסט של תכנית הסיכום 

 Tiny fingers– זה הקטן גדול יהיה

Tiny fingers ממשיכים להטיל פצצות אנרגיה והפעם הם חזרו למקורות האינסטרומנטאליים שלהם. באלבומם השלישי- "Megafauna", שהוקלט בלייב ביום אחד כסט רצוף, הם מעשירים את עולם החי הענקי שלהם, שמכיל צלילים משכרים, סאונד משובח, שמן, חי ועסיסי, נגינה מהודקת, פוסט-רוק, גרוב, פסיכדליה ואלקטרוניקה. זהו עולם שלם שגדל ומתפתח בקצב של האלבום, שכאשר מסיימים לשמוע אותו הדבר הראשון שמתחשק לעשות הוא פשוט לשמוע אותו שוב ושוב.

קטב מרירי – הארה אפלה

בין אם אלו שירי משוררים תל אביביים או הוגים יהודיים רדיקליים, אתם יכולים להיות בטוחים שהשד התנ"כי ימשיך להפתיע אתכם. בריליס הרביעי שלהם "באלה הימים" - קטב מרירי ממשיכים עם אותו קו אניגמטי ומסקרן והפעם הם ניגשו לשירתה של לאה גולדברג. השילוב בין הנויז המורכב, האקספרימנטלי וההזוי, שמולבש על הטקסטים האפלים העצובים והקודרים של גולדברג, לצד שירתו של רחמני יוצר תמהיל מרתק, מעניין ואוונגרדי.

קטב מרירי מתארחים בשחרזאדה

Frog – פרוג צפרדעים

איפי הבכורה המסקרן "Playing with consciousness", של - Frog, מעיד על כך שלחבורת הצפרדעים המוכשרים והצעירים האלו, אשר צמחו בביצה המוזיקלית של מגמת המוזיקה בתיכון הכפר הירוק. יש בהחלט מה להציע. שלושת היצירות הפרוגרסיביות-אינסטרומנטאליות, משלבות בתוכן במינונים מדויקים בין הפרוג הקלאסי העדין לפרוג מטאל המהיר והמכסח .

Odradek – מסיבת טראנס

כבר 8 שנים אודרדק מלהטטטים בין טראנס לפסיכדליה ורק השנה הם סוף כל סוף השלימו אלבום בכורה, שנקרא- Breaking the light. בזמן הזה הם הספיקו להוציא איפי (ב-2007) להופיע בחו"ל, לחמם את הרכב הפרוג-טראנס-פסיכדליה אוזריק טנטקלס בישראל ב-2008 ובעיקר להופיע המון. האלבום עצמו הוא למעשה קולאז' של חלקים ארוכים מאוד שהם ביצעו בהופעות חיות. בתוך כל החגיגה הזו בולט במיוחד קולו הדומיננטי של הסולן (דן עזרא) שמוסיף מימד היפנוטי לפסיכוזה המוזיקלית שנרקחת כאן. 

עוד המלצה פסיכדלית (שהתגלתה בזמן כתיבת שורות אלו) מבית היוצר של דן עזרא :

Inga Dingo – ג'יבריש רפפטיבי

את Inga Dingo, אפשר לאהוב או שלא, אין באמצע, אבל מה שבטוח זה שאי אפשר להתעלם מהם. באלבום השני – "This Life Is Your Last", שהוקלט בלילה אחד, מציגים דורון בוטניק, וצמד הנגנים עמוס צימרמן (גיטרה) ונמרוד גורביץ' (תופים) אשר החליפו את אורן בן דוד ועידו אשד. אלבום דחוס עם קטעים רפיטטיביים וארוכים מאוד (לכל שיר יש שני חלקים  שחוזרים על עצמם), שירת ג'יבריש הבוקעת מגרונו של בוטניק ובעיקר טירוף. דווקא הרגיעה בקטע האחרון והארוך ביותר (21 ד'), מפתיעה לטובה ונותנת למאזין להיפרד בנינוחות (עד כמה שאפשר לשים את צמד המילים אינגה דינגו ונינוחות באותו משפט) מהחוויה המרטיטה. לכו תדעו מה הדבר הבא שהם יוציאו...

אינגה דינגו מתארחים בסתימה זמנית

 Circle trip – מנדלה פסיכדלית

 אלבום הבכורה של הטריו Circle trip הוא כשמו כן הוא, מסע פסיכדלי ואינסטרומנטאלי מרתק עם שישה קטעים ארוכים וסוחפים שמשלבים בין קטעים פסיכדליים עדינים לקטעים מורכבים יותר, המהווים מעין פסקול לכל מיני תמונות ומצבים ומזמינים את המאזין לצייר לו מעגלים משלו.

Backnee Horn – השילוש הקדוש

Backnee Horn מזקקים באלבומם המשולש יותר משעתיים וחצי של מוזיקה. השילוש הקדוש בין טריו הנגנים- רודי ג'יי (תופים ווקאלס), אלכס פורמן (סינתים, אפקטים), ורוגי  ניניארט (בס, קלידים), לאולפן האנלוגי ולשילוב של אלמנטים טכנולוגיים מתקדמים במוזיקה שלהם. גורמת לאורגינזם החי שנקרא בקני הורן להמשיך לצמוח ולגדול באטמוספרות פסיכדליות-אקספרינטליות, הזויות ונעדרי גבול. אז שימו play ועופו...

מלאכת – עץ של אהבה

אלבום קונספט משולש שעוסק באהבה על צורותיה השונות, הוא לא משהו שרואים בכל יום במדינתנו הקטנה. 7 שנים לקח ללהקת מלאכת להשלים את הטרילוגיה - "תחת עץ האדומים" - עץ דמיוני שאליו מתנקזים כל הרגשות. מדובר  ביצירה, אומנותית, עמוקה, מעוררת מחשבה ומרעננת בנוף המוזיקה המקומי. יצירה שנוצרה מתוך אומנות ואהבה גרידא.
מלאכת מתארחים בשחרזאדה

Kruzenshtern i Parohod – אוונגרד בניחוח יהודי

חלוצי ההארדקור-כליזמר בישראל קרוזנשטרן ופרוחוד – חגגו השנה, עשר שנים עם שני אלבומים חדשים, שהוקלטו במהלך העשור ולא ראו אור. האלבום הראשון נקרא Noize 2005 - אלבום שהוקלט בלייב בשנת 2005 ולא עבר עריכה ומסכם למעשה את תקופת הטריו של הלהקה. ו- Hidden Album איפי עם חמישה קטעים שהוקלט ב-2008. המוזיקה של קרוזנשטרן ופרוחוד היא חגיגה אינסטרומנטאלית צבעונית ולמרות שיש לכם סיכוי טוב יותר לראות אותם במזרח אירופה מאשר בישראל, בפעם הבאה שהם מופיעים פשוט רוצו, ועד אז תרקדו לצלילי המוזיקה שלהם בבית.

קרונזטשרן ופרוחוד מתארחים אצל אספסוניק

We Are Ghosts – ניסוי לא מכוון

חוקי המשחק של - We Are Ghosts, הם: א. לא מנגנים באותו מקום יותר מפעם אחת. ב. אין שום תכנון מראש. ג. הקשבה ותגובה מוזיקלית מיידית. הסשן - Old Town Hall, נוצר בתנאים האלו בבית העירייה הישן של תל-אביב מול קהל סקרן (שגם לי הייתה הזכות להיות חלק ממנו).  יצירת המוזיקה יש מאין של קולקטיב הרפאים, מצליחה להפתיע בכל פעם מחדש וכל סשן שלהם שיוצא לאוויר העולם הוא יצירה מוזיקלית מקורית וחד פעמית.
We Are Ghosts מתארחים בשעת השין

תגובות