מגזין

אני רק שאלה - יורמה קאוקונן

הוא אוהב לקרוא דרמות משפטיות, היה מזמין את השכנים שלו מכת האמיש לאי בודד, ומבטיח לקהל הישראלי הופעה ומיוחדת במינה. האיש שהקים את ג'פרסון אירפליין והוט טונה עונה על השאלון שלנו

מאת קול הקמפוס. 06-12-2012

תגיות: Jefferson Airplane, Hot Tuna, Jorma Kaukonen

 

צילום: ברי ברסוןצילום: ברי ברסון

על יורמה קאוקונן אפשר להגיד הכול, בלי להגיד יותר מדי, דרך משפט אחד - גיטריסט הקאנטרי-בלוז אשר ייסד את שני הרכבי הסיקסטיז האדירים "ג'פרסון איירפליין" ו"הוט טונה". את הקריירה ארוכת השנים החל כבר בשנת 1964, כאשר ניגן בבתי קפה ברחבי סן פרנסיסקו, לעתים מלווה נערה אלמונית בשם ג'ניס לין ג'ופלין. מאז אותם ימים, הספיק קאוקונן לצבור שיתופי פעולה נוספים לרפרטואר ההולך וגדל שלו, ביניהם הגרייטפול דד ודיויד קרוסבי. עם שלושים אלבומים מאחוריו, כמחציתם אלבומי סולו, קאוקונן לא באמת הפסיק לעבוד מאז ימיו כמורה למוסיקה, שמעולם לא דמיין שייקח חלק בלהקת רוק.

 

בימים אלו החל קאוקונן סיבוב הופעות עולמי, מלווה בחברו להרכב הוט טונה בארי מיטרהוף. השניים מבצעים שירים וגרסאות אקוסטיות לשירים מתוך שלל אלבומיו של קאוקונן, ג'פרסון איירפליין והוט טונה לצד ביצועים נדירים אחרים. שנייה לפני שהוא מגיע לארץ לשלוש הופעות בשבוע הבא, הוא מפנה זמן לענות על השאלון שלנו.

בגלל זה התחלתי לעשות מוזיקה:

"אבא ואימא שלי, שניהם ניגנו פסנתר בבית. תמיד הייתה מוזיקה שבקעה מהרדיו, ואימא שלי הייתה שרה בזמן שהייתה עובדת ברחבי הבית. הבנתי מאוד מוקדם שמוזיקה היא דרך מעולה לבטא רגש בתקופה שלא היה נהוג לתת לה ביטוי".

השיר הראשון שכתבתי:

"השיר הראשון שכתבתי היה קטע אינסטרומנטלי, Embryonic Journey. זה היה כל כך קצר, שזה היה כמעט כמו אטיוד. אבל המפיק שלנו התעקש לצרף את זה לאלבום השני של ג'פרסון איירפליין, Surrealistic Pillow. אהבתי את זה אז, ואני עדיין אוהב את זה. היה לי מזל".

כשעצוב לי אני:

 "אין כמו להאזין לשיר כדי להתנתק מעצמך".

כשאני שמח אני:

 "גם מאזין לשיר".

כשאני נכנס לסרט אני:

"רואה כל דבר שיכול לשחרר רגש חזק. זה יכול להיות דרמה או מדע בדיוני. רגש הוא המפתח בשבילי".

אם יש לי זמן לקרוא:

 "אם אני טס, אני אוהב דרמות משפטיות. בבית, כשיש לי זמן לספוג את התכנים, אני אוהב היסטוריה צבאית".

מי היית רוצה שיזמין אותך לאי בודד? למה?

"אשתי, הבת שלי והבן שלי. איך החיים ייראו בלעדיהם? הייתי מביא גם את השכנים שלי שהם בני האמיש. הם יודעים איך לשרוד".

איזה שאלה שכחנו לשאול אותך? והתשובה?

"למה בחרת בגיטרה? בגלל שזה כלי הנגינה הכי מגניב בכל הזמנים".

למה אנו יכולים לצפות בהופעה?

"ההופעה שאני ובארי מיטרהוף מביאים לישראל היא די שונה מההופעה החשמלית שהייתה ברידינג 3 לפני שנתיים. שנינו מאוד אוהבים ומכבדים לא רק את השורשים והמסורת של המוסיקה בתרבות האמריקאית שלנו, אלא גם תרבות בכלל. ההופעה שלנו תכלול חומרים מהמחצית הראשונה של המאה העשרים לצד יצירות מודרניות יותר. אני מבטיח הרבה שירים טובים".

 

את יורמה קאוקונן תוכלו לתפוס באחת משלושת הופעותיו בארץ בשבוע הקרוב – זאפה ירושלים (13.12), חמדת ימים (14.12) ובזאפה בתל אביב (15.12) - כל הפרטים כאן.

» האתר הרשמי של קאוקונן

תגובות