מגזין

Anarchy & Romance

הכוכב הצועני, תושב כוכב הלכת פפריקה, מגיע שוב לישראל. נועה ברודצקי עורכת לכם היכרות מחודשת עם שאנטל

מאת נועה ברודצקי. 27-11-2012

תגיות: בלקני, נועה ברודצקי, צועני, הופעה, בארבי, שאנטל

 

» לכל הפרטים על ההופעה של שאנטל

 

סטפן הנטל (aka שאנטל) לא מרגיש זר בארץ ובמיוחד לא בת"א. מלבד סבוב הופעות שנחת בבארבי להופעה בלתי נשכחת שנה שעברה בשיא המחאה החברתית, שאנטל גר כחצי שנה בלב תל אביב, בין בוגרשוב לפרישמן, לפני למעלה מעשור. ספג ריחות וטעמים, עבד על אלבום בפלורנטין, והחתים בלייבל שלו, essay recordings,  הרכב צעיר אחד והפיק אלבום להרכב לא מוכר שני - "בלקן ביט בוקס" ו"בום פם".

שאנטל ידוע בשיתופי פעולה מעניינים והחייאת שירים עממיים ע"י מקסוסם עם ביטים אלקטרוניים. את תחילת דרכו החל שאנטל כדי ג'יי בפרנקפורט והפיק לא מעט אלבומים אלקטרונים שזכו להצלחות בינוניות. את פריצתו הגדולה ראה ב-2005, לאחר שהשכיל לשלב בין אהבתו האלקטרונית לשורשיו הרומנים, והביא למרכז הרחבה את הצועני המודרני. האלבום הראשון שהסב את תשומת האוזניים לשם שאנטל היה Bucovina Club, ובו אסף הרכבים בלקניים, מזרח אירופאים והעניק להם את הטיפול שלו.

באותה שנה יצא גם אלבום האוסף הממשיך של הראשון Bucovina Club2 ובו גם רמיקסים מקפיצים ואלקטרונים. בין שאר החברים הבלקניים העולמים תוכלו למצוא את הבלקן ביט בוקס בתחילת דרכם, שאת הקשר הראשוני עם אבי המוזיקה הבלקנית המודרנית הזכרנו כבר עוד מהתקופה ההיא בין בוגרשוב לפרישמן.

שאנטל מגיע ברביעי הקרוב בדיוק לאותו מקום שפקד שנה שעברה, כשבאמתחתו אלבום חדש הנושא את שם סבוב ההופעות הקודם: Anarchy & Romance Tour וב-12 נגנים מוכשרים:Bucovina Club Orkestar. האלבום הראשון של שאנטל לא כאלבום אוסף או הפקה אלקטרונית, שיצא ב-2007  היה הצלחה מטאורית, בעיקר בעזרת הלהיט שלא ניתן להתחמק מלציין אותו, למרות הבנאליות שבדבר, Disko Partizani. בשביל לכפר על הקלישאה, הנה קליפ קצת שונה:

בזכות הלהיט הזה, לאט לאט ובזהירות, המוזיקה הבלקנית נכנסה לתודעה שלנו. שאנטל חדר לתחומי המיינסטרים והמשיך להוציא סינגלים מאותו אלבום אגדי, ובעלי אופי ושמות דומים מדי אחד לשני.

מאותו אלבום ב-2007, שבו שאנטל התפרסם כאמן ויוצר ולא רק כדיג'י ומפיק, נלקח גם השיר Manolis, שלימים יהיה חלק מהפסקול של הסרט הגרמני סול קיטצ'ן. גם הסרט וגם פסקול הסרט זכו לביקורות נלהבות ברחבי העולם.

שאנטל לקח חלק פעיל כמעצב פסקול של סרטים נוספים כמו בוראט, מעצב מוזיקה של תצוגות אופנה במילאנו ובין היתר שיתף פעולה עם הבמאי קוסטריצה והמלחין ברגוביץ'.
בשנת 2009 הוציא את אלבומו השני planet paprika, אלבום שהחל בעצם כמענה על תהייה שהופנתה כלפיו כנראה לא פעם ולא פעמיים - לפי אופיו המוזיקלי אי אפשר לזהות את שורשיו הגרמניים של שאנטל. בסופו של דבר שאנטל מצא מענה הולם - הוא אינו גרמני בלבד, הוא אינו בעל שורשים רומנים נטו, הוא שילוב בין ז'אנרים מערב ומזרח אירופאים. הוא מגיע "מכוכב פפריקה", ללא חותמות בדרכון והגדרות מיותרות כשהוא מבצע מעברי גבולות.

שאנטל אינו מכריז על עצמו כיוצר מוזיקה בלקנית או צוענית אלא כמוזיקה בלבד, נטיותיו לגרוב מובהקות לאורך השנים, אך גם בנטיות אילו הוא מטיל ספק, ומבטיח שאלבומו הבא יעסוק בפן הרציני יותר ופחות קופצני. כמו באלבומו הקודם, דיסקו פרטיזני, תמצאו מוזיקת עולם צוענית עם נגיעות אלקטרוניות, אך בשונה מהאלבום הראשון, שהיה בלקני מובהק, באלבום השני תוכלו להתרשם גם מנגיעות אתניות ולאו דווקא מזרח אירופיות.
בהופעה שנערכה באוגוסט שעבר הייתה פתיחה אנרגטית, שאי אפשר לתאר אותה אחרת, מאשר טירוף מתפוצץ על הבמה, בעיקר בזכות השיר האהוב עליי מאלבומו האחרון - Being Authentic. ההדרן של ההופעה ההיא היה השיר האהוב מאלבומו הראשון, דיסקו פרטיזני כמובן. בין לבין היו קטעים קצת פחות אנרגטיים  (בעיקר בגלל שאין שום אופציה להמשיך עם אותה אנרגיה כמו שני השירים הראשונים שפתחו את ההופעה).
אני מקווה שהפעם תהיה לא רק הופעה מוצלחת כמו ההיא, אלא גם ששיריו החדשים יקבלו גוון מעט שונה מהמוכר. לאחר שני אלבומים טובים אך דומים, צריך לקוות שההופעה והאלבום החדש Shantel & Oz Almog: Kosher Nostra Jewish Gangsters Greatest Hits יביא את ההתקדמות המיוחלת והמצאה המחודשת המתבקשת.

» לכל הפרטים על ההופעה של שאנטל

תגובות