מגזין

ללא שינוי ניכר

כולנו התרגלנו לצרוך סרטים, מוזיקה וסדרות דרך הרשת. מור לוי חושבת שאין פה אקט גדול של שחרור, אלא סוג אחר של שעבוד

מאת מור לוי. 11-11-2012

תגיות: טלוויזיה, hulu, spotify, netflix

 

עד לא מזמן משפט כמו "לי אין טלוויזיה בבית" היה משהו שהיינו מצפים למצוא כחלק מז'רגונו של כל היפסטר מצוי. היום, לעומת זאת, במציאות שבה כולנו הופכים בהדרגתיות למקוונים יותר, המשפט הופך להרבה יותר רלוונטי. הפחתת התלות שלנו בקובייה הדיגיטלית לא נעשית ממניעים יומרניים, לפחות עבור הדור שלי (המגיח לאוויר העולם אוחז בטאבלט). אנחנו אומרים לעצמינו שניצחנו את לוח המשדרים, הרי אף אחד לא מכריח אותנו להוריד את כל העונות של 'אבודים'. במרחב אינסופי של אינפורמציה אומנם הפכנו להרבה יותר בררניים ופחות סבלניים, אבל עדיין מדובר בזן חדש צרכנים – צרכנים חכמים. אין אחד שיכול לטעון אחרת.

 

במציאות ישנם מיליוני אנשים אשר יכולים לטעון אחרת, כל מה שעלינו לעשות הוא להביט לצדו השני של האגם. כשהם מדברים שם על עידן בו המדיה המסורתית מתמוטטת תחת דרישותיו של הצרכן, הם מתכוונים לגישה המוחלטת אותה הם מקבלים למגוון תכני הבידור אותם מעמידים תאגידי הענק בקצה אצבעותיהם. לעיתים עבור סכום סמלי של כסף, אך לא ברוב המקרים. אתרים כמו NetFlix, Spotify ודומיהם הופכים את חווית הצפייה והאזנה של הצרכן לפשוטה וקלה. חוויה שכל מי שבחר לסיים את מערכת היחסים עם הממיר הדיגיטלי, לא כל כך זוכר. הצרכן הישראלי אומנם נדנד את מבנה העל, אך עדיין הביס את השיטה. הוא עדיין נתון לחסדיהם של אנשים טובים באמצע הדרך, שיעלו עבורו את התכנים לשלל הפלטפורמות השיתופיות הקיימות עבור דיירי הגלובוס שלא יודעים Hulu מהו (או שלא הספיקו עדיין לשנות את כתובת ה-IP שלהם לאזור זמן אחר).

שאלה נוספת שעולה מהשינוי הדרמטי באמצעי הצריכה שלנו היא מה עולה בגורלם של האמצעי המדיה המסורתיים, שעם הזמן אנו עדים לחוסר יכולתם לעמוד בקצב. הסתכלות צינית על המציאות בה אנו חיים היום, תראה באמצעים אלו כלא יותר מתחליף זמני או דרך להעצים את מרכיבי האישיות שטמונים בכולנו. רכישת תקליטים, למשל, תהפוך לדרך אחרת עבורנו להדגיש את אהבתנו למוסיקה, בעוד עיתונים ומגזינים יהפכו לנחלתם של הצמים ביום כיפור. הממיר יהפוך ללא יותר ממטרד, המכשיר הסיוטי אשר מצריך את ההורים שלך להעיר אותך מוקדם מדי בשבת בבוקר (כי שוב משהו השתבש בשלט). עם הזמן, גם הטלוויזיה תישאב אל תוך החור השחור של ההיסטוריה לצד אמצעי תקשורת אחרים. עד אז אנו נמשיך לומר לעצמינו כי שברנו את מעגל התלות, כאשר במציאות לא עשינו יותר מאשר להחליף אותה בדגם משופר.

תגובות