מגזין

אני רק שאלה - ריף כהן

היא קוראת את פרשת השבוע, מחוברת לאייפון כמו לחמצן, שומעת מוזיקה מאלג'יר וחולמת על יהלומים מהונגריה. אם תהיו באמת חברים שלה, היא תוציא לכם שחורים! ריף כהן עונה על השאלון שלנו

מאת קול הקמפוס. 16-09-2012

תגיות: ריף כהן, riff cohen

 

Tu Paris? Riff Cohen by Hila VugmanTu Paris? Riff Cohen by Hila Vugman

היא אחת הזמרות הכי מדבקות והכי מקפיצות שהיו פה לאחרונה, השילוב שלה בין אפריקה ואירופה מייצר מוזיקה מלאת גרוב וקסם. אחרי שנים לא מעטות של עבודה היא מתקרבת להשקת אלבום הבכורה שלה. הסינגלים ששוחררו ממנו הפכו ללהיטים והשם שלה הפך מסוד של חבורה קטנה, לאחד השמות המדוברים במוזיקה הישראלית בשנה האחרונה. ריף כהן, עושה אתכם היכרות קצרה.

 

בגללו/ בגללה/ בגלל זה התחלתי לעשות מוזיקה: 
הפסנתר הוא המקור ההשראה היומיומי  שלי. הדבר הגדול, הכבד, הבורגני הזה, שאי אפשר לסחוב אותו לשום מקום, הוא מחובר הישר לאיברים הפנימיים שלי, ומכוון את המיתרים שלי הנפשיים שלי כל פעם מחדש. המוזיקאי שהכי השפיע עלי הוא מייקל ג'קסון. דווקא לא בהקשר המוזיקלי בכלל אלא משהו בעולם הפופ מאוד שבה אותי ומדבר אלי. כשהייתי בכיתה ב' בהופעה שלו בישראל, נחנקתי מרוב התרגשות, וביקשתי מאבא לחזור הביתה עכשיו! כאן הבנתי שמסתתרת תעלומה גדולה בתחום הזה, ושאני חייבת לברר מהי. מוזיקאית נוספת שהשפיעה עליי היא שיחה ראביה. זמרת אלג'יראית, אם ל-12 ילדים שחיה בפריז. שיחה נתנה לי השראה עם מוזיקת ההארדקור הקצבית שלה. כאן גיליתי שגם מוזיקה סופר קצבית וסופר שורשית, יכולה להיות כל כך עכשווית ומתקדמת. משם החלטתי ללכת על ז'אנר קצבי, שהוא פופ שיש בו לא מעט קריצות מעולם מחוספס ולא בנאלי.

ב-2007 נפגשתי עם אשר ביטנסקי לשיחה קצרה בבית קפה, הוא אמר לי שבמקומי היה עכשיו קונה כרטיס טיסה לפריז ונוסע מחר, שמחפשים אומנים כמוני בנרות. ובאמת נסעתי, אבל לא יום, אלא כמה חודשים לאחר מכן. הבעיה היא שהיום אף אחד לא מחפש בנרות, אתה צריך להאיר את עצמך כדי שיראו אותך. ככה החלטתי לעשות את הקליפ הראשון באופן עצמאי בפריז. אבל גם אחרי שהיה לי את הקליפ בהארד-דיסק שנה וחצי, עדיין בלי חברת תקליטים ובלי אלבום ביד, אחותי מטר כהן ועופרי גופר היו צריכים להכריח אותי בכוח ממש להעלות את הקליפ ליוטיוב. נורא פחדתי לשרוף לעצמי את הקליפ, אבל בזכותם הגלגל התחיל להתגלגל.

השיר הראשון שכתבתי:
השיר הראשון היה כשהייתי בת שמונה, לפני 20 שנה. שיר ראשון, הכוונה גם לחן וגם שירה. השיר נקרא "יהלום נוצרי",  והוא מספר על כך שפתחתי את כף ידי וראיתי יהלום נוצרי שנולד בהונגריה (??!!!). זה דמיון מאוד משעשע לילדה בת  שמונה. אני אוהבת את השיר, אבל כמובן שעברתי המון גילגולים של סגנונות כתיבה שונים ומגוונים מאז.

כשעצוב לי אני:
"כשאני עצובה, בדירה רוצה גינה"

כששמח לי אני:
כשאני שמחה אני קופצת במקום, ואם יש מישהו לידי אני מקפיצה גם אותו.

כשאני נכנסת לסרט:
אני בסרטים, אבל כמעט בתוך כל הסרטים, של טוני גוטליף. הוא הבמאי החביב עלי, ופגשתי אותו בפריז. הוא היה בשוק מכך שידעתי את כל הסרטים שלו לפי הסדר בע"פ. אילו סרטים עם חופש, שמחה, תרבות והרבה מוזיקה בדיוק מה שאני אוהבת.

אם יש לי זמן לקרוא:
אני קוראת פרשות השבוע בשבת. לפעמים אני לא מבינה כלום, לפעמים אני באורות. בשביל זה צריך ללמוד בקבוצה. יש ספרים שאני קוראת כבר כמה שנים ברצף שוב ושוב - "לדרוש אלוהים" של יאיר כספי ו"הנני כאן" של שמעון בן יוסף. בקיצור, רוח לפרצוף! אני אוהבת גם ספרי שירה של ברכה סרי, משוררת שתהיה בריאה.

מי היית רוצה שיזמין אותך לאי בודד? למה?
אני האייפון והמטען.

איזה שאלה שכחנו לשאול אותך? והתשובה? 
הובי מעניין ואנקדוטה מבדחת – אני  אוהבת להוציא שחורים לחברים.

היום אני עובדת על:
השקה לאלבום הראשון שלי (שכבר נמצא בכל החנויות) ב-20 בספטמבר בבארבי תל אביב בשעה 22:00. הופעה מלאה עם בונוסים ואורחים, סוזי בום אלירן עמר הרקדן אלכס הראפר מנתיבות שעושה ראפ בצרפתית, משפחת אלאייב, רביד כחלני ואסף קורמן באקורדיון. 

במקביל אני מתכוננת להופעת הפתיחה של הרד הוט צ'ילי פפרז שבחרו בי לחמם אותם!

במקום לסמס לי:
תוכלו לכתוב לי בפייסבוק, או לקנות את האלבום שלי אונליין (אבל עדיף לכם לקנות בחנות, כי תקבלו גם חוברת עם תרגומים של השירים לעברית ותוכלו לשיר איתי!).

תגובות