מגזין

האיש מאחורי המצלמה

בלי סטוריבורד ועם השפעה ממישל גונדרי, את החותם האמנותי שלו השאיר השנה קותימן דווקא כצלם קליפים. רק אל תצפו ממנו ל־ ThruYou 2

מאת בן אליעד. 06-09-2012

תגיות: קותימן, סיכום שנה, Kutiman, קותי, מצעד שנתי, המצעד השנתי, dover d

 

ליהנות כמה שיותר. קותימן | בן פלחובליהנות כמה שיותר. קותימן | בן פלחוב

בין אם זו הצגת עבודות במוזיאון גוגנהיים בניו יורק, התרוצצות באישון לילה בתיעוד אמן רחוב, או עזרה לחבר הטוב אורי כנורות בעבודת הבימוי הראשונה שלו, נדמה שאופיר "קותי" קותיאל, או "קותימן" כפי שרובנו מכירים אותו, נהנה מאוד בשנתיים האחרונות. זה לא כל כך טריוויאלי שיוצר מוערך ברמה הבינלאומית כמוהו, במיוחד מאז הבום הגדול של פרויקט היוטיוב שלו ThruYou ,ימשיך לשכשך להנאתו בסצנה האלטרנטיבית שלנו. ברשימת הקליפים המועמדים לקליפ השנה, במצעד השנתי של קול הקמפוס ועכבר העיר, קותי חתום על לא פחות מארבעה קליפים: צילום הקליפים "אין גלים" של בום פם, "הרקדן הכי טוב בעולם" של הפשרות ו"אל תאחר" של קרולינה, ובימוי, צילום ומוזיקה בקליפ Dover D, שמלווה את עבודתו של האמן דניאל דובר בזמן שעיצב מחדש את המדרגות הנעות בעיריית תל אביב. "אני מנסה כל הזמן להמשיך ולעשות דברים ולהתמקד בעשייה", מספר קותי. "השנה יצא שהתעסקתי יותר בעבודת וידאו. אני פשוט מנסה ליהנות כמה שיותר. להיות כמה שיותר יצירתי".

» הצביעו עבור אלבום השנה (ניתן לבחור עד שלושה אלבומים)

» הצביעו עבור EP השנה (ניתן לבחור EP אחד)

» הצביעו עבור קליפ השנה (ניתן לבחור קליפ אחד)

» הצביעו עבור הופעת השנה (ניתן לבחור בהופעה אחת)

 

הניסיון שלך כמוזיקאי בא לידי ביטוי כשאתה מביים או מצלם קליפים לאחרים?

"אולי לא במודע, אבל כן. הצילום יכול להתייחס למוזיקה בתנועה או לפי הקצב, לפי אלמנטים שאני מזהה בשיר תוך כדי שמיעה. אני לא יודע אם זה במודע או נעשה בכוונה, אבל אני מתאר לעצמי שאי שם בפנים אני מתייחס לזה. אני גם לא ממש יכול להפריד בין השניים. קצב ותנועה הם שני דברים שקיימים גם בוידאו וגם במוזיקה, וקצב זה הדבר הראשון שאני שם לב אליו, כך שאני בטוח שזה בא לידי ביטוי בעיקר כשאני מצלם".

איך נוצר הקשר עם דניאל דובר?

"הוא יצר איתי קשר דרך חבר משותף שסיפר לי על העבודות שלו, והזדמן לנו להיפגש יום אחד. הוא הראה לי את העבודות שלו, סיפר לי מה הוא תכנן לעשות, ואמר לי 'אני נורא אשמח אם תבוא איתי עם מצלמה, ותעשה מה שאתה רוצה עם זה'. פשוט עניתי 'יאללה, קדימה'. זה היה חיבור מדהים, גם אמנותי וגם אישי. לראות בנאדם ואמן מבריק כזה בפעולה, כשאני, כל מה שהייתי צריך לעשות זה פשוט לצלם ולתעד את זה. בלי לביים, בלי לתסרט, בלי לצרוח קאט או לבקש לעשות את זה מהתחלה. פשוט לתעד הכי טוב שיש ויזואלית".

מהן ההשפעות שלך כשזה נוגע לבימוי וצילום?

"יש כל מיני השפעות של בימאים. מישל גונדרי למשל, שבעיניי הוא לא רק סתם במאי, הוא מקור השראה שלא נגמר. כשאני מביים, אז לפעמים הרעיונות באים בהשראתו, אבל כשאני מצלם, אני לא חושב יותר מדי. אני פשוט מנסה לתפוס את הדבר הכי יפה שעולה לראש באותו רגע. כמו לג'מג'ם בזמן סשן. אותו רעיון בדיוק".

כלומר, אתה לא בא מגיע עם סטוריבורד מקובע, אלא מאלתר ושומר על סוג של ספונטניות?

"ככה אני גם רגיל. אף פעם לא צילמתי משהו עם סטוריבורד או משהו מתוכנן מראש. אני פשוט בא ואומר לבמאי או למי שמנהל את כל העסק 'שתהיה סיטואציה, ואני כבר אצלם'. זו הדרך שאני  רגיל ואוהב לצלם".

לא מעקצצת אצלך לפעמים המחשבה לעבוד על סרט יותר ארוך מוידאו קליפ? 

"לגמרי. אבל זה אף פעם לא התקדם מעבר להשתעשעות במחשבה. האמת שלאחרונה צפיתי באנתולוגיה של קניה ווסט, שכולו מורכב מקליפים שלו, משהו חזק מאוד, שגם לקחתי ממנו כמה רעיונות. גם זה יבוא, מתי שהוא".

יש תכנון לחזור לאהבה השנייה שלך, המוזיקה?

"האמת שעכשיו אני יותר מתרכז במוזיקה. בוידאו אמנם יש יותר עבודות, אבל אני חוזר כעת יותר לדברים שלי, בתקווה להוציא גם אלבום בקרוב. אני מקליט עם סאבו אי.פי לאסתר ראדה. כרגע אנחנו מקליטים את קטעי השירה ואנחנו מאוד מבסוטים ממה קורה כאן. אני גם עובד עכשיו עם אדם שפלן, שזו הייתה פנטזיה שלי מזמן שאני מממש עכשיו. זה חיבור ממש טרי שאני ממש נהנה ממנו כרגע".

גוטייה העלה לאחרונה קליפ וויראלי לביצוע מחודש של "Somebody That I Used To Know", וציין שהוא נערך בהשראה ישירה של הפרויקט שלך ThruYou. איך התחושה כעת שאמנים יוצרים בהשראתך?

"שמעתי על זה, ובאמת הרגשתי שנהייתה תנועה חדשה של ממש ביוטיוב. זה כבוד גדול בעיניי, מחמיא מאוד וזה ריספקט גדול. כל הכבוד לו שהוא גם ציין את זה".

תהיה המשכיות ל- ThruYou?

"בינתיים אני לא רואה המשך ישיר. יש כל מיני פרויקטים שאני מצלם למוזיקאים אחרים, אבל לא עבור היוטיוב, לא בזמן הקרוב לפחות".

» מסכמים שנה: הקשיבו היום למיתוסים של מחר

» מסכמים שנה: באנגים וכדורי הרגעה בדבש

» מסכמים שנה: הבחירות של קוואמי, דניאלה ספקטור ורני בלייר

תגובות